Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двойно повече са кандидат-осиновителите, но има списък на чакащи за семейство деца

Сачева: Тайната на осиновяването не пада, гарантира се достъпа до информация за произход

| Интервю
Деница Сачева
Снимка: Личен архив

В последните години намалява броя на децата, които се осиновяват, а в същото време има списък на чакащи, в който към момента са около 960. Същевременно броят на кандидат-осиновителите е почти двойно по-голям –1700 души. Данните посочи депутатът от ГЕРБ/СДС Деница Сачева в ефира на Радио Кърджали, като част от мотивите за внасянето на законови промени в Семейния кодекс, които се отнасят до темите, свързани с осиновяването и които бяха гласувани преди дни в парламента.

Има големи трудности в самата процедура, която е административна, тежка и има необходимост от това да бъде оптимизирана така че, както децата да могат по-бързо да намерят своите семейства, така и кандидат-осиновителите да не бъдат оставени в дългата бездна на чакането, без да знаят какво се случва. Процесът на осиновяване трябваше да бъде оптимизиран. От друга страна това, което е важно да отбележим, че за всеки един човек е изключително важно да знае своя произход, да има информация за него, защото това му помага да се чувства по-сигурен, по-свободен и да живее психологически по-добре“, изброи Сачева част от причините за промените в Семейния кодекс, чийто съвносител е.

Тя припомни, че води „битката“ почти 7 години заедно с колегата си Екатерина Захариева още от времето, когато беше правосъден министър.

До момента хората, които са осиновени, можеха да търсят информация за своя произход, само след като докажат така наречените „важни обстоятелства“ и „в много случаи съдът, всъщност, не предприемаше действия по издирването на родителите на децата, защото не се вземаха под внимание аргументите“, допълни бившият социален министър от правителството на ГЕРБ.

Превенции на генетични заболявания, трансплантации, понякога дори и страхът от кръвосмешение, са също сред причините, довели до законовите новости. По думите на народната представителка в известна степен става въпрос и за „много сериозна културна промяна по отношение на начина на мислене, който имаме като общество, когато говорим за осиновяването“.

България е една от малкото държави, в които получаването на информация за произхода беше силно затруднено. „Това е едно право, което всеки един човек има. То е изведено и в Конвенцията за правата на детето, и в Хагската конвенция, и в редица международни документи“, посочи Сачева.

Искам много сериозно да обърна внимание на това, тъй като медиите разпространиха това, че пада тайната на осиновяването. Тайната на осиновяването не пада. Тя продължава да бъде в сила и в Наказателния кодекс продължават да бъдат в сила текстовете, които се отнасят до това, че който злонамерено разгласи информация, свързана с тайната на осиновяването, носи наказателна отговорност. Тук се улеснява получаването на информация за произхода, което означава, че вече хората, които са осиновени, след навършване на 18-годишна възраст, могат да потърсят такава информация за себе си през съда и отново ще се мине през съдебна процедура, в рамките на която ще бъдат изслушвани при закрити врати и самите родители, така че те да могат да дадат своите аргументи. Законодателството е такова, че уважава всички гледни точки и сме опитали да направим текстовете така, че те да създават възможно най-малки етични проблеми, когато говорим именно за тази система, която изисква наистина много, много висока степен на човешка и професионална етика“, подчерта още тя.

За да бъде максимално улеснен избора на най-подходящи родители за всяко осиновявано дете се създава електронна база данни, благодарение на която хартиените документи се минимизират като брой, а това пък от своя страна скъсява времетраенето на цялата процедура, поясни депутатката.

От друга страна въвеждането на Електронния регистър и Националната информационна система ще пресече всякакви възможности за незаконни и неетични практики, включително нерегламентирани плащания при осиновяване.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08