Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филиалът за медицински сестри в Кърджали ще обучава студенти от септември 2024 г.

3
В средата на септември кметът на Кърджали Хасан Азис показа на проф. д-р Христо Бозов няколко възможности за бази на бъдещия филиал за медицински сестри
Снимка: Община Кърджали

Най-рано следващия септември в Кърджали може да има Филиал за медицински сестри на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Преди дни Академичният съвет на висшето училище взе решение да разкрие Филиал в Кърджали. Предстои да се започне процедура, която трябва да получи одобрение от Министерския съвет, Народното събрание, Министерството на здравеопазването, Националната агенция по оценка и акредитация. Това съобщи в интервю за Радио Кърджали проф. д-р Христо Бозов, ректор на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

"Една такава процедура би отнела около година, така че най-оптимистичният вариант е следващата есен да започне обучението. Така че в рамките  а този период би могло това да се  случи. Разбира се, ако и Министерски съвет, Народното събрание, Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването подкрепят тази идея. А аз съм сигурен, че те ще подкрепят, защото има голяма необходимост от медицински сестри в нашата държава и във всеки регион, както и в Кърджали. И ангажимент на държавата е да се подготвят точно медицински сестри. Така че смятам, че ще мине през всички институции одобрението", каза проф. д-р Христо Бозов.

Той припомни, че в България има около 30 000 медицински сестри, което е два пъти по-малко от необходимия брой, за да има качествено лечение. "Освен това Кърджали е не малък регион. Има доста разпокъсани населени места и там също би могло да се позиционират медицински сестри, които да са от полза на населението, така че то да се запазва и да остава в тези райони, в които живее", коментира проф. Бозов.

Преди около месец ректорът на Бургаския университет и част от ръководството посетиха Кърджали и се срещнаха с кмета на общината, за да проучат възможността именно тук да се разкрие филиал за обучение на медицински сестри. "Тъй като има недостиг на медицински сестри, той не е само в Кърджали. Той е в цяла България.  Освен това има желаещи да учат за медицински сестри. Има и необходимата база. Има добра болница, където може да се практикува. Ние от своя страна имаме факултет по обществено здраве и здравни грижи, в който се обучават медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти и той е вече с около 10-годишна история. Имаме необходимите кадри да проведем едно качествено обучение и затова решихме, ако академичният съвет на университета одобри това предложение да продължим с процедурата по разкриване на такъв филиал", обясни проф. Бозов.

В началото Филиалът ще приеме 40 студенти в специалност "Медицинска сестра", които ще се обучават четири години и ще се дипломират като бакалаври. В следващите години, в зависимост от интереса, може да се въведе допълнителна квалификация, напр. обучение за "операционна" сестра, за "психиатрична" сестра и т.н. Също за бъдещето ще остане засега обучение в други специалности, които Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" предлага - лекарски асистенти, парамедици.

Според проф. д-р Христо Бозов има възможности за реализация и развитие на такива специалисти в област Кърджали. "Лекарските асистенти, които са нещо като бившите фелдшери, могат да поемат грижите за хората в такива региони, както е Кърджалийска област... И освен това вече възможностите на медицината са много по-големи. Има възможност и за телемедицина и те, като имат нужда от консулт - може да направим един такъв център за телемедицина в самия град Кърджали, а и където и да е другаде, - и могат да получат консултации онлайн по всяко време. Така че това би било много сериозно предимство за оставането на хората от такива региони, а не да се местят в други региони, където има примерно медицинско обслужване", каза проф. Бозов.

Той има надежда за бъдещо въвеждане и на специалност "Парамедик" за системата на спешната и неотложната медицинска помощ, защото и там има глад за кадри. "Ние имаме такъв опит,  Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" от години обучава парамедици. И ги обучава до най-високата степен  - четвърта степен. Вече сме обучили около 80 парамедици и голяма част от тях работят вече на линейки в град Бургас и запълват съществена празнина в спешната помощ", коментира проф. Бозов.


цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нели Найденова: 10 години работим за връщането на дивата природа в Източните Родопи

Тази година Фондация "По-диви Родопи" празнува 10-годишен юбилей, а кулминацията на тържествата ще бъде работно-празнична. На 21 ноември в Кърджали ще се проведе целодневна научна конференция, която ще представи дейността на фондацията в Източните Родопи за тези десет години, ключовите резултати и постижения, свързани с връщането на дивата природа...

публикувано на 14.11.24 в 17:08

Живко Стойков, СБА: Задължително е автомобилът да е подготвен за зимата

До 15 ноември продължава кампанията за безплатна проверка на техническото състояние на автомобилите в техническите центрове на Съюза на българските автомобилисти и Мото Пфое в цялата страна. Това съобщи за Радио Кърджали Живко Стойков, управител на клона на СБА в Кърджали. Той припомни, че акцията е традиционна и предпочитана от водачите в областта, а..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Д-р Семра Изетова: Диабетът се "подмладява"

На 14 ноември международната общественост отбелязва световния ден за борба с диабета. В Кърджали МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“ е организатор на дискусия за предизвикателствата, които поставя болестта, и отговорностите в лечението й в утрешния ден.  "По традиция в нашата болница в дните преди 14 ноември имаме поредица от инициативи, в които да..

публикувано на 14.11.24 в 16:00

Милко Багдасаров: Това, което се случи на изборите на 27 октомври, е прецедент

Трябва да се търсят друг тип взаимодействие между партиите и друг тип взаимоотношения между техните лидери. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лидерът на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. Според Багдасаров е дошло време за експертно управление на държавата. Той изрази мнение, че вероятно отново ще стигнем до предсрочни..

публикувано на 11.11.24 в 15:20

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали"

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие.  Чуйте повече в прикачения звуков файл.

публикувано на 08.11.24 в 18:32
Иво Маев

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..

публикувано на 07.11.24 в 11:24
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47