Държавният архив в Кърджали като структура се създава по-късно, след новото териториално деление на страната на окръзи през 1959 г.. "От началото на 1960 година се създава и структурата на Държавния архив в Кърджали. През периода на своето съществуване архивът се грижи за издирването, опазването, съхраняването, популяризирането, информационното обслужване на потребителите на архивна информация, събирайки документи от територията на целия тогава Кърджалийски окръг, а сега Кърджалийска област", припомни в ефира на Радио Кърджали началникът на институцията в Кърджали Гергана Димитрова.
Първоначално е имало директор и един-двама специалисти. В последствие структурата се разширява. Стига до функции на като териториална дирекция. Щатът е стигал до 15 човека, имало е и звено за извършване на експертизи към архива. "През 2010 година беше извършена реформа и оттогава структурата в Кърджали става отдел към Дирекцията в Пловдив и съответно и щатът е съкратен на 5 човека", обобщи Гергана Димитрова сегашното състояние на институцията..
В Държавен архив в Кърджали се съхранява фондът на Мара Михайлова - краевед, журналист, общественик с огромна тежест в живота на Източните Родопи. Едно от другите "богатства" е фондът на друг изявен краевед и общественик - Кирил Попгеоргиев.
"Всеки един фонд, който се съхранява при нас, съдържа ценна и интересна информация. Има много фондове на училища, предприятия, в които има запазена информация за тяхното историческо развитие, за създаването. Има много лични спомени на отделни лица. Кои участници в различни събития да кажем в Балканската война, във Втората световна война. Има много запазени спомени на бежанци от Беломорска Тракия, които описват своя път и заселването си при нас. Също така има отделни постъпления, тоест непълни фондове, които разказват за историята на този край. Има много снимков материал, илюстриращ различни населени места, различни събития. Снимките са едни от най-интересните и най-използваните от нашите посетители, защото, освен че разказват, те и показват", разказа Гергана Димитрова.
Част от посетителите на Архива са хората, които търсят информация от имуществено-стопански характер, за земи, имоти, ниви. Другата част са научните работници, ученици и студенти, които работят по различни теми в зависимост от своите интереси и правят проучвания на различни населени места, за създаването, развитието на селищата на региона.
Най-младите посетители на институцията, "които действително четат като информация, са да кажем ученици 15, 16-17-годишни, които работят в училище по различни проекти и се интересуват от историята на региона, но иначе като институция ние организираме представяне и запознаване на младото поколение в много училища, имали сме посещение на ученици и ученици от 2 и 3 клас. Интерес и любопитство в тях предизвиква самата институция Архив какво представлява", обяснява Гергана Димитрова.
Увеличават се и дарителите и хората, които оценяват стойността на документа и смятат, че той би бил полезен за следващите поколения. Сред последните по-значими дарения е второ постъпление към фонда на известния кърджалиец, поет, общественик и бивш директор на библиотеката Иванко Маринов, направено от неговата съпруга Тамара Димитрова, която пък тази година през юни получи приза "Дарител на годината".
Гергана Димитрова призова ввеки кърджалиец, който смята, че има документи и смята, че са важни, да се свърже с Държавния архив, за да ги остави за следващите поколения.
Самият празник ще бъде отбелязан с изложба, посветена на 110 години от създаването на първото в Източните Родопи българско училище "Отец Паисий". "И тъй като в една изложба няма как да с пълнота да се представи цялостният живот и дейност на една образователна институция с вековна история, ще представим на хората документите, които са запазени в Архива от неговото създаване до момента. Училище, израснало от осем ученика в началото и превърнало се в едно модерно иновативно училище днес", каза Гергана Димитрова.
Откриването на изложбата е предвидено за 10 октомври, вторник, от 15 часа
повече може да чуете в прикачения файл.
„Ако можех да напиша по една дума на всяко училище, на всяко читалище, бих написал думата светлина, защото мисля, че словото е светлина и не трябва да губим тази светлина“. Така Костадин Хаджийски, депутат от партия „Величие“ от Кърджалийски избирателен район, описа най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..
Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов. По традиция тракийци участват в..
Народният представител от „Новото начало“ обеща хората, ангажирани с култура да почувстват това ново начало в мисленето и отношението към тях от партията на Делян Пеевски. 24 ти май е празник, с който израстваме и в който отдаваме почит на нашите учители, на дейците на българската култура и наука. Така народният представител от ДПС-..
Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478