Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С известни затруднения тръгна издаването на електронни медицински бележки за детските градини

Д-р Христо Бонев: Време е за ваксиниране срещу грип и ковид

Плавно нараства заболеваемостта от ОРЗ

д-р Христо Бонев
Снимка: Личен архив

Няма проблем с издаването на електронни медицински бележки за училищата в момента. Известни затруднения се наблюдават при детските градини и яслите, вероятно заради софтуера. Това сочат наблюденията на д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар, чиято практика е най-голяма в Кърджали, в първите дни след въвеждането на електронните документи.

Програмните продукти, с които работим са адаптирани към новите изисквания за издаване на електронни бележки. Те са синхронизирани с нуждата от регистриране в Националната здравна информационна система. На настоящия етап няма някакви съществени проблеми. Колегите не срещат затруднения при издаването на електронен документ. В моята практика, аз лично, до този момент съм издал над 95, около 100 електронни бележки за тези 4 дни“, посочи д-р Бонев. Той уточни, че на ден през кабинета му минават около 120 до 150 души за преглед.

Електронните бележки позволяват да бъдат ликвидирани условията за злоупотреби с извинението, което понякога се случваше – да се издават документи със задна дата. На сегашния етап електронната бележка позволява да бъде издадена с давност не повече от 2 дни назад, тъй като не винаги пациентът може да бъде прегледан в момента на събитието и да бъде отразено и издаден такъв медицински документ“, поясни д-р Бонев. Когато се налага удължаване на времето за лечение, се издава нова бележка след вторичния преглед. Към момента има затруднения в получаването на електронните бележки за детските градини и яслите, е констатацията на личния лекар. „На настоящия етап изглежда софтуерът в детските градини не е адекватен към новата ситуация, не е добре подготвен, защото издадените медицински бележки по електронен път не ги виждат в доста детски заведения и се налага да дублираме дейността, освен електронна бележка да си дадем и на хартиен носител документ за съответния указан срок за лечение“, допълни лекарят.

Всеки общопрактикуващ лекар решава сам дали да поиска заплащане за услугата издаване на електронна медицинска бележка, тъй като тя не влиза в задължителния пакет медицински услуги, покриван от Здравната каса. „При мен, лично, на този етап още не съм решил как да подходя, защото не ми е ясно кой ще бъде платеца на тези бележки и дали си струва усилия за това, въпреки че все пак това е услуга, която се върши от нас. Но не мога да кажа, не съм си определил такса и не мога да кажа как ще процедирам по-нататък. Времето ще покаже“, коментира д-р Бонев.

Най-често се издават бележки за диагноза остра респираторна инфекция. Настъпва сезонът на този вид заболявания. Вече се наблюдава увеличаване на заболеваемостта, както и ръст на случаите на заразени с коронавирус, но към момента няма основания за тревога, категоричен е лекарят и подчертава, че „трябва да бъдем отговорни“, като спазваме противоепидемичните мерки.

Сега е подходящото време за поставяне на противогрипни и противоковидни ваксини, препоръча докторът. Наблюденията му в тази посока сочат, че „нещата при нас са малко мудни. Ние работим по национални програми за ваксиниране на лицата над 60-годишна възраст с противогрипна ваксина. Заявките са много малко. Никога не е рано да бъдат имунизирани пациентите, защото смисълът е превенция, тоест да се прави преди да се получи съответното заболяване. Така че никога не е рано, но не мога да разбера психиката, хората са малко мудни, трудно. Може би трябва да стане малко повече заболеваемостта и тогава. Време е. Преди грипната вълна трябва да сме се ваксинирали. Трябва най-рано два месеца по-рано, защото докато се създаде имунитет, поне 30 до 40 дни трябва да минат да поработи агента в организма, да създаде антитела“, посъветва д-р Христо Бонев.

Традиционно грипната вълна се очаква в началото на януари, макар че тази година има вероятност да подрани и да настъпи още през декември, прогнозира д-р Христо Бонев, общопрактикуващият лекар с най-голямата практика в Кърджали.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангел Попов, ЕЦТП: Повишаването на тол такси и винетки е необосновано

Повишаването на тол такси и винетки не е обосновано и логично, коментира пред радио Кърджали експертът от Европейския център по транспортни политики Ангел Попов. „Всички се питаме защо трябва да се увеличават таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние.“, заяви попов. По думите му често причина за..

публикувано на 04.04.25 в 15:31

„Мистерията на българските гласове“, „Quarto“, „Молец“ и „Скилър“ на една сцена в Пловдив

Един смел експеримент – обединяването в едно хармоничността на различни течения в световната музика ще покаже „Мистерията на българските гласове“ на 29 май 2025 г. в Античния театър на Пловдив. След като вдигнаха на крак залите в Италия, Великобритания и Норвегия, емблематичният женски хор, с диригент Георги Андреев, и „Quarto“ квартет ще представят..

публикувано на 04.04.25 в 13:45

2 кг контрабандни златни отливки откриха митническите служители на "Капитан Андреево"

Митническите служители на Митнически пункт "Капитан Андреево" откриха 2 кг златни отливки на стойност над 360 000 лева при проверка на микробус с пътници.  Превозното средство с чужда регистрация пристига на МП Капитан Андреево на 2 април около 03:15 часа, на изходящо трасе от страната по маршрут от Украйна за Турция. В зоната за митнически..

публикувано на 03.04.25 в 18:00
Тихомир Филипов

Тихомир Филипов: Време е за силно лидерство в Европа

Тихомир Филипов, студен по европеистика в СУ „Св. Климент Охридски“, беше единственият българин, участник в международна конференция на ООН, която се проведе в Торонто. „Форумът е модел на Обединените нации и симулира процеса на работа на различни комисии към Обединените нации. В моя случай, аз бях в специализирана агенция и ние по-скоро..

публикувано на 02.04.25 в 23:07

Скокът на тол таксите ще се отрази на всички останали цени

От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..

публикувано на 01.04.25 в 16:53

ТИЦ-Кърджали с инициатива „Искам да ми е чисто“ на 5 април, но при подходящо време

Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..

публикувано на 01.04.25 в 15:00

Отбелязваме Международния ден на птиците с изкуство

На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...

публикувано на 01.04.25 в 12:59