Тревожниданни за нарастване наслучаите на морбили в държавитеот Европейския съюз, огласихаот Световната здравнаорганизация. По повод тази тревожнатенденция в регионалнитездравни инспекции в странатапубликуваха апел и инструкциикъм родителите за превенция и реакция при случай на заболяване. Подробности за ситуацията даде за Радио Кърджали АнелияКараиванова, инспектор от дирекция „Надзор назаразните болести“ вРегионалната здравна инспекцияв Кърджали.
По данни на министерство наздравеопазването нараствазаболеваемостта от морбили и което е потревожно, че в съседство, вРумъния, има регистриран бум на морбили, като се посочват2000 заболели за последниямесец. Посочва се завишение в Австрия, Франция, Германия.
„Занационална елиминация накаквото и да е заболяване,в държавата трябва да има 95%имунизационен обхват.В България запървото полугодие на тази година имамеобхванати с първи прием 83.6%, а свтори прием само 48.9%.Първи прием е при деца на 13 месечнавъзраст.Вторият прием се прави на децана 12 години.Това е заложено вимунизационния календар наБългария и тазиваксина е задължителна.
ЗаКърджали за първотополугодие на 2023 година имаме обхват на първи прием дечица83.7%, а при 12 годишните,вторият прием е 64.6%. Кактовиждате и при нас за втората доза от ваксината сечувства спад на обхвата нанаселението. Това епредпоставка за тревога среднаселението, защото попразниците, които предстоят, сеочаква хората да пътуват, да севиждат с близки и евентуалноможе да се внесе заболяванетоот съседна държава.Затова апелът на Министерство на здравеопазването и на РЗИ вчастност е всички лица, родители на деца,които имат непъленимунизационен статус на морбилиили нямат данни за извършванена някаква ваксина, да сеобърнат към личните лекари надецата и ако не е поставенадозата в необходимия срок, тяможе да се направи приоритетнопред всички останали ваксини.Това е апелът, за да може да сесъздаде едно национално покритие. Това е целта, за да можемда предпазим населението“, подчерта Анелия Караиванова.
Всеки,който не е имунизиран, в каквато и да е възраст, е застрашен.Единствената защита еваксинацията.Това се посочва във всичкиданни на Министерство наздравеопазването и Световната здравна организация.
Здравният инспектор препоръча родителите, които поради някаква причина не знаят дали детето им е получило нужните защитни дози, да се обърнат към личния лекар. Той със сигурност разполага с тази информация, дори ако е заменен наскоро. Имунизационният статус на детето може да бъде получен при спазване на определени процедури и от базата данни на Националната здравна каса.
Даже на детето да му предстои да бъде ваксинирано наскоро с друг вид ваксина, приоритетно трябва да се постави тази срещу морбили, заради настъпващата опасност. „Тя е комбинирана тройнаваксина.Така се прилага от 2000-тагодина насам и включва морбили,паротит и рубеола.Трикомпонентна ваксина се води“, каза още Караиванова.
Тя припомни, че по време на епидемията от морбили в началото на века в кърджалийския регион е имало 400 заболели. „Правеха се ваксини на място,извънредни приеми. Ходехме порайони, където има малцинственигрупи да обхващаме населението. Не трябва да стигаме дотози етап на заболяването иотново да се върнем“, категорична беше здравният експерт.
От 2001 годинав област Кърджали няма регистрирани заболели от морбили.
У нас има единнаинформационна система, къдетосе въвеждат данните за всички нови случаи и се обработват данните от цялатастрана за морбили и рубеола. Заболеваемостта от тези болести сеследи стриктно. РЗИ са уведомени дасформират и мобилни екипи, акосе налага да се ходи на място врайони, където има ималцинствени групи, прикоито е по трудно обхващането надецата с ваксини.„Ние сме насреща, за даосъществим този контрол итова ваксиниране принеобходимост“, посочи Анелия Караиванова.
Морбилито е заразно заболяване,спрямо което имаме активнаимунизация, тоест можем да се предпазимчрез ваксинацията.То е тежко заболяване,тежко протичащо с достапоследици, каза инфекционистът д-р Магдалена Маринова, началник на Инфекциозно отделение в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.
Тя припомни за големия епидемичен взрив от морбили, който имахме у нас през 2009 и 2010 година. „За този двугодишен период сарегистрирани 24 500 заболели.Това е най-голямата епидемия отморбили в Европа следепидемията в Украйна през 2006година.Случаите в България тогавасъставляват 72% отрегистрираните в Европа за2010“, посочи д-р Маринова.Според нея уроците от посочента ситуация са научени. „Вече контрола върхуимунизациите в нашата страна еизключително активен и сенадявам да няма епидемичноразпространение, а би могло даочакваме спорадични случаи“, изрази надежда лекарят.
Тя коментира и данните на РЗИ за ниското имунизационно покритие в страната и обявената епидемия в Румъния, като подчерта, че има реална опасност от преминаване на заразата през границата и вноса ѝ и у нас.
Ззаболяването се предава повъздушно капков път чрез кихане кашляне ивисок говор, когато се отделятпръски, в които може да сесъдържа вируса и той заразява.Източник на заболяването е самоболният човек.Симптомите, на които трябва дасе обърне внимание, това са високата температура,появата на дребно петнистобрив по лице, тяло и крайници,хрема, кашлица.Ако такива симптоми имаме, сеобръщаме веднага към личнителекари.
Има риск от заразяване и на ваксиниран човек, но при негозаболяването ще протече много по-леко отколкото принеимунизиран. „Заболяването протича тежко приимунокомпрометирани, при възрастните, а при имунизираните протича по-леко.Не че е невъзможно да се зарази.Възможно е. Но няма да бъдетежко, с последствие“, категорична бе лекарката.Това етежка инфекция,може да се засегнат всички органи и системи, заяви тя. По повод станалото модерно напоследък антиваксърство, коментира: „Като инфекционист смята, четова е неправилно поведение,при положение, че разполагаме сваксинални препарати,прилагани дълго време идоказали своята ефективност като предпазване и в същотовреме като безвредност. Нямапричина да се прави този отказ,защото съществува непрекъснатореална опасност да серазболяват, било то от морбилито, било то от детски паралич,било то от паротит.Това са все сериозни заразниболести и ние винаги сме се радвали, когато имаваксинален препарат, койтоможем да приложим и дапредотвратим тежко протичанесъс сериозни последствия и, пазиБоже, смъртен изход“, заяви инфекционистът д-р Магдалена Маринова.
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478