Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белите лястовици на графитите в Кърджали или Даяна и Вълко, които изрисуваха тунела в "Простор"

6
Даяна Димитрова и Вълко Илиев
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Белите лястовици на графитите в Кърджали. Така можем да наречем Даяна Димитрова и Вълко Илиев, двама млади художници, избрали за свое хоби рисуването. Те са творците, които изрисуваха с приказни герои стените на тунелчето в парк Простор, през което минава детското влакче. Инициативата е на стопанина на влакчето – общинската фирма "Паркинги, гаражи и зони за паркиране", идеите и реализацията – на Даяна и Вълко.
Изрисуваният тунел в Парк
"Това е любимият ми парк и когато Вълко ми каза за тази инициатива, изключително много се зарадвах и бях готова веднага с две ръце да помогна, за да може децата да бъдат максимално зарадвани и да не минават вече през този тъмен и страшен тунел, както аз го помня от моето детство, ами да бъде по-цветен", казва Даяна. Тази година тя завърши училище и се кани да продължи образованието си в столицата. Вълко е на 23 години, работи, но е запленен от графити-културата още от 15-годишен. Откриват се в обща компания, а първата им съвместна творба е "Синко". 

"Аз съм близък с нейния приятел и се запознахме покрай него покрай това, че аз си купувам спрейове от време на време. На тях им стана интересно, излизахме един ден, нарисувахме Пинко Розовата пантера, обаче  в синьо. И от там нали решихме, че е добра идея още да порисуваме и в един момент друга моя приятелка ми прати публикация от Синя зона Кърджали за този проект и аз отидох, показах им разни мои скици, изготвих проект какво да очакват. Доста добре ни приеха, още от самото начало усетих и разбиране и хората искаха наистина да направят всичко възможно да работим ние спокойно и ни осигуриха средствата", припомня си Вълко. Всъщност идеята да се изрисува тунелчето е именно на общинската фирма "Паркинги, гаражи и зони за паркиране", която стопанисва Детската железница в Парк "Простор". Идеите и реализацията обаче са на двамата млади художници. 

Любими герои са изрисувани по стените

Сред изрисуваните образи са Заекът и Вълкът от "Ну, погоди!", Дафи Дъг, Дъмбо, Том и Джери, има и послания да пазим природата, защото това е парк и е хубаво да си пазим природата, казват младите хора. Двамата са рисували това, което самите те обичат, и смятат, че някогашните детски анимационни филми и герои  са много по-интересни и поучителни от днешните.

"Мисля, че е доста хубаво да си пазим това, което имаме, защото това се приема за даденост. Всъщност сме много облагодетелствани и градът ни е много красив. Паркът е прекрасно място. Имаме прекрасна природа. Разположението ни също е много добро, просто го приемаме за даденост", казва Вълко и уточнява, че приятелите му от чужбина, като идват в Кърджали, остават удивени. А ние не го ценим.

Призиви да се пази природата привличат вниманието

"Аз лично го ценя, но съм забелязала и ми прави впечатление как хората изхвърлят фасове, кенчета и всякакви боклуци и найлони и каквото и да е друго на сантиметри от кошчетата или просто където няма кошче бива захвърлено настрани без абсолютно да се замисля, че се разхождат деца с родителите си по тези улици и в крайна сметка тези деца виждат, че това е нещо нормално - да бъде мръсно, да бъде изхвърлено, а това не е така", допълва го Даяна. И двамата са на мнение, че младите сами трябва да осъзнаят, че да чупиш и да замърсяваш не е добре.

Иска им се графитите са станат достъпни. Сега в Кърджали няма нито едно място, където да е разрешено да се рисува, а това може да се промени при определени правила. 

Има и други млади хора, които се развиват в тази насока в Кърджали и се оформя нещо като общност, но все още хип-хоп културата не е в разцвет в града ни, казва Вълко

"Лека полека виждам, че има млади надъхани хора, които правят музика, появяват са нови лица, също хора, които рисуват. Както споменахме отделно има хора, които карат колела от тези, които са за триковете, скейтборд. Всъщност всичките тия неща са част от хип-хоп културата просто е доста криво разбрана понякога и хората си мислят, че това са просто едни малки гаменчета. Но всъщност това нещо може да ти даде много и ако знаеш как да го използваш може да те о отведе далеч", смята Вълко Илиев.

