Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гигантското  Роженско знаме от 2019 г. се превърна в 11 100 малки трибагреници с кауза

Нужни са още 180 000 лв. за Пилон Рожен

4
Снимка: pilon.rozhen.bg

Още само 180 000 лв. са нужни, за да се осъществи една от най-грандиозните родолюбиви инициативи – „Пилон Рожен“ за най-високото издигане на българското знаме на височина 111 м. До момента под формата на дарения на материали, доброволен труд, финансови средства от фирми и граждани е събрана голямата част от необходимата обща сума от един милион лева. Всички българи и у нас, и в чужбина могат да се включат на финалната права на инициативата като си купят трикольор, част от знаковия флаг от 2019 г., като изпратят есемеси на кратък номер 17 777, а също и като внесат своята лепта в дарителската сметка на инициативата.

Това припомни Симеон Караколев, председател на фондация „Наследство в бъдещето“ и един от основните „мотори“ на родолюбивото дело.


Искаме по някакъв начин да направим нещо различно във всяко едно отношение в сивото ежедневие и мрак, който е налегнал страната ни в политически, демографски, икономически аспект Имаме нужда от някакъв наистина притегателен център, който да обединява българите, а не да ги разединява. Така се роди идеята за изграждането на този пилон който да олицетворява енергията на тези 111 000 квадратникилометра на България, издигнати в 111 м“, припомни Караколев възникването на идеята.

Всичко в инициативата има символика. Мястото, където ще се извиси българският трибагреник не е избрано случайно. То „е изначално определено да събира да обединява, обединявайки преди111 години българите от двете страни на границата тогава и обединявайки ги сега“, обясни Караколев.

Тази година се навършват 111 години от освобождението на Родопите, а точно на Роженските поляни е минавала граничната бразда, която е разделяла българите от двете страни на тогавашната граница, поясни той. Пилон „Рожен“ ще бъде най-висок в ЕС като относителна височина. В основата ще бъде монтирана специална платформа, изработена от бял врачански варовик. Тя е под формата на картата на България и вече е направена безвъзмездно от възпитаниците на каменоделската гимназия в с. Кунино, Врачанско. Върху нея трябва да бъдат изписани посланията на всички 28 административни области от страната. Предвижда се в специална капсула на времето, която също да се вгради в основата на Пилона, в 111 думи да бъде записано послание за бъдните поколения, което да бъде отворено след 111 години.

Официалната церемония по откриването на Пилон Рожен ще бъде на 13-и юли с исторически спектакъл и  с концерт на Лили Иванова. „Очакваме между 70 и 80 хиляди човека да дойдат,  ще става малко по-бавно, затова се изисква време ивсеки, който планира да дойде, да се наслади и нацеремонията по откриването на Пилона, и на концерта на Лили Иванова, ще трябва да предвиди поне три – четири часа по-рано пристигане“, каза организаторът на събитието.

Цялата инициатива се осъществява чрез дарения на средства, материали, услуги от граждани и фирми. Дарени са цимента за бетоновата основа, арматурата, строително-монтажните работи, самото знаме, което ще бъде издигнато. Според изчисленията осъществяването на идеята ще струва около 1 млн. лв. Повечето вече са получени. В оставащите около 20 дни трябва да се съберат оставащите още около 180 000 лв. „Помагаме си дори с това, че голямото Роженско знаме от 2019 г. е разкроено на 11 100 по-малки знамена, които в момента са в продажба и със средствата ние очакваме да си помогнем“, изрази надежда Караколев.


Гигантският трибагреник от „Рожен – Събор 2019“ беше около 7000 кв. м. Изработените от него малки флагове с размери 60/90 см могат да бъдат поръчани през интернет, доставят се с куриерсъс специални отстъпки при повече бройки, поясни организаторът. Освен това желаещите да подкрепят каузата могат да го направят с есемеси накратък номер 17 777 с текст DMS ZNAME или с дарение в дарителската сметка на инициативата. „Надявам, че наистина българите, виждайки досегаподкрепата, ще положат усилия, за да приключим успешнотози проект на 13-и юли да извисим българското знаме, да стои на 111 м височина“, каза Симеон Караколев.

БНР е един от медийните партньори на инициативата.

Пълна информация за инициативата може да се намери на www.pilon.rozhen.bg, като през сайта може да се направи и дарение за каузата. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и ул. „Булаир“ в Кърджали- ще се изгражда кръгово

На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“.  По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..

публикувано на 01.04.25 в 16:28

Н.Пр. Жоел Мейер: България не е подарена нито на Путин, нито на Ердоган, тя е в основата на всички европейски системи

Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..

публикувано на 21.03.25 в 14:14

Ще има ли солари насред тракийски олтари?

Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..

публикувано на 13.03.25 в 14:52

Традиции, обичаи и вярвания на Тодоровден

Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..

публикувано на 08.03.25 в 09:48

Илия Илиев: Да запазим летището и да търсим инвестиции

“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..

публикувано на 27.02.25 в 16:12

Авиомеханикът Ковачев: В Кърджали може да се изгради писта за малки самолети, предимно за туризъм

“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..

публикувано на 27.02.25 в 15:10

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49