След близо шест месеца на адаптация в специално изградена волиера между Маджарово и Ивайловград, 13-те черните лешояди, които пристигнаха oт Испания през юни, получиха своя шанс за нов живот в дивата природа на Родопите.
Очакванията са те да се присъединят към освободените през миналата година осем черни лешояда, които се установиха трайно в района на Източните Родопи и Сакар планина.
Около седмица минава, докато птиците придобият смелостта да летят в природата, след като се сблъскат с условията извън волиерата, показва опитът на специалистите от миналата година
"Тоест най-вече с това, което ги очаква от гледна точка на облитане на територията, с местата за нощувка, почивка. Защото клетката е голяма и те вътре могат да си летят, но условията навън са различни. Там вече има вятър, има препятствие, дървета, има други лешояди, с които влизат във взаимодействие, така че отнемат няколко седмици, докато те шлифоват своите летателни умения, да се научат да кацат на безопасни места. Това са най често дървета или пък по-високи такива храсти, скали", обясни Добромир Добрев
Когато адаптацията премине успешно, черните лешояди много бързо ще намерят местата, на които се хранят и другите лешояди, и местата, на които могат да почиват безопасно, разказа специалистът.
Освободените новодомци на Източните Родопи вече са имали срещи със свои белоглави събратя: "Тези срещи преминават малко боязливо в началото, но вчера наблюдавахме например една от освободените птици, която доста добре отстояваше своите позиции около местата, където се хранят."
Към момента черните лешояди в българската територия на Източните Родопи са 21. Миналата година бяха пуснати първите 14, но за съжаление някои от тях загинаха и от групата останаха 8 птици. Често в района на Маджарово прелитат и черните лешояди от националния парк Дадя в Гърция. "За нас това е успех, защото показва, че адаптацията на нашите птици е успешна, защото те намират своя път и и до гръцката част на Родопите. Хранят се заедно с другите себеподобни в Гърция и обратното, тоест има комуникация между тях и реално свободно прелитат, хранят се заедно и това показва, че процесът на адаптацияе успешен", казва Добромир Добрев.
Вече има наченки и на сформирани двойки от миналогодишната група, въпреки че птиците все още не са в полова зрялост. Хубава новина е и тази, че има и две заети изкуствени гнезда в българската част на Източните Родопи, които са правени специално за черните лешояди.
Според изследване на специалистите районът е един от най-добре запазените и безопасните и едно от най-добрите места за реинтродукция на черните лешояди в България. Тук има стабилни популации на белоглави лешояди и подходящи хранителни местообитнания. Не на последно място това е място, в което хората припознават грижата към птиците и ги опазват.
цялото интервю на Станислава Георгиева с Добромир Добрев от БДЗП може да чуете в прикачения звуков файл
Кметът на община Черноочене Айджан Ахмед подготвя докладна до Министерството на вътрешните работи с искане за възстановяване на пожарната служба в общинския център. Службата е закрита преди 15 години, но нарастващият брой инциденти и стратегическото местоположение на Черноочене правят повторното ѝ откриване наложително. „През последните пет години..
От 1 юли в Кърджали започна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението „е-Здраве“. Инициативата е на Министерството на здравеопазването. 17 души инсталираха мобилното приложение еЗдраве и получиха достъп до електронното си здравно досие в Кърджали в първия ден на кампанията с изнесени мобилни пунктове на здравното..
Резултати от изпитите в седми клас по български език и математика на седмокласниците от област Кърджали са с ходни с тези от предходната година, каза за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление на образованието Ангелина Костова. "Тази година, като среден резултат за региона имаме 43,44 точки. В сравнение с това на национално ниво..
От 4 до 10 август ще се проведе петото издание на „Дните на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“. Събитието ще премине под мотото „Ръка за ръка за Ардино“ и ще предложи богата културна, образователна и спортна програма, каза Гюнер Шюкри от общинската администрация. Организаторите вече изцяло са готови с..
Пламен Тилев e човек, за когото езикът не е просто средство за общуване, а карта към душата на един край. Той изследва и съхранява думи, изрази и интонации, които рисуват пейзажа на Хасковско такъв, какъвто е бил - пъстър, жив и неподправен. С него ще си поговорим не само за диалектите като езиково явление, а и за всичко, което можем да разберем..
Не е изненада лекото нарушаване на примирието между Израел и Иран, но към днешна дата не се вижда желание и от двете страни конфликта да продължи. Тази война е изтощителна и те трудно биха могли да продължат още седмица или две. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали проф. Владимир Чуков, арабист, анализатор и университетски преподавател...
Богати или бедни са хората в Кърджали? Какви са заплатите и как се отразяват цените на живота в града? На тези въпроси отговори Иванка Караколева – областен координатор на КНСБ, в Сутрешния блок на Радио Кърджали. По думите ѝ, разликите в заплащането спрямо другите области в страната не са драстични , но въпреки това Кърджали остава сред..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478