Любими герои са изрисувани по стените

Той вижда приложение на графитите на сгради на училища, детски градини, изоставени постройки и смята, че могат да изглеждат красиво и естетично, ако са изрисувани. И си мечтае един ден да рисува в училището си: "Аз съм учил 12 години в "Славейков". До стадиона има една голяма стена, на която е имало ретро графити от деветдесетте. Тя вече е измазана и бяла и много ме дразни, че е бяла. Там, мисля, че един хубав бухал би седял доста добре", смее се Вълко.

Целия разговор с Даяна Димитрова и Вълко Илиев може да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Театрали-самодейци в село Пчеларово с премиера на „Женско царство“

Театрална трупа Арт-кошер в село Пчеларово представя „Женско царство” по Ст. Л. Костов на 2 и 9 ноември. Трупата е съставена от самодейци, подбрани чрез кастинг. Идеята да възроди живота в читалището в Пчеларово е на Красимира Стоянова, която заедно със съпруга й, неотдавна са се завърнали от Канада. Там тя се среща с дъщерята на..

публикувано на 29.10.24 в 15:37
Ансамбъл

Ансамбъл "Родопа" записва нов албум

След близо 15-годишно прекъсване ансамбъл "Родопа" записва нов фолклорен албум, който ще съдържа 16 оркестрови, ансамблови и солови изпълнения. Записите се правят в импровизирано студио в сградата на Родопския драматичен театър в Смолян. "Надяваме се до края на ноември вече да разполагаме с нов албум, който да бъде предоставен на Българското..

обновено на 23.10.24 в 08:07

Започна петтият национален фолклорен фестивал „С песните на Тодор Кожухаров“

Започна петтият национален фолклорен фестивал „С песните на Тодор Кожухаров“. Той се провежда в Хасково, съобщиха от пресцентъра на общината. Над 700 участници се събират на сцената на Младежки център Хасково днес и утре. Основен организатор на музикалното събитие е НЧ „Проф. д-р Асен Златаров“, с подкрепата на Община Хасково.  Председател на журито е..

публикувано на 12.10.24 в 15:00

Книга с епиграми на кърджалийски музикант представят в НЧ "Обединение"

Книгата с епиграми  "Ужилен от Колибри" на Димитър Савов ще бъде представена в Литературния салон "Петя Караколева".   С рещата ще бъде на 8 октомври от 17.30 часа в библиотеката на НЧ "Обединение 1913" на четвъртия етаж. Авторът Димитър Савов е работил като оркестрант, специалист за подкрепа на талантливи деца, бил е преподавател по музика ...

публикувано на 03.10.24 в 12:23
Сцената на Родопски театър

Започна XIII-ят Международен театрален фестивал за детска и младежка публика „Забранено за възрастни“ в Смолян

Започна XIII-ят Международен театрален фестивал за детска и младежка публика „ Забранено за възрастни“ в Смолян. Той ще се проведе в дните от 30 септември до 4 октомври на сцената в областния град и в още 13 градове и села в десетте общини на областта. Фестивалната програма съдържа 11 спектакъла от четири страни – от България, Испания,..

публикувано на 30.09.24 в 23:16

Даниела Агре: Вярваме, че министърът на културата ще удържи думата си

Златното тракийско съкровище, което беше открито край село Капитан Петко войвода да остане и да бъде експонирано в музея на Тополовград след като бъде реставрирано и консервирано. На това се надяват жителите на града и региона. На продължаване на разкопките и в съседната могила - близнак на тази, в която беше открито богатото погребение на..

публикувано на 23.09.24 в 10:47

В Хухла празнуват човечността без граници

В ивайловградското село Хухла за 26-ти пореден път се провежда културният фестивал "Мистериите на Хухла-2024".  Три етноса – българи, гърци и турци се събират на площада на Ивайловград под мотото "Човечност без граници". Вдъхновител и организатор е журналистът Иван Бунков, със съдействието на фондация "Хохла", Община Ивайловград и читалище..

публикувано на 22.09.24 в 11:50