Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостта край Храстово разкри две църкви, рицарски доспехи и гроб на вампир (видео)

10
Крепостта край крумовградското село Храстово
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Останки от две църкви, затрупан с камъни скелет срещу вампирясване, множество метални пластини от рицарски доспехи на византийски аристократ, оловна ампула за пренасяне на свето миро. Това са само част от изненадите от разкопките на крепостта край крумовградското село Храстово. Те бяха открити по време на третата археологическа експедиция на обекта под ръководството на доц. Деян Рабовянов, която се проведе в края на октомври и началото на ноември. 

Голямата изненада е разкриването не на една, а на две църкви. Те се намират в долната, западна част на крепостта край Храстово, където е некрополът и където вече има двайсетина разкрити гроба. Допреди две седмици археолозите само предполагаха, че в този район има храм и търсеха къде точно е той. 

"Най-важните части от тези църкви - олтарната част с техните абсиди, които със сигурност могат да потвърдят, че става въпрос за християнски храмове, именно части от тях се откриха, много слабо запазени, но налице. Първоначално е имало доста по-голяма църква, строена с хоросан, с по-широка абсида. Възможно е тя да е късноантична като датировка, но предстои това да се прецизира. След нейното разрушаване е постоена по-малка църква, едноабсидна, еднокорабна вероятно, типична за периода, с глинена спойка", разказа ръководителят на разкопките доц. Деян Рабовянов.

Според археолога некропола, който разкриват, е свързан именно с по-късната църква от периода на Средновековието. Любопитен акцент е, че и след изоставянето и  разрушаването на храма, там са полагани покойници, което показва, че хората са приемали мястото за свещено и след унищожаването му. Самият некропол, в който археолозите са разкрили до момента 23 гробни ями, също буди интерес, казва доц. Рабовянов. 

Един от най-интересните гробове в некропола е гроб номер 12, в който краката на мъртвия са затрупани с голямо количество камъни до колената. На него попада археологът от РИМ в Кърджали Милен Камарев.

"Натъкнахме се на един обред за обезвреждане - насипване  с голямо количество камъни в областта на краката до колената. Това е едно вярване, че мъртвият при някакви определени ситуации може да се съживи, да излезе от гроба и да започне да пакости дори на близките си. Така че имаме един такъв обред за обезвреждане, против овампиряване, за да не стане вампир", обясни Милен Камарев.

 Не по-малко интересни са находките от двете кули от 14 век в източната част на крепостта. Само по време на есенните разкопки техният брой е около 150, разказва доц. Рабовянов: "Най-голяма група сред тях са пластините от брони. Броят им е над 40, което показва съществуването на два такива доспеха. Което поставя крепостта Храстово на трето място в България, където е намерено такова голямо количество пластини, след столицата Търново и Никопол край Дунав.". 

Сред откритията изпъква много добре запазената оловна поклонническа ампула, много  рядка находка за България. в такава ампула поклонниците са носили свето миро от гроба на Свети Димитър Солунски в Солун. Има много кръстове, всички счупени, огънати и след това изхвърлени в рова край крепостта.. Монетите са много малко, но много важни, особено двете сребърни от времето на Алексий Първи Комнин и на емир Орхан, благодарение на които се датира времето на падането на крепостта - около или малко след 1362 г.

Сред интересните находки са още закопчалки за богослужебни книги, накити, битови предмети, много и разнообразни върхове от стрели. Сред тя изпъкват върхове на стрели от арбалет, който по това време навлиза във византийското въоръжение.. А любопитен акцент за живота в крепостта е откритият каменен хромел, върху който е нарисувана играта Дама.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20

146 години от създаването на Българските митници

Митническите служители отбелязват професионалния си празник на 7 юли -  Денят на българските митници. На този ден преди 146 години с Указ №2 на княз Александър I Батенберг са учредени митниците и митарствените пунктове на Княжество България.  Този управленски акт се случва веднага след назначаване на първото българско следосвобожденско..

публикувано на 07.07.25 в 10:35

Гръцки депутат алармира за безконтролно преминаване по пътя Аврен – Миртиски

Скорошен доклад на гръцката регионална медия „О Хронос“ стана повод за парламентарен въпрос, отправен от депутата от партията „Гръцкото решение“ (б.р. Ellinikí Lýsi) “ Константинос Хитас. Въпросът е адресиран до министъра на националната икономика и финансите, министъра на защитата на гражданите и министъра на външните работи. Поводът е публикацията на..

публикувано на 04.07.25 в 11:15

Ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ заминаха на стаж в чужбина

Поредната група от 15 ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ замина на производствена практика в град Волфсберг, Австрия. За да се класират за участие в практиката, кандидатите преминаха предварителна подготовка. Тя бе в три направления – културна подготовка и подготовка, свързана с дейности за предотвратяване на риска, начална техническа..

публикувано на 02.07.25 в 14:49

НАП провежда проучване за оценка на контролните действия

Националната агенция за приходите стартира проучване за оценка на контролната дейност на НАП. Съобщение с електронна препратка (линк) за попълване на анкетата ще бъде изпращано на дружества и физически лица, чиито проверки и/или ревизии са приключили през първото тримесечие на тази година. Проучването ще бъде провеждано периодично за всяко..

публикувано на 02.07.25 в 11:10