Ще се задоволи ли Делян Пеевски с позицията на „другия“, ще се сработят ли двамата съпредседатели, които почетният председател Ахмед Доган препоръчва да застанат начело на Движението за права и свободи е сред интересните въпроси, чийто отговор предстои да получим, коментира за Радио Кърджали журналистът от БНР Мария Филева. Тя от години следи развитието на политическата формация, а повод за коментара ѝ стана обръщението на Доган към членовете и симпатизантите на ДПС, в което препоръчва управление на политическата сила в тандем - от двама съпредседатели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. В него се изразява "тревога и загриженост за това, което става в структурите". „ДПС е напът да се превърне в корпоративна, платена, партийна организация", посочва Доган.
Филева припомни времената, когато Пеевски говореше все така бойко против настоящите партньори във властта, които обаче сега подкрепя. „Ето че ситуацията се промени.Промени статута на самия Делян Пеевски и той все така бойко говори, но по различен начин пред избирателите.Целта винаги е една и съща да увлече електората. Може би успява? Поне анализатори твърдят, че е дал своя принос в края на кампанията за местните избори малко да я раздвижи, защото тревожни са сигналите, които получаваха в партията за състоянието на структурите и по скоро за ентусиазма на хората в тях. Така че даде своя дан и сега черпи от това, което е успял сам да постигне за себе си“, посочи журналистката от БНР.
Според нея причината за изразената тревожност от почетния председател на Движението е „и заради скрита съпротива на структурите и да, ограничаване, спирачка пред амбициите на този корпулентен политик. А тази критика, която звучи от обръщението за преминаване на нормални отношения бизнес – политика, според мен е тази спирачка пред амбициите на