"Една такава процедура би отнела около година, така че най-оптимистичният вариант е следващата есен да започне обучението. Така че в рамките а този период би могло това да се случи. Разбира се, ако и Министерски съвет, Народното събрание, Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването подкрепят тази идея. А аз съм сигурен, че те ще подкрепят, защото има голяма необходимост от медицински сестри в нашата държава и във всеки регион, както и в Кърджали. И ангажимент на държавата е да се подготвят точно медицински сестри. Така че смятам, че ще мине през всички институции одобрението", каза проф. д-р Христо Бозов.
Той припомни, че в България има около 30 000 медицински сестри, което е два пъти по-малко от необходимия брой, за да има качествено лечение. "Освен това Кърджали е не малък регион. Има доста разпокъсани населени места и там също би могло да се позиционират медицински сестри, които да са от полза на населението, така че то да се запазва и да остава в тези райони, в които живее", коментира проф. Бозов.
Преди около месец ректорът на Бургаския университет и част от ръководството посетиха Кърджали и се срещнаха с кмета на общината, за да проучат възможността именно тук да се разкрие филиал за обучение на медицински сестри. "Тъй като има недостиг на медицински сестри, той не е само в Кърджали. Той е в цяла България. Освен това има желаещи да учат за медицински сестри. Има и необходимата база. Има добра болница, където може да се практикува. Ние от своя страна имаме факултет по обществено здраве и здравни грижи, в който се обучават медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти и той е вече с около 10-годишна история. Имаме необходимите кадри да проведем едно качествено обучение и затова решихме, ако академичният съвет на университета одобри това предложение да продължим с процедурата по разкриване на такъв филиал", обясни проф. Бозов.
В началото Филиалът ще приеме 40 студенти в специалност "Медицинска сестра", които ще се обучават четири години и ще се дипломират като бакалаври. В следващите години, в зависимост от интереса, може да се въведе допълнителна квалификация, напр. обучение за "операционна" сестра, за "психиатрична" сестра и т.н. Също за бъдещето ще остане засега обучение в други специалности, които Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" предлага - лекарски асистенти, парамедици.
Според проф. д-р Христо Бозов има възможности за реализация и развитие на такива специалисти в област Кърджали. "Лекарските асистенти, които са нещо като бившите фелдшери, могат да поемат грижите за хората в такива региони, както е Кърджалийска област... И освен това вече възможностите на медицината са много по-големи. Има възможност и за телемедицина и те, като имат нужда от консулт - може да направим един такъв център за телемедицина в самия град Кърджали, а и където и да е другаде, - и могат да получат консултации онлайн по всяко време. Така че това би било много сериозно предимство за оставането на хората от такива региони, а не да се местят в други региони, където има примерно медицинско обслужване", каза проф. Бозов.
Той има надежда за бъдещо въвеждане и на специалност "Парамедик" за системата на спешната и неотложната медицинска помощ, защото и там има глад за кадри. "Ние имаме такъв опит, Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" от години обучава парамедици. И ги обучава до най-високата степен - четвърта степен. Вече сме обучили около 80 парамедици и голяма част от тях работят вече на линейки в град Бургас и запълват съществена празнина в спешната помощ", коментира проф. Бозов.
цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..
22 заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...
Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478