След близо шест месеца на адаптация в специално изградена волиера между Маджарово и Ивайловград, 13-те черните лешояди, които пристигнаха oт Испания през юни, получиха своя шанс за нов живот в дивата природа на Родопите.
Очакванията са те да се присъединят към освободените през миналата година осем черни лешояда, които се установиха трайно в района на Източните Родопи и Сакар планина.
Около седмица минава, докато птиците придобият смелостта да летят в природата, след като се сблъскат с условията извън волиерата, показва опитът на специалистите от миналата година
"Тоест най-вече с това, което ги очаква от гледна точка на облитане на територията, с местата за нощувка, почивка. Защото клетката е голяма и те вътре могат да си летят, но условията навън са различни. Там вече има вятър, има препятствие, дървета, има други лешояди, с които влизат във взаимодействие, така че отнемат няколко седмици, докато те шлифоват своите летателни умения, да се научат да кацат на безопасни места. Това са най често дървета или пък по-високи такива храсти, скали", обясни Добромир Добрев
Когато адаптацията премине успешно, черните лешояди много бързо ще намерят местата, на които се хранят и другите лешояди, и местата, на които могат да почиват безопасно, разказа специалистът.
Освободените новодомци на Източните Родопи вече са имали срещи със свои белоглави събратя: "Тези срещи преминават малко боязливо в началото, но вчера наблюдавахме например една от освободените птици, която доста добре отстояваше своите позиции около местата, където се хранят."
Към момента черните лешояди в българската територия на Източните Родопи са 21. Миналата година бяха пуснати първите 14, но за съжаление някои от тях загинаха и от групата останаха 8 птици. Често в района на Маджарово прелитат и черните лешояди от националния парк Дадя в Гърция. "За нас това е успех, защото показва, че адаптацията на нашите птици е успешна, защото те намират своя път и и до гръцката част на Родопите. Хранят се заедно с другите себеподобни в Гърция и обратното, тоест има комуникация между тях и реално свободно прелитат, хранят се заедно и това показва, че процесът на адаптацияе успешен", казва Добромир Добрев.
Вече има наченки и на сформирани двойки от миналогодишната група, въпреки че птиците все още не са в полова зрялост. Хубава новина е и тази, че има и две заети изкуствени гнезда в българската част на Източните Родопи, които са правени специално за черните лешояди.
Според изследване на специалистите районът е един от най-добре запазените и безопасните и едно от най-добрите места за реинтродукция на черните лешояди в България. Тук има стабилни популации на белоглави лешояди и подходящи хранителни местообитнания. Не на последно място това е място, в което хората припознават грижата към птиците и ги опазват.
цялото интервю на Станислава Георгиева с Добромир Добрев от БДЗП може да чуете в прикачения звуков файл
Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478