Винаги са ме привличали дестинациите, които са опасни и забранени, мечтала съм да видя люлката на цивилизацията – Месопотамия, в съвремието тази географска ширина е много демонизирана, а на мен това не ми харесва. Това са част от аргументите, с които адвокат Есен Устренска, един пътешественик не само по душа, но и в реалността, е тръгнала към поредното предизвикателство – пътуване до Ирак. Над 30 са вече държавите, много от които в или непосредствено след военен конфликт, които младата кърджалийка е посетила. Тя гостува в предаването „На чаршията, в чата“ и разказа за поредното си необикновено пътуване.
С точно толкова смелия й спътник, колкото е тя, самата, защото „не всеки се връзва на това предизвикателство“, кацнали на неработещото летище в град Басра, Южен Ирак, където ги очаквала първата изненада – млад македонец. Мъжът се оказал бивш военен от специалните части на съседите, който вече изкарвал прехраната си в арабската държава. „Много оправен млад човек, който търси прехраната си някъде далеч, извън родината си. В момента там заплатите са изключително добри за чужденци с определени професионални умения, които работят в Близкия Изток“, започна разказа си Есен.
Сред точките, които са успели да посетят със спътника й били най-големия стадион на Близкия Изток, където се игра Арабската лига, мястото, където се сливат реките Тигър и Ефрат и където, според преданието, се намира Райската градина, разбира се и митичния, библейски град Вавилон. „Вавилон изключително много ме впечатли. Хората са чели, но не се замислят, че това е може би най-великият град“, каза Есен. Освен древните останки, са имали възможност да видят и дворец на Садам Хюсеин.
„Казват, че Кайро пише, Берут печата, Багдат чете. Там, в продължение на векове се е намирало най-голямото книжно тържище. Там имат една улица, кръстена на много древен поет и философ Мутанаби, на която търговците продават книги и вечерта ги оставят, не ги прибират, защото казват, че крадецът не чете книги, а този, който чете книги, не краде“, обясни пътешественичката.
В Ирак никой не би бил оставен гладен, жаден, без подслон, без да се появи някой местен, който да му помогне. Това е един от митовете, които е бил развенчан в това пътешествие, сподели младата кърджалийка. „И въпреки, че не говорят английски, не четат латиница, не сме изпитали никаква трудност да се придвижим от юг до север в продължение на десет дни и над десет точки, които искаме да видим, да посетим. Не сме оставали в нито един момент на произвола на съдбата. Напротив, програмата ни се преизпълни, благодарение на всички местни, които улесниха нашия престой там“, подчерта Есен.
Един от екзотичните вкусове, с които се е запознала в източната страна е млякото, млечните продукти, месото на по думите й „плуващи кравички, биволи“. Разбира се, че не е пропуснала да опита и местната алкохолна напитка – арак, която била подобна на българската мастика, на турското, на гръцкото анасоново питие. Тютюнът е част от тяхната култура, не може да се приключи хранене без да бъде поднесено наргиле с ароматен тютюн и черен чай, разкри Устренска.
Иракчаните не знаят нищо нито за България, нито за нас, българите, защото нямат туристи, констатирала е Есен. „За да знаеш и да опознаваш географията не е достатъчно да четеш за нея една-две години в училище. Трябва да си се сблъсквал с чужди народи, за да оставят те следа у теб“, категорична беше тя.
Въпреки че са много гостоприемни и посрещат радушно чужденците, посещаващи страната им, не бива да се забравя, че все пак рискът съществува в Ирак и опасностите въобще не са изключени, предупреди Есен Устренска.
Целият разговор е в прикачения звуков файл.
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478