Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С известни затруднения тръгна издаването на електронни медицински бележки за детските градини

Д-р Христо Бонев: Време е за ваксиниране срещу грип и ковид

Плавно нараства заболеваемостта от ОРЗ

д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.

Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.

Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.

Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.

Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.

Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.

Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10

Продължава сеизмичната активност в Санторини, превантивни мерки и евакуации в сила

Сеизмичната активност в района на гръцкия остров Санторини продължава. Превантивните мерки за жителите на няколко острова около епицентъра ще останат в сила поне още седмица. Училищата ще бъдат затворени до края на следващата седмица. Детският лагер на Община Атина приюти първите 45 жители на Санторини, които се евакуираха от острова и нямат подслон...

публикувано на 09.02.25 в 14:31

МОСВ инвестира 800 млн. лева за водопреносни мрежи и усилва контрола върху въздуха

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори с седем ВиК оператора за ремонт на водопреносни мрежи на стойност около 800 милиона лева на 10 февруари. Става дума за оператори в София, Габрово, Плевен, Велико Търново, Хасково, Търговище и Добрич. Министър Манол Генов обясни, че средствата ще бъдат разпределени наравно - 50% за..

публикувано на 09.02.25 в 11:14
Дженгиз Ахмед и Джевдет Мустафа

Искат възстановяване на средствата, плащани за Синя зона в Кърджали

Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..

публикувано на 07.02.25 в 15:07