"Донорството и трансплантациите са един разговор за живота и колкото нормален е този разговор и колкото повече се говори за това, толкова до повече хора в нашето общество ще стигне, защото няма по-ценно нещо от това да спасиш човешки живот." Това каза за Радио Кърджали журналистът от Хасково Георги Пеев. Разговорът с него се състоя часове преди в градската градина на Хасково да се излъчи документалният филм на режисьора Стефан Командарев "Живот от Живота", който разказва за проблемите и тежкия път, през който минават трансплантираните, чакащите животоспасяващия шанс на донорството и техните близки. Един от героите във филма е журналистът Георги Пеев, който е с два трансплантирани органа - сърце и бъбрек, и който през април стана световен шампион по плуване за трансплантирани в Пърт, Австралия. А прожекцията е част от Благотворителния фестивал "Подай ръка", който цели да помогне на малкия Даниел Златев от Хасково, който е с коварна диагноза и се лекува.
Георги Пеев е един от положителните примери в България на случило се донорство и успешна трансплантация. "Икономически е по-изгодно за държавата да трансплантира хората, тоест един бъбречно трансплантиран излиза четири-пет пъти по-евтино за държавата, отколкото един пациент на хемодиализа", казва той. Проблемът с донорството в държавата е организационен: "Тоест донорските центрове, това са най-общо казано областните болници, там се къса веригата... Не се хващат случаите, в които е възможно да бъде реализирана една донорска ситуация и да се стигне до трансплантации."
Според него основната от причините е, че болниците са търговски дружества
"Защото ако това е държавна политика, държавата винаги може да направи така, че например дейността да не е недофинансирана, както казват повечето болници, макар че от министерство на здравеопазването твърдят, че обезпечава финансово дейността. Някъде по средата е истината", каза Георги Пеев. Той дава пример с Хърватия, в която страна са стигнали до 47 процента откази за донорство. Но това означава, че се реализират останалите 53 %, което означава над 100 трансплантации и над 100 спасени човешки живота.
Заслугата в България е основно на координатори, които са много активни, като д-р Сибила Маринова от Велико Търново, проф. Платиканов във Варна, лекарите от болницата в Плевен. Те са основните двигатели, смята Георги Пеев. Той е категоричен, че българският закон не е по-лош от закона в Испания, които са номер едно в света по брой трансплантации и съответно реализирани донорски ситуации. А нашият закон дава и защита срещу търговията с органи.
Повече може да чуете в звуковия файл.
"Надявам се на продуктивни разговори и сътрудничество между ГЕРБ-СДС и Демократична България. Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък. Очакваме скоро президентът да връчи мандата на нашата парламентарна група. Време е да се намерят допирни точки, за да се изгради стабилно управление с ясно разписани ангажименти и срокове,"..
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478