Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Маринова: Не вадете кърлеж с мазнина или с въртене по часовниковата стрелка

| Интервю
д-р Магдалена Маринова
Снимка: Личен архив

Опасно е кърлеж, впит в човешко тяло, да бъде премахван със заливане с мазнина. Това доказват последните научни изследвания, посочи в ефира на Радио Кърджали д-р Магдалена Маринова, началник на Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-Р Атанас Дафовски“ В Кърджали. 

Когато се сложи мазнина се запушват въздухоносните пътища на кърлежа и той повръща, хемолимфа, и ако е заразен, по тоя начин в раничката попадат много повече вируси, ако той носи вирус на съответно заболяване. Затова не трябва да се слага мазнина. Ако има подръка пинсета или да бъде обхванат кърлежа и много внимателно да се издърпа нагоре с въртеливи движения. Пак битува – да се върти по посока на часовниковата стрелка. Не, не е необходимо. Хоботчето е като свредела, който ние използваме, за да извадим тапа на вино. Затова с въртеливи движения. Ако случайно при това вадене се скъса и остане част, тогава задължително трябва да се посети личен лекар или медицински център. Ако кърлежът се свали целият, той трябва да бъде поставен в книжка и да се изгори“, категорична е д-р Маринова.

Размачкването между пръстите или пък удряне с камък, каквито методи на унищожаване се коментират сред хората, са опасни. При размачкване между пръстите е възможно заразената хемолимфа да попадне върху наранена кожа и така да проникне и внесе заразата отново у човека.  При удар с камък може да попадне върху лигавицата на окото и това се явява „входна врата“ за вируса. При изваждане на кърлеж, раната се почиства по стандартния начин, но не се затваря с превръзка.

В следващите два-три дни мястото трябва да се наблюдава дали ще се получи зачервяване, оток, болка, сърбеж. „Ако това нещо се случи, веднага се да се обърнат към личен лекар или инфекционист“, посъветва д-р Маринова.

 „Ако в следващите дни се появи нещо от това, което изброих, е добре да се отиде, защото има няколко възможности. Първо да се развие алергична реакция към тая хемолимфа, на кърлежа, която е попаднала в раничката. Може при това ухапване да се зарази с обикновени стрептококи, стафилококи, които се намират в кожата и да предизвика локален възпалителен процес. И третото, което е най-важното –  ако се появи температура, зачервяване болка задължително, защото кърлежите пренасят три много важни заболявания –  Лаймска, Марсилска и Кримска хеморагична треска. И вече тука е ролята на лекаря да прецени има ли опасност, има ли вероятност кърлежът да носи съответния причинител на съответното заболяване и как да се реагира по-натам“, съветва специалистът.

Добре е кърлежът да бъде изваден от тялото възможно най-скоро, защото колкото повече престоява у човека, толкова по-голяма е вероятността да прехвърли вируса, ако е заразен.


По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ивайловград отбелязва 14 февруари с богата двудневна програма

На 13 и 14 февруари  Ивайловград  ще отбележи своя празник. "  Ще имаме богата програма, изпълнена с вълнуващи събития и разбира се с много празнично настроение. Очакваме дегустация на домашни вина, което правим през годините, изложби с рисунки на деца от училищата на територията на общината, музика и ритуално подрязване на лозята. Ч аст от..

публикувано на 10.02.25 в 15:48

След Шенген: Златоград отчита 20 процента ръст на туристите

Ръст на туристите, до 20 % спрямо миналата година, отчитат в Златоград след влизането на страната ни в Шенген по суша.   Повече са гръцките туристи, но и българите пътуват по-често до южната ни съседка, каза директорът на Етнографския ареален комплекс  Александър Митушев. „Наблюдават се два момента – пътуване повече за гориво, тъй като..

публикувано на 10.02.25 в 15:02

25 огнеборци гасиха 6 пожара през последните 3 дни

Шест са пожарите през последните три дни в областта, в потушаването на които са участвали 25 огнеборци. Пет от пожарите са в жилищни сгради с един пострадал. В 7,15 часа на 9 февруари е подаден сигнал за излизащи пламъци от апартамент в Кърджали . Изпратени са незабавно екип на РСПБЗН-Кърджали и полицейски патрул. Евакуирани са били..

публикувано на 10.02.25 в 11:33
Архив

Откраднатите оръжия в Крумовград са обявени за общодържавно издирване

За кражба на оръжие от къща в село Котлари е образувано досъдебно производство в РУ-Крумовград. На 8 февруари е подаден сигнал, че през прозорец е проникнато в частен дом, където била разбита метална каса и по данни на тъжителя са били откраднати ловна пушка, ловен автомат, боеприпаси и 50 долара. Дежурна оперативна група от..

публикувано на 10.02.25 в 11:06

В Крумовград 75-годишен удари съседа си с чук по главата

43-годишен е попаднал в болница след битов  скандал. На 8 февруари в село Кандилка във фамилна къща възникнал конфликт, който прераснал във физическа разправа. По първоначални данни 75-годишен ударил с чук по главата 43-годишен. Пострадалият бил прегледан във Филиала на спешна помощ в Крумовград и транспортиран до Спешното приемно отделение в..

публикувано на 10.02.25 в 11:01
Архив

Държавният архив в Кърджали отбелязва 65 години

65 години отбелязва Държавен архив Кърджали на днешния 10 февруари. Институцията е създадена през 1960 г. след административно териториалната реформа в страната през 1959 г. и оформянето на новите окръзи, един от които е окръг Кърджали. Вече 65 години Държавен архив Кърджали полага грижи за издирването, събирането, съхраняването, опазването,..

публикувано на 10.02.25 в 10:17
Цвета Караянчева, председател на Народното събрание

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева. Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да слагаме ограничения..

публикувано на 10.02.25 в 10:07