Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат: Държавата губи милиони ежегодно, заради незаконно стопанисване на пещерите й

| Интервю
адв. Радост Караиванова
Снимка: Личен архив

Пещерите в България се стопанисват незаконно, в грубо нарушение на закона, вече 30 години. За това алармира в ефира на Радио Кърджали адв. Радост Караиванова, председател на сдружение „Здраве“, с. Триград, област Смолян.

"Пещерите в България са публична държавна собственост и съответно, съгласно Закона за държавната собственост приходите от тях представляват частна собственост на държавата. Те трябва да влизат в бюджета на държавата или на общините, на чиято територия се намират, като трябва да се влагат в дейности за развитие на туризма, спорта, инфраструктура и други дейности с местно значение". Това обясни за Радио Кърджали адв. Караиванова. „Но, всъщност, нито една стотинка, от близо 30 години насам, не влиза нито в държавата, нито в общините, нито в населените места, в района на който се намират тези пещери, имам предвид от приходите на тези пещери, а те са доста големи, доста сериозни“, категорична беше Караиванова. По неофициални данни, реализираните приходи само от Дяволското гърло и Ягодинската пещера са от порядъка на 800 хил. до около 1 млн. лв., сочат изчисленията на неправителствени организации.

Най-нелепото е, че всичко това се случва от години наред и то заради бездействието на държавата, коментира юристът.

Юридически тези приходи отиват в Български туристически съюз, сдружение, в което държавата няма никакво участие. По думите на Караиванова от БТС пък „подаряват приходите на свои членове“, като са им ги преотдали за стопанисване.

От 1964 година с разпореждане на Министерския съвет всички български пещери са предоставени на БТС за стопанисване. Тогавашният законът е позволявал това. Но през 1996 г. с приемането на сега действащия Закон за държавната собственост, редът за управление на държавни имоти е променен.

В компетенциите на Министъра на регионалното развитие и благоустройството е да изпълни разпоредбите на сегашния закон.

От трите сдружения  - „Здраве“, „Бъдеще за Триград“ и  „Био Б еко“ от Борино са сезирали редица държавни институции, в чиито компетенции е решаването на проблема. Все още няма отговор с конкретни мерки, които ще бъдат предприети, въпреки изразеното съгласие, че проблемът реално съществува. От трите неправителствени организации са категорични, че ако се наложи, ще се обърнат към съда, за да бъде прекратена порочната практика.

Всички подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00