Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови находки изострят интереса към крепостта в Храстово

3
Една от двете кули в източната част на крепостта край Храстово
Снимка: Радио Кърджали

Добре съхранена част от тежка броня и кръст с нетрадиционна форма, който загатва за наличие на параклис в жилищната кула на средновековната крепост край Храстово, са само две от любопитните находки от разкопките тази година. Те продължават до края на месец юни. Финансирани са от Община Крумовград и се ръководят от доц. Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН.

"Традиционно при археолозите най-интересните неща са в края на разкопките, така че все още очакваме нови находки, по-скоро повече находки", коментира за Радио Кърджали доц. Рабовянов. Той обърна внимание на намерената сега броня, която е като миналогодишната, но е по-добре съхранена. Откритата част е покривала лявото рамо на тежковъоръжен кавалерист. Според него този доспех потвърждава тезата, че крепостта е била дом на високопоставен византийски аристократ, офицер или благородник.

Разкопките тази година потвърждават идеята, че "може би в югоизточната кула, която е по-голяма, на етажа е имало параклис, който е обслужвал тези аристократични обитатели". След почистването на фрагменти от кръстове, открити на това място, става ясно, че надписите са на гръцки, което не е изненада. По-любопитното е друго: "Ако единият е стандартен, посветен на Св. Димитър, другият е по-интересен за нас", коментира доц. Рабовянов. И обясни, че името, което се чете на втория надпис е "Драгота". "Името очевидно е славянско. В случая даже българско, бихме го нарекли.. Сега не можем да кажем дали това е единственият ни познат Драгота от българската история, който е бил български аристократ от 13 век в Мелник, в противоположния край, така да се каже, на Родопите. Но все пак е интересно", коментира археологът. Според него тази религиозна утвар може да има дълго ползване и дълга история и е възможно този намерен кръст да е наистина на Драгота от 13 век от Мелник и да е попаднал доста далеч от неговата зона на действие и то в 14 век.

Още по-интересно е, че тази година археолозите откриват в същия този участък на предполагаемия параклис в югозападната кула още кръстове. Единият е за носене и е местна изработка с интересна форма и по-особено оформяне на раменете. Това увеличава доводите за съществуване на параклис там, според доц. Рабовянов.

Разкопките на крепостта край Храстово текат от началото на юни. Усилията на археолозите са насочени в източната част, където миналата година "разкрихме напълно една голяма кула и части от друга. Тази година идеята е да разкрием втората, както е наричана главната кула, заради това, че в нея имало и водохранилище. И да свържем участъка от стената между тях, както и пространството пред стената. Там се потвърждават очакванията, че има следи от постройки. Втората задача е свързана с противоположната част на крепостта, където миналата година регистрирахме един некропол. Тази година, може би казвам, не сме съвсем сигурни все още - може би сме открили и свързаната с него църква. За съжаление, обаче, силно разрушена...", каза доц. Рабовянов. Той уточни, че от предполагаемата крепостна църква има останки от един зид, който е в правилната позиция изток-запад и около него са гробовете: "Тоест това е една стандартна ситуация за средновековието, когато малки църкви са обслужвали подобни крепости и тяхното население обикновено са се погребвали около тях и в тях даже частично. Така че ситуацията е тази, но за потвърждение, разбира се, се иска малко повече. Надяваме се, че все пак това е църквата, спомената още навремето от Иван Балкански през 70-те години, когато на терена е имало малко повече следи, отколкото има днес."

Тази година разкопките са финансирани от Община Крумовград до края на юни. Има шанс те да продължат наесен.

"Ние естествено кандидатстваме и за  средства от държавата по програмата за теренни археологически проучвания. За съжаление цялото това журиране на тази програма все още не е извършено, тоест ние ще прекъснем разкопките, ако имаме добрата възможност да продължим, ще продължим наесен вече с тези средства, ако разбира се ги получим", надява се доц. Деян Рабовянов.

Той се надява резултатите тази година да са достатъчни и да са интересни, за да се продължи с проучването на крепостта. Важно за него е и да се направи стъпката с обявяването ѝ за паметник на културата. Това е процедура, която трябва да бъде поискана и от община Крумовград. И не на последно място тази година трябва "да се опитаме да осъществим някаква социализация, тоест това също ще го предложим на общината - да се поставят вече насочващи и обозначителни табели, малко повече информация в интернет да има. Предстои да се говори", коментира още доц. Деян Рабовянов.

цялото интервю с доц. Деян Рабовянов от Търновския филиал на НАИМ към БАН може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26