По време на протеста Николай Мартинов изрази съмнения, че Васил Василев ще дойде, тъй като "защитава интересите на своите служители".
"А тези служители на Ловното стопанство "Студен кладенец" държат надалече рибари и хора като момчетата тук, за да не наблюдават какво се случва в Ловното стопанство. Защото там се трупат тонове месо, нощем на фарове се убиват животни, бракониерства се и във водата. И когато рибарите станат волни или неволни свидетели на всичкото това безчинство в ловното стопанство, тръгват дрязгите. Тези дрязги пораждат и конфликти", каза Николай Мартинов.
Той припомни, че при предишния директор на Дивечовъдния участък е имало "идеални условия за рибарите". "Имаше стоянки за рибари, имаше къде да си заредят телефоните, имаше маси и беседки направени. Сега всичко това се унищожи. Пътищата се затвориха, изсипаха се камъни и пръст, за да не може никой да достигне с автомобил до там. А от местата за рибарите не остана никакъв спомен, всичко се изрина с багери", коментира Николай Мартинов, който има пчелин в района и е чест свидетел на нередностите. Той смята, че трябва да се сигнализира на по-високо ниво: "Всичко изсякоха, защото се изхранват предимно от дърводобив. Рядко идват богати чужденци за отстрел на елитни животни." Според Мартинов Ловното стопанство се е превърнало в "банкетна зала" за политици.
Подкрепа към риболовците изразиха и от ловната дружинка в Равен. Бойко Синапов, който е в управителния съвет на дружинката каза пред протестиращите:
"Това нещо, което наблюдаваме в момента, е непростимо. Защото този язовир, контролният орган, който го контролира, не е Ловното стопанство, а ИАРА. Има правила и г-н Василев ги знае много добре", коментира Синапов. Има решение и то е оставката на директора Борис Къдрински и неговия заместник Антон Кръстев, категоричен е той.
Смисълът на този протест е да се покаже, че хората имат права и ги отстояват, каза Борис Андреев. "В случая не може частно сдружение да решава какво ще се случва на държавна земя и затова хората са тук", каза той. Що се отнася до конкретния случай, ескалирал напрежението, довело до протестите и исканите оставки, двамата шефове на стопанството се появили с лодка откъм водата и счупили въдиците на пострадалите рибари, без да ги предупреждават неколкократно предварително, както те твърдят, казва Борис Андреев. Според него има нередности в Дивечовъдния участък и органите над него трябва да се самосезират и да започнат проверки - не само Министерството на земеделието, но и прокуратурата.
Още след първия протест Радио Кърджали потърси и другата страна. На 13 ноември, понеделник, наш репортер се свърза с директора на Дивечовъдния участък Студен кладенец Борис Къдрински с конкретни въпроси – вярно ли е, че въдичари не са допускани да ловят риба, че има счупени въдици от страна на ръководството на стопанството, защо е искано рибарите да напуснат мястото, имат ли право да ловят риба в района на дивечовъдния участък и има ли установена процедура за това с оглед на безопасността. Полученият отговор е писмен, с дата 17 ноември. В него Борис Къдрински изразява съжаление от създалата се ситуация, в която, цитирам: Няколко недобросъвестни човека подведоха риболовците от района на Момчилград и Кърджали. Като представители на най-голямата неправителствена организация в страната, в която членуват над 50 хиляди риболовци, искам да ви гарантирам, че правото на риболов е изконно и ние не ограничаваме това право на нашите колеги риболовци. Ние сме активен партньор на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и съвместно с тях сме извършили десетки акции против бракониерски прояви на и в язовир Студен кладенец, край на цитата.
Що се отнася до конкретния случай, директорът на Дивечовъден участък Студен кладенец пише, че се опитали да обяснят на двамата риболовци, че в двукилометровия участък, в който те се намирали, е било необходимо да се създаде спокойствие на дивеча, особено важно за елена лопатар в брачния му период, който е през октомври и ноември. „В тези периоди, съвпадащи с летните и есенни засушавания, концентрацията на животни около язовира е голяма, тъй като това е единствения водоизточник по северозападния склон на Бойник планина.- Всеки един бивак, независимо дали е на рибари или туристи, органичава достъпа на животни до водата и застрашава популацията им. Общата брегова ивица на язовира е над 60 км, така че тези два километра заемат едва 3 % от тази територия“, пише в отговора на Борис Къдрински до Радио Кърджали.
В написаното обаче не е уточнено защо се е стигнало до счупени въдици и имат ли право рибарите да ловят в района на дивечовъдния участък.
повече чуйте в репортажа
56 човека в Кърджали и Черноочене се изследваха за два дни безплатно за хепатит B и C. Кампанията на РЗИ-Кърджали се провежда по повод 28 юли - Световният ден за борба с хепатита. " По националната програма за превенция и контрол на вирусен хепатит министерството отново отпуска пари за диагностика и консумативи. Световната здравна организация..
Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу получи присъда от година и осем месеца за "обида и заплахи" към градския прокурор Акън Гюрлек. В съда Имамоглу отрече всички обвинения, като посочи, че е преследван заради плановете си да участва в президентските избори през 2028 г. Днешното дело е по едно от поредицата обвинения срещу Имамоглу, който..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
Регионалната здравна инспекция - Кърджали проведе днес две кампании в Черноочене. Първата беше насочена към съдействие за активиране на мобилното приложение "еЗдраве". Желаещите граждани имаха възможност да получат достъп до своето лично електронно здравно досие чрез предоставен еднократен персонален код в мобилния пункт. Мобилен екип от..
В Златоград на градския стадион се проведе превантивно мероприятие по безопасност на движението по пътищата на тема.Целта на инициативата беше ограничаване на предпоставките за възникване на пътнотранспортни произшествия с участието на велосипедисти и водачи на електрически тротинетки. Децата бяха запознати с основните правила за движение, как да се..
До 1 септември се забранява косене на трева, машинно почистване /мулчиране/, включително и почистване на храсти от 08,00 часа до 03,00 часа. Забраната е наложена със заповед на земеделския министър д-р Георги Тахов. При установени нарушения на заповедта, следва да се уведомяват съответните областни дирекции „Земеделие“ за предприемане на действия...
Правителството одобри проекта на новия Закон за водоснабдяването и канализацията. Регулирането на ВиК услугите ще се прави от самостоятелен субект в рамките на КЕВР, от специализиран състав в регулатора. За целите на ВиК сектора териториите, за които отговаря един оператор ще трябва да съвпадат с тези на административната област. Сред заложените в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478