Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

323 белоглави лешояди преброиха еколози в Източните Родопи

Снимка: bspb.org

Рекорден брой белоглави лешояди - 323, бяха преброени в Източните Родопи по време  по традиционния мониторинг на нощувките на птиците на Балканите. 

Това е най-големият брой птици, които са установени да нощуват в Източни Родопи до този момент от 2005 г. насам. Тези резултати се получават в рамките на редовното им годишно преброяване от експерти от Българско дружество за защита на птиците и фондация “По-диви Родопи”. 

"Този резултат показва, че в рамките на дългосрочните ни усилия по опазването на белоглавите лешояди на територията на Източна Европа и на България, се движим в правилната посока. Това означава, че сме създали добри условия за популацията на тези птици. Също така в дългорочен план са минимализирани заплахите, които са критични за вида. И също така от гледна точка и на гнездовите им показатели, които за наша радост сред 1 от най високите в цяла Европа", коментира в ефира на Радио Кърджали Добромир Добрев от БДЗП.

Самото преброяване се извършва едновременно в България, Гърция, Сърбия, Северна Македония. Идеята е да се мониторират възможно най-много места, където видът е разпространен и това да се случва всяка година, за да се уловят тенденциите и да се види реалната численост на вида. Освен преброяването през ноември, природозащитниците в балканските страни проследяват птиците и по време на гнездовия период, когато отчитат броя на двойките, на гнездата и на излюпените птици, което пък дава обективна и реална оценка на състоянието на вида в дългосрочен план.

Добромир Добрев припомни резултатите от изследване, правено през 2021 г. от БДЗП и техни колеги от Сърбия, Северна Македония, Хърватска и други балкански държави, където има белоглави лешояди. Проучванията сочат, че на Балканите "в средата на миналия век - това са 50-те до 70-те и 80-те години популацията е отчайваща и с критично ниски стойности. За щастие от началото на 2000-та година особено в България, в Сърбия много изявено се наблюдава един много добър ръст в популацията на вида и стабилно нарастване и можем да кажем, че в послесните години резултатите са положителни. Това се дължи и на реинтродукцията на вида", каза Добромир Добрев. 

Най-много белоглави лешояди на Балканите има в Сърбия, където гнездят между 220 и 240 двойки. В България тази година са преброени около 170 двойки. "Конкретно за Източните Родопи може да кажем, че е може би най-здравата популация на целия Балкански полуостров, защото тук трябва да излезем извън държавните граници и да споменем, че като говорим за популацията тук, трябва да имаме предвид и гръцката част на планината, където също видът се размножава и гнезди", обясни Добромир Добрев.

Той припомни и важното място, което заема в природата лешоядът. Той покрива специфична екологична ниша, като се храни с труповете на умрелите животни и е важна брънка в кръговрата на веществата и съществуването на екосистемата

цялото интервю на Станислава Георгиева с Добромир Добрев може да чуете в прикачения звуков файл 

По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..

публикувано на 25.04.25 в 11:33

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05
Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30