Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Димов: Няма засечени случаи на заразени със стрептококи тип А в Кърджалийско

Не може да се говори за епидемия и в Гърция, но все пак педиатърът препоръчва повишаване на родителското внимание

2
д-р Димитър Димов
Снимка: Личен архив

В България няма отчетени случаи на заразяване със стрептококи тип А, но все пак е необходимо хората да са внимателни и при температура, болки в гърлото и неразположение да се консултират с лекар, както и да се направят най-малкото кръвни изследвания, за да се назначи адекватна терапия. Това е съветът на педиатъра д-р Димитър Димов, който коментира за Радио Кърджали информация от последните дни за смъртни случаи на деца, заразени със стрептококова бактерия тип А в съседна Гърция.

Все пак и шест случая не са малко за Гърция, но и не е някаква драстична цифра, заради която да се говори за някаква епидемична ситуация. Възможно е това нещо, разбира се, да се увеличи във времето и съответно да се разнесе и към нас, предвид големия туристически поток,  който започна сега между нас и южната ни съседка. Стрептококите са един доста отвратителен микроб, който ние някак си позабравихме във времето. Те са били в миналото до антибиотичната епоха един много страшен микроб, който причинява много тежки заболявания, водещи до усложнение, често завършвали с летален изход, особено в детската възраст или с едно  хронично заболяване почти за цял живот“, коментира педиатърът.

Тъй като това не е вирус, а бактерия и се повлиява доста добре от антибиотиците, с появата им стрептококи за дълго време като че ли поизчезна, защото в България масово се употребяваше антибиотик при всяко заболяване безконтролно, обясни лекарят.

Трудно може да се препоръча превенция за тази зараза. Една възможност е да се избягват контакти с болни пациенти, например с температура, която е сред признаците на заболяването. Други симптоми са отпадналост, болки в гърлото, понякога кашлица. „За съжаление някой път първоначално нещата могат да изглеждат като една вирусна инфекция, тоест само с една температура и отпадналост. А пак повтарям, тук става въпрос за бактериална инфекция, а не за вирусна, когато се лекува съответно с антибиотик и за да не се стига до усложнения и фатални изходи, е хубаво при появата на такива симптоми от рода на отпадналост, на главоболие някакво, на болки в гърлото, съпроводени с температура, повръщане или нещо от този род, най-добре би било да се консултира от лекар пациентът и да се вземат кръвни изследвания, една кръвна картина поне, която ориентировъчно ще ни даде представа за вирусна инфекция ли се касае или за бактериална. И ако това е бактериална инфекция, има данни за бактериална инфекция, следва да се лекува с антибиотик. Когато се започне антибиотичното лечение съответно в рамките на два дни, ако имаме повлияване, то ще се довърши. Ако няма повлияване, ще мисли вече за корекция“, обясни д-р Димов.

На фона на случилото се в съседна Гърция, специалистът препоръча: „при една изява на температура хората по-сериозно да се отнесат към нещата и по възможно най-бързия начин да осъществят контакт с лекари и да си направят изследване, за да определят терапията, която ще се провежда, защото подлъгвайки се, че е някакво вирусно заболяване, ние може да изгубим два, три дни, които да се окажат после фатални“. Според него рискът за възрастните е по-малък, отколкото за малките деца, особено в най-ранна детска възраст, където рисковете от развитие на стрептококова пневмония и последици от нея е по-голям.  Ако диагностицирането на заболяването и лечението започнат навреме и се извършват както трябва, би трябвало да не останат никакви трайни последствия, допълни педиатърът.

В момента заболеваемостта при децата е в преходен момент на смяна на типичните зимни с летни болести. Заради по-хладната пролет тази година инфекциите на дихателните пътища продължиха малко необичайно дълго, посочи д-р Димов. Няма ги все още обаче и типичните за тази част от годината летни вируси.

Неотдавна в България имаше доста случаи на скарлатина, това е една детска шарка, която пак се предизвиква от стрептококова бактерия и имаше известни притеснения, защото както при всеки стрептокок,  той може да окаже същите тези негативни последици дори и с летален изход. Тази шарка, за разлика от всички други детски шарки, също е  бактериална инфекция, лекува се с антибиотици. При навременната диагностика и проведено лечение мисля, че нещата ще приключат съвсем нормално без проблеми“, каза д-р Димов. Според него към момента заболеваемостта от скарлатина е овладяна у нас. Случаите, които се появяват на различни места са по-скоро спорадични и не вървят като епидемия.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимката е илюстративна

Хубавата риба е с бледорозови хриле, бистри очи и здрави люспи

Бледорозови хриле, бистри очи, тяло, покрито със специфична слуз, люспите стоят здраво върху мускулатурата, не падат лесно и самостоятелно. Това се признаците, които, ако съблюдаваме, можем да сме сигурни и спокойни, че сме си купили качествена, хубава риба. Съветите са от д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност..

публикувано на 22.11.24 в 23:38

Никола Чанев: Област Кърджали е готова за зимата

Област Кърджали в много голяма степен е готова да посрещне зимата. Пет от седемте общини са отличници. В две от общините – Момчилград и Крумовград все още има за решаване някои проблеми, но надеждите са, че и те ще се справят със снегопочистването и зимното поддържане на пътищата. Така може да се обобщят изводите, направени на работна..

публикувано на 22.11.24 в 23:23

70-годишен катастрофира и избяга

Около 7,30 часа вчера в района на село Бели пласт 70-годишен с „Ауди“ загубил контрол над управлението, автомобилът напуснал пътното платно и се блъснал в скат. Водачът напуснал мястото на произшествието, без да уведоми контролните органи. Около 10 часа е бил прегледан от спешни медици в болницата в Кърджали и освободен. Произшествието е обработено..

публикувано на 22.11.24 в 16:07

Ученици от Смолян с послания за безопасност на пътя

Пътни полицаи от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Смолян и ученици при ОУ „Юрий Гагарин“ – участници в Детска полицейска академия, проведоха съвместна кампания за пътна безопасност „Посланията на есенния лист“ на главен булевард в град Смолян. Учениците изработиха есенни листа с послания към шофьорите, напомнящи за толерантност, внимание и..

публикувано на 22.11.24 в 15:38

Финалното решение за Шенген – на 12 декември

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и България е предпоследната стъпка по пътя ни към пълноправно членство, каза..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Румен Радев: Пожелавам успех на парламента в избора на председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:52

Денят на християнското семейство празнуваха в ОДК

На 21 ноември деца и родители се събраха в ОДК за да отпразнуват заедно Деня на християнското семейство. В църквата  на този ден се отбелязва светлия християнски празник Въведение Богородично –един от дванадесетте големи вселенски празници.  От векове нашите предци са вярвали, че домът е свещено място, в което децата получават грижи и обич и се..

публикувано на 22.11.24 в 10:37