Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарите от Момчилград: Не на грубото отношение и своеволията в Еленовото стопанство "Студен кладенец" (видео и снимки) ОБНОВЕНА

11
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Около 150 риболовци от Момчилград, Кърджали, Хасково, Пловдив, Стара Загора и от цялата област Кърджали протестираха за втори път в района на спирка Джебел с искане за оставките на  директора и заместник-директора на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Недоволството е заради системно погазване от страна на ръководството на правата на рибарите, грубо отношение, унищожаване на частна собственост и неспазване на правилата за управление на Еленовото стопанство. Рибарите настояват за личното идване на председателя на Националното сдружение на ловците и риболовците Васил Василев и спешни мерки срещу двамата ръководители. Те са категорични, че няма да отидат в София, както ги подкани председателя Васил Василев в интервю, излъчено по БНР. И увериха, че и техните врати са отворени за него и е редно той да дойде при тях.
До блокада на пътя не се стигна. Протестиращите се отправиха в колона от автомобили към Кърджали, където обиколиха няколко пъти кръговото на автогарата, развявайки трибагреници и надувайки клаксони. През цялото време бяха ескортирани от полицейски автомобили.
"Изкараха ни бракониери. От тук 90 процента се познаваме от години, никой не е хващан с мрежа", обяви организаторът на протеста Боян Топалов. Грижим се за язовира, израснали сме по бреговете му, а благодарение на нашите билети, шефовете взимат заплати, коментира Топалов: "Това не е нормално. Трябва да спре това по някакъв начин. Г-н Василев каза, че вратите към него са отворени. Три пъти сме го търсили, три пъти обеща да дойде, не дойде."

По време на протеста Николай Мартинов изрази съмнения, че Васил Василев ще дойде, тъй като "защитава интересите на своите служители".

"А тези служители на Ловното стопанство "Студен кладенец" държат надалече рибари и хора като момчетата тук, за да не наблюдават какво се случва в Ловното стопанство. Защото там се трупат тонове месо, нощем на фарове се убиват животни, бракониерства се и във водата. И когато рибарите станат волни или неволни свидетели на всичкото това безчинство в ловното стопанство, тръгват дрязгите. Тези дрязги пораждат и конфликти", каза Николай Мартинов.

Той припомни, че при предишния директор на Дивечовъдния участък е имало "идеални условия за рибарите". "Имаше стоянки за рибари, имаше къде да си заредят телефоните, имаше маси и беседки направени. Сега  всичко това се унищожи. Пътищата се затвориха, изсипаха се камъни и пръст, за да не може никой да достигне с автомобил до там. А от местата за рибарите не остана никакъв спомен, всичко се изрина с багери", коментира Николай Мартинов, който има пчелин в района и е чест свидетел на нередностите. Той смята, че трябва да се сигнализира на по-високо ниво: "Всичко изсякоха, защото се изхранват предимно от дърводобив. Рядко идват богати чужденци за отстрел на елитни животни." Според Мартинов Ловното стопанство се е превърнало в "банкетна зала" за политици.

Подкрепа към риболовците изразиха и от ловната дружинка в Равен. Бойко Синапов, който е в управителния съвет на дружинката каза пред протестиращите:

"Това нещо, което наблюдаваме в момента, е непростимо. Защото този язовир, контролният орган, който го контролира, не е Ловното стопанство, а ИАРА. Има правила и г-н Василев ги знае много добре", коментира Синапов. Има решение и то е оставката на директора Борис Къдрински и неговия заместник Антон Кръстев, категоричен е той.

Смисълът на този протест е да се покаже, че хората имат права и ги отстояват, каза Борис Андреев. "В случая не може частно сдружение да решава какво ще се случва на държавна земя и затова хората са тук", каза той. Що се отнася до конкретния случай, ескалирал напрежението, довело до протестите и исканите оставки, двамата шефове на стопанството се появили с лодка откъм водата и счупили въдиците на пострадалите рибари, без да ги предупреждават неколкократно предварително, както те твърдят, казва Борис Андреев. Според него има нередности в Дивечовъдния участък и органите над него трябва да се самосезират и да започнат проверки - не само Министерството на земеделието, но и прокуратурата.

