Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дъжд и слънце беляза дванадесетия фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд"

5
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Над 800 участници в рамките на два дни се качиха на сцената на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в Лозен. Проливният дъжд изсипал се в съботния ден не успя да откаже съставите да дойдат и да вземат участие. Имаше участници от Добричко, Силистренско, Бургаско, Сливенско, Старозагорско, Пловдивксо, Смолянско и други региони на страната.

Димитър Сиваков е гайдар и ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо, баба и внуче“ от с. Малево, общ. Чепеларе.  Те представиха песни от родопската фолклора област. Тази година посетиха фестивала след дългогодишно прекъсване. Димитър е участвал на „Кехлибарен грозд“ и с фолклорната група от с. Хвойна, на която също е ръководител.

„Представихме се добре. Изпяхме родопска китка със съпровод на гайда. Един много харесван и търсен музикален инструмент последните години, разказва гайдаря Димитър Сиваков.  

91-годишната баба Невена от свиленградското село Райкова могила беше най-възрастния участник в дванадесетия фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“. Тъжно ѝ е, че младите не искат да пеят народната песен.

„Не знам защо младите не искат да пеят Аз сън най-старата в селото и пак ходя с колежките да пея. Обиколила съм цяла Южна България, Западна България, по морето съм ходила, къде по участия на фестивали, къде с ей, така… много съм пътувала като млада“, разказва възрастната жена.

Седемгодишната Мария Христова от свиленградското село Младиново, пък беше сред най – малките участници на фестивала. Тя запява народната песен благодарение на майка си Магда Георгиева-Христова, която е народна певица и вокален педагог.

„Ходила съм на много фестивали - в Стара Загора, Сладун. Някои песни уча с мама“, разказва малката Мария.

Вторият ден фестивала „Кехлибарен грозд“ се проведе в сградата на читалището в съседното село Малко градище, поради очакваната прогноза за лошо време, която не се сбъдна.

Във фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ участваха групи и изпълнители, които и миналата година, а и поминалата са участвали. Такива бяха тракийски хор „Яни Попов“ от Ивайловград, които  спечелиха Първа награда, Златен медал и парична премия в категорията Певчески групи и Народни хорове, а Тодор Чолаков, който е част от тракийски хор „Яни Попов“ участва с индивидуално изпълнение и журито му присъди Втора награда и Сребърен.

Впечатление направиха със своята масовост и добро изпълнение детска група „Хорце“ при НЧ „Заря – 1957“ с. Минерални бани, за което им беше присъдено Втора награда и Сребърен медал в категория Танцови състави и клубове – 1-ва възрастова група.

За втора поредна година Специалната награда на Българското национално радио и Радио Кърджали – Златна статуетка и студиен запис, се присъжда на вокално трио "Незабравка" с ръководител Виолета Карапеева, при НЧ„Просвета-1870” - Свиленград. Миналата година също триото също беше отличено с тази награда. Самата ръководителка участва в триото с двете си ученички Натали Грозева и Никол Узунова, които пеят от малки при нея.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35