Предложение за изграждане на високотехнологична болница и Медицински университет за над 100 милиона лева първо раздели, а после обедини Общинския съвет в Кърджали. В началото беше недоверието на опозицията в сделката и съмненията, че инвестицията прикрива задкулисни интереси на кмета Хасан Азис. Повод за коментарите беше искане, поставено за гласуване на сесия през април, за прехвърляне на 40 декара земя от публична в частна общинска собственост. Условие, за да стартира инвестиционната процедура. Тогава предложението не беше гласувано с мотива за повече информация. Месец по-късно, след проведени две обществени обсъждания, се оказа, че всички - общински съветници, представители на медицинските среди и граждани, искат в Кърджали да има нова болница.
Предложеното за строеж лечебно заведение е част от веригата "Сърце и мозък". Предвижда се то да бъде изградено за по-малко от две години на терен в центъра на областния град, край така нареченото "водно огледало".
Съмненията на опозицията в ОбС за задкулисни сделки с терена бяха опровергани от управителя на веригата проф. Тони Веков, който заяви пред БНР, че намеренията на инвеститора са сериозни. Впоследствие той обясни пред жителите на Кърджали, че преди да се закупи парцелът, ще бъде предоставен сертификат клас А. Той гарантира, че ако строежът не се осъществи, земята няма да се използва за други цели и ще бъде върната на Общината. А кметът Хасан Азис призова да се даде зелена светлина на инвестицията, защото хората в пограничния район имат нужда от нея.
"За пациентите няма да има никаква разлика дали ще е в Кърджали, дали ще е в Хасково, дали ще е примерно в Момчилград или някъде другаде. Но инвестицията няма да е в Кърджали. Общата ни отговорност е тази значителна инвестиция да се случи тук в Кърджали. Този въпрос не трябва да попада в полето на политическите разсъждения и политическия сблъсък. Кърджали има уникалния шанс да създаде още един отрасъл. Затова молбата ми е да се опитаме да загърбим всички политически и идейни, даже да кажем личностни противоречия, които имаме, защото тази инвестиция е за хората."
Тези обяснения явно са разсеяли първоначалните съмнения, защото целият Общински съвет на Кърджали гласува за новата болница. На извънредно заседание в края на май всичките 40 съветници единодушно решиха да се промени статута на терена от 40 декара, където ще бъде лечебното заведение. Така на практика инвестиционната процедура започна.
Откакто открито се заговори за нова болница в Кърджали, коментарите и притесненията не спират. Най-много са те в групите на Кърджали в социалните мрежи. Варират от одобрение на инвестицията до пълното ѝ отхвърляне с мотива, че болницата ще лиши от работа тукашните лекари, а пациентите, за да се лекуват в нея, ще плащат високи суми.
Чии интереси ще обслужва новата болница и ще оцелее ли държавната?
Според проф. Тони Веков навсякъде притесненията са едни и същи – какво ще стане със сега съществуващата.
"Това е лесно обяснимо. Въпросът е, че ние имаме друга гледна точка. Целта на здравеопазването е пациентът, а не болницата или лекарят, така че поставяйки пациента наистина като основна цел, смятаме, че той има право да има избор къде да се лекува, както и лекарите имат право на избор къде да работят."
В новата болница ще има около 350 легла и в нея ще работят над 100 души, като лекарите основно ще са привлечени от други градове – там, където веригата лечебни заведения има свои специализанти.
Не е случаен и изборът на Кърджали за седалище на новата болница. Близостта до съседна Гърция и липсата на друга подобна клиника в Източните Родопи са в основата на инвестиционното предложение.
След като за него беше дадена зелена светлина, остава въпросът за оцеляване на местната многопрофилна болница "Д-р Атанас Дафовски". Въпрос, който още терзае жителите на Кърджали, въпреки заявената подкрепа за инвестицията.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478