Още след първия протест Радио Кърджали потърси и другата страна. На 13 ноември, понеделник, наш репортер се свърза с директора на Дивечовъдния участък Студен кладенец Борис Къдрински с конкретни въпроси – вярно ли е, че въдичари не са допускани да ловят риба, че има счупени въдици от страна на ръководството на стопанството, защо е искано рибарите да напуснат мястото, имат ли право да ловят риба в района на дивечовъдния участък и има ли установена процедура за това с оглед на безопасността. Полученият отговор е писмен, с дата 17 ноември. В него Борис Къдрински изразява съжаление от създалата се ситуация, в която, цитирам: Няколко недобросъвестни човека подведоха риболовците от района на Момчилград и Кърджали. Като представители на най-голямата неправителствена организация в страната, в която членуват над 50 хиляди риболовци, искам да ви гарантирам, че правото на риболов е изконно и ние не ограничаваме това право на нашите колеги риболовци. Ние сме активен партньор на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и съвместно с тях сме извършили десетки акции против бракониерски прояви на и в язовир Студен кладенец, край на цитата.

Що се отнася до конкретния случай, директорът на Дивечовъден участък Студен кладенец пише, че се опитали да обяснят на двамата риболовци, че в двукилометровия участък, в който те се намирали, е било необходимо да се създаде спокойствие на дивеча, особено важно за елена лопатар в брачния му период, който е през октомври и ноември. „В тези периоди, съвпадащи с летните и есенни засушавания, концентрацията на животни около язовира е голяма, тъй като това е единствения водоизточник по северозападния склон на Бойник планина.- Всеки един бивак, независимо дали е на рибари или туристи, органичава достъпа на животни до водата и застрашава популацията им. Общата брегова ивица на язовира е над 60 км, така че тези два километра заемат едва 3 % от тази територия“, пише в отговора на Борис Къдрински до Радио Кърджали. 

В написаното обаче не е уточнено защо се е стигнало до счупени въдици и имат ли право рибарите да ловят в района на дивечовъдния участък.


повече чуйте в репортажа 



По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Покрити със сняг къщи в квартал Гюлсую в Истанбул, Турция, 24 януари 2022 г.

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Силна снежна буря, обхванала днес Истанбул, парализира въздушния трафик в най-големия турски град и доведе до отмяната, забавянето или пренасрочването на стотици полети на летищата „Истанбул“ и „Сабиха Гьокчен“, съобщи турската новинарска агенция ИЛКХА. Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка. В отговор на..

публикувано на 22.02.25 в 16:26
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за бъдещото..

публикувано на 22.02.25 в 14:35

Дават басейните в Кърджали на консеция за 35 години

Откритият и покритият плувни басейни в комплекс "Арпезос" ще бъдат дадени заедно на концесия за срок от 35 години. Това гласуваха общинските съветници, като промениха и актуализираха плана за действие на общинските концесии в община Кърджали за 2021-2027. Пред репортера Галина Кючукова кметът Ерол Мюмюн съобщи, че вече има проявен инвеститорски интерес..

публикувано на 22.02.25 в 13:26

Ниски температури сковаха Гърция

Властите приканват да се избягва пътуване, поради заледени пътища. Продължава влиянието на циклона Корал, който доведе до рязко понижаване на температурите, като на много места те са под нулата. В северната част на страната има снеговалеж дори и в районите с ниска надморска височина. На места има сняг до брега на морето.  Днес  и утре са..

публикувано на 22.02.25 в 11:55
Снимката е илюстративна

До 20 март личен състав и военна техника ще се придвижват по републиканската пътна и железопътна инфраструктура

От днес до 20 март ще се извърши предислоциране на участниците в учението на НАТО „Steadfast Dart-2025“ - от районите, в които се проведе учението, до постоянните райони на разполагане на участващите военни формирования. Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от..

публикувано на 22.02.25 в 09:04

Днес е Месопустна Задушница

Днес е Месопустна Задушница е един от трите съботни дни в православния календар,  отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост. В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. На Задушница се посещават гробовете. Носи се варено жито, хляб, вино, и вода. Малък дар, най-често храна, се..

публикувано на 22.02.25 в 08:08
Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Смолян

Диагностичният център към болницата в Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да привлече онколог..

публикувано на 22.02.25 в 07:31