Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 4000 изпълнители ще събере фолклорния конкурс на Роженския събор

Снимка: СНЦ "Рожен - Наследство в бъдещето"

Близо 4000 изпълнители от всички краища на България ще се изявят в националния фолклорен конкурс на „Рожен“ – Събор на народното творчество и животновъдство 2023. От 14 до 16 юли на четири сцени ще се представят 160 певчески и инструментални групи, 195 индивидуални изпълнители, 90 танцови състава и 20 групи за народни обичаи. 150 са читалищата от цялата страна, които ще покажат, как съхраняват автентичния българския фолклор.

Най-многобройни са групите кукери от Народно читалище „Васил Левски-1931“ от с. Победа, община Тунджа, област Ямбол и Народно читалище „Просвета“ от карловското село Соколица и състава от 50 изпълнители на „Големите гайди“ към Архиерейско наместничество гр. Асеновград.

В конкурса ще се включат фолклорни групи на бесарабски българи от Украйна – от Болград и село Криничне, Одеска област, както и индивидуални изпълнители на български фолклор от Великобритания.

Част от фолклорната палитра на Рожен ще е и конкурсът за автентична мъжка, женска и детска носия и атрактивното и представяне, който ще се проведе на 15 юли. В него може да се включи всеки желаещ, като записването за участие може да се направи и на място.

Магическо и вдъхновяващо ще е и Голямото роженско хоро, което ще се извива точно по обяд пред всички сцени в трите дни на събора.

На 14 юли вечерта ще е гала спектакълът „България гостува на Родопите” с участието на Атанас Янчовичин и МФГ " Бански старчета", Ваня Вълкова, Гергана Димитрова, Денислав Кехайов, Жечка Сланинкова, Илия Луков, Нели Андреева, Нелина, Петя Панева, Сорина Богомилова и Христо Косашки.

В съботната родопска вечер над планината ще екнат изпълненията на космическата Валя Балканска и гайдарят Петър Янев, ансамбъл „Родопа“, знаменитите „100 Каба гайди” и „101 Каба гайди”, ФГ „Каба кабадайлии“. В спектакъла „Звезден Рожен” ще се включат родопските изпълнители Димитър Керемедчиев, Тинчо Севдалинов, Златина Узунова, Юлия Кичукова, Кристина Енгерова, Даниела Димитрова, Светла Дукатева, „Родопски извор“ – Севда Симеонова и Атанас Тодоров, Златко Кафеджиев, Филип Синапов и Фидан Меров.

„Рожен“ 2023, по традиция, ще съчетае етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти.

Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото на Роженския събор, превърнал се в символ на силната вяра в корените, традициите и духа на българската нация и 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.

От 14 до 16 юли на роженските поляни ще има изложение на занаяти, исторически и етно възстановки, а мобилната музейната експозиция „Духът на Родопите“ ще покаже местните традиции, бит и обичаи. В специализирани изложения посетителите на събора ще видят местни породи и различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата. В програмата на събитието са включени конни атракции, кулинарни демонстрации, изпълнения на нестинари, народни веселби и хоротеки. Различни забавления и занимания за малките посетители на събитието ще предложи Детската творителница.

Ден преди началото на събора, на 13 юли, на Роженските поляни ще бъде открит монумента на българското знаме – 111-метровия пилон „Рожен“ , на който ще се извиси националния флаг. Официалната церемония ще е грандиозен спектакъл с 1000 участника, шоу-заря и ще бъде последван от концерт на примата на българската музика Лили Иванова.

Роженският събор бе възстановен и обновен през 2015 г. от Фондация „Наследство в бъдещето“, и оттогава се организира от Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ в партньорство с Община Смолян.

Медийни партньори на изданието през 2023 година са Българска телеграфна агенция, Българско национално радио, радио "Веселина“.


По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бъдещето на Крумовград след оттеглянето на златодобивното дружество „Дънди Прешъс Металс“ /ВИДЕО/

Обществено обсъждане за бъдещето на рудника Ада тепе, след неговото закриване, се проведе в Крумовград. Едната от опциите е Ада тепе да продължи индустриалното си развитие, което обаче изисква, както привличането на инвеститори, така и подходящата инфраструктура, което на този етап е трудно изпълнимо. Даденост е само наличието на работна ръка...

публикувано на 28.11.24 в 17:04

Златоград препълнен за коледните и новогодишните празници

В Етнографския ареален комплекс в Златоград местата за нощувки вече са заети. От там са подготвили още екстри за празниците като екскурзия до гръцкия град Драма, който е известен с Коледното си градче Онируполи.  Дядо Коледа ще черпи с вино, а на малчуганите ще раздава подаръци, каза Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс в..

публикувано на 28.11.24 в 16:49
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Случаите на насилие се увеличават през зимата

Между 15 и 20 души на месец търсят помощ и съвет за защита от насилие в Стаята на доверието в Кърджали. Това съобщи координаторът на клуба Мюжгян Адем. Тя допълни, че броят на пострадалите в някои месеци достига до 25. „Случаите се увеличават през зимата. Имаме по 4-5 нови случая средно на месец“, коментира в ефира на Радио Кърджали Мюжгян..

публикувано на 28.11.24 в 15:58

Пет зубри от Словакия пристигнаха в „Женда“

Пет зубри, един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на възвръщането на дивата природа в Европа, бяха докарани по-рано тази седмица в новия приоритетен за Фондация „По-диви Родопи“ район - „Женда“, част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие. Това е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в..

публикувано на 28.11.24 в 15:51

Близо 600 души са се ваксинирали срещу грип в Момчилград

Все повече пенсионери се ваксинират срещу грип. Това каза д-р Невин Садъкова, общопрактикуващ лекар в Момчилград. От началото на безплатната кампания близо 600 души са се ваксинирали. „Още от първия ден на ваксинационната кампания – 15 октомври – имаше желаещи да се ваксинират. Вече съм приключила с поставянето на всички налични ваксини“,..

публикувано на 28.11.24 в 15:26

Откриха позлатени обувки на тракийска принцеса

Нови уникални находки разкриха археолозите в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода при разкопаването на втора тракийска могила. Припомнямe, че това лято археологическият екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев откри там истинско златно съкровище. Проучваната могила се намира в непосредствена близост до тази, в..

публикувано на 28.11.24 в 12:38

Родителите подават заявления за данъчни облекчения за деца до 31 декември

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..

публикувано на 28.11.24 в 11:34