Над 40 ученици от училище „Нелсън Мандела“ в Хамбург, Германия и още толкова техни връстници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали ще правят мозъчни атаки, за да генерират идеи за подобряване на климата. Интересната инициатива започна тази събота и ще продължи почти седмица. Тя се осъществява по проект за мобилност по Програма „Еразъм +“ на Европейския съюз.
Гостите от Германия са дванадесетокласници и са предимно с мигрантско потекло, съобщи един от ръководителите на проекта главен учителят по немски език в ЕГ Нигяр Наим. Тя, заедно с колегите си Радка Попгеоргиева, Марина Димова и Анета Танкова са другите „двигатели“ на еко инициативата.
С хляб и мед, за да е животът сладък, по стара българска традиция, беше посрещната в актовата зала на Гимназията немската група. Градусът на емоцията се покачи, щом се извиси гласа на родопската гайда под вещите пръсти на ботевеца Даниел. Зорко репортерско око забеляза, че даже чужденците запотропваха в такт с фолклорните ни ритми.
Още по-бурно реагираха гостите щом запя Мария, друг от талантите на Гимназията.
„Добре дошли в България, в училище „Христо Ботев“, с над 100-годишна история с традиции в чуждоезиковото обучение и не само. Гордеем се с успехите на нашите ученици в различни области, не само в чуждоезиковото обучение, но и в теми, свързани с екологичното образование и възпитание, което е обект на работата ви по настоящия проект – климатичните промени и как можем да ги да ги спрем“, каза в приветствието си директорът на Езиковата Даниела Павлова. Тя представи пред гостите някои от досегашните еко инициативи, по които училището е работило през годините. „Аз се надявам, че в рамките на тази мобилност съвместно двата екипа от двете училища ще инициират много идеи, ще преосмислят работата си в насока справяне с климатичните промени, ще надградят познанията си по чужд език, ще имате възможност да се запознаете с културни забележителности в област Кърджали. И разбира се, ще си тръгнете оттук с едни положителни емоции“, изрази увереност Павлова. Тя прикани гостите от Хамбург да станат посланици на Кърджали и България в своята страна.
От името на Регионално управление на образованието с добре дошли в България и в сърцето на Родопите, в най-красивия и слънчев град Кърджали, приветства гостите началникът Ангелина Костова. „Климатичните промени дават отражение в живота на хората и се радвам, че толкова млади хора са взели присърце идеята да направят нещо, за да спрат промените в климата. Надявам се да обмените идеи, опит и наистина от тези срещи да излязат идеи, които да бъдат световно значими за промените“, каза Костова. Тя пожела на младежите да създадат трайни приятелства, които да доведат до бъдещо сътрудничество не само по въпросите за климата, а и в други сфери, които вълнуват младото поколение. „Пожелавам ви приятни емоции и приятни мигове на територията на нашия град и на нашата област. Насладете се на прекрасните природни феномени, с които ни е дарила природата. Разказвайте за тях в Хамбург и си спомняйте с добри мисли за България за Езикова гимназия „Христо Ботев“ и за приятелите тук“, допълни тя.
Гостите от Хамбург благодариха за изключително впечатляващото и топло посрещане. Те също изразиха надежда в тази седмица на обща работа да се родят добри, работещи еко инициативи, полезни за преодоляване на негативните последици от климатичните промени.
Дейностите по проекта са планирани да се осъществят преди ковид пандемията, обясни Нигяр Наим. Тя подчерта, че Гимназията е единственото училище и е било избрано в сериозна конкуренция с други школа от страната. „Трябваше да се избере само едно българско училище и трябваше да се подготвят документите много бързо, защото немската страна вече беше готова. „Забавянето на проекта, чиято тема е промяна на климата, устойчивост, трайно развитие и отпечатъка, който ние хората чрез нашите действия оставяме върху природата, вследствие на всичко, което се случи с ковид пандемията, утежни осъществяването му“, обясни Наим.
„Аз искам само да допълня, че наистина за нас беше голямо предизвикателство. Много пъти и преди нашето училище участва в проекти по програма „Еразъм“, но този е първият с такива големи мащаби“, допълни Радка Попгеоргиева.
Близо стоте участника в проекта от немска и от българска страна ще работят в рамките на седмица в Кърджали. След това съвместните дейности ще продължат в Хамбург.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478