Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Ваня Стоянова: Енциклопедия „Тракия“ е за широка аудитория, подготвя се и електронен вариант

доц. д-р Ваня Стоянова
Снимка: Официална страница на СТДБ

Първият том на Енциклопедия „Тракия“ вече е факт. В обем от 576 страници той представя обобщена информация за българското национално движение в Тракия от епохата на Възраждането до наши дни. Изданието е отпечатано и на английски език. Това съобщи за Радио Кърджали доц. д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и научен секретар на Тракийския научен институт към Съюза на тракийските дружества в България. Тя ще бъде в Кърджали тази събота, 1 юли, от 13 ч. в Дома на културата заедно с колеги от авторския екип, за да представи изданието.

Енциклопедия „Тракия“ е замислена като научно-справочно издание, което в синтезиран вид да събере осмисли и представи огромната информация за Тракия и тракийските българи, натрупана в архиви, мемоари, монографии, статии, научни проекти и прочие изследвания. Тази идея възникна още през 2006 година, мина през различни етапи, през които се променяше обхватът на нейното съдържание, за да се стигне до днешния том Първи, който е началото на една тематична енциклопедична поредица“, съобщи доц. Стоянова.

Тематичният подход към разработването на отделните томове, който редколегията и авторите са избрали, позволява да се открои българският народностен елемент в Тракия, да се представят процеси, събития, организации и личности, свързани с тракийските българи. Отделено е внимание и на малоазийските българи, които през 1914 година се установяват първо в Тракия. Огромната част от тях остават в нея за постоянно.

За написването на този том бяха привлечени авторитетни изследователи, които години наред работят в тази област. На първо място проф. дин Светлозар Елдъров“, подчерта доц. д-р Ваня Стоянова. Сред авторите са също проф. Боряна Божашка, акад. Стоян Райчевски, известен изследовател на националния въпрос и на тракийските българи, д-р Ваня Иванова, политолог и историк, д-р Мария Левкова, д-р Кръстю Йорданов, историци от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките. Отделни материали са написани от доц. Георги Митринов, който също е член на Тракийския научен институт и работи в Института за български език при БАН, д-р Стефан Шивачев, Иванка Мечева, Василка Ташкова. „Съдействие за написването оказаха и местните ръководители на дружества на Съюза на тракийските дружества в България, като предоставиха информация и факти за историята на своите организации“, уточни доц. Стоянова.

По-малко от година отнема подреждането на събраните материали и самото издаване на тома. Към момента не може да се каже колко ще бъдат общо, но е ясно вече, че вторият том ще бъде посветен на културните процеси в Тракия, на традиционната и модерна култура на тракийското културно-историческо наследство.

Енциклопедията е предназначена за широка аудитория. Естествено, очакванията са най-голям интерес към нея да проявят наследниците на тракийските бежанци. „Но и не само те. Вярваме, че ще бъде интересна за преподаватели и изследователи, студенти, ученици, както и за всички любознателни читатели. Надяваме се да се заинтересуват също така институции, политици и държавници, за които историята и съдбата на тракийските бежанци и техните наследници не е безразлична“, подчерта доц. Стоянова. „Разработваме и електронен вариант, защото си даваме сметка, че съвременните поколения ползват основно нетрадиционните, дигиталните библиотеки и сайтове, които са бързо достижими, веднага, за всеки, от която и да е точка на света“, допълни тя.

Все още не е наличен платен тираж, но се събират средства за преиздаване. В момента първият том се разпространява сред институции, библиотеки и организации.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Айджан Ахмед, кмет на общ. Черноочене

Черноочене настоява за възстановяване на местната пожарна служба

Кметът на община Черноочене Айджан Ахмед подготвя докладна до Министерството на вътрешните работи с искане за възстановяване на пожарната служба в общинския център. Службата е закрита преди 15 години, но нарастващият брой инциденти и стратегическото местоположение на Черноочене правят повторното ѝ откриване наложително. „През последните пет години..

публикувано на 03.07.25 в 11:50
Снимката е илюстративна

Започна кампания за популяризиране на електронното досие и приложението „е-Здраве“ в Кърджали

От 1 юли в Кърджали започна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението „е-Здраве“. Инициативата е на Министерството на здравеопазването.  17 души инсталираха мобилното приложение еЗдраве и получиха достъп до електронното си здравно досие в Кърджали в първия ден на кампанията с изнесени мобилни пунктове на здравното..

публикувано на 01.07.25 в 17:25

Седмокласниците от Кърджалийско с резултати на НВО сходни с предходната година

Резултати от изпитите в седми клас по български език и математика на седмокласниците от област Кърджали са с ходни с тези от предходната година, каза за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление на образованието  Ангелина Костова. "Тази година, като среден резултат за региона имаме 43,44 точки. В сравнение с това на национално ниво..

публикувано на 01.07.25 в 08:42

Петото издание на "Дните на Ардино" обещава много емоции

От 4 до 10 август  ще се проведе петото издание на  „Дните на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“. Събитието ще премине под мотото „Ръка за ръка за Ардино“ и ще предложи богата културна, образователна и спортна програма, каза  Гюнер Шюкри от общинската администрация. Организаторите вече изцяло са готови с..

обновено на 30.06.25 в 12:23

Слушай как звучи Хасковско – Пламен Тилев за диалекта и душата

Пламен Тилев e човек, за когото езикът не е просто средство за общуване, а карта към душата на един край. Той изследва и съхранява думи, изрази и интонации, които рисуват пейзажа на Хасковско такъв, какъвто е бил - пъстър, жив и неподправен. С него ще си поговорим не само за диалектите като езиково явление, а и за всичко, което можем да разберем..

публикувано на 26.06.25 в 12:55
Владимир Чуков

Проф. Владимир Чуков: Отношенията между Израел и Иран винаги ще са напрегнати

Не е изненада лекото нарушаване на примирието между Израел и Иран, но към днешна дата не се вижда желание и от двете страни конфликта да продължи. Тази война е изтощителна и те трудно биха могли да продължат още седмица или две. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали проф. Владимир Чуков, арабист, анализатор и университетски преподавател...

публикувано на 25.06.25 в 14:09
Иванка Караколева

Иванка Караколева: Заплатите в Кърджали се запазват без спад

Богати или бедни са хората в Кърджали? Какви са заплатите и как се отразяват цените на живота в града? На тези въпроси отговори Иванка Караколева – областен координатор на КНСБ, в Сутрешния блок на Радио Кърджали. По думите ѝ, разликите в заплащането спрямо другите области в страната не са драстични , но въпреки това Кърджали остава сред..

публикувано на 25.06.25 в 13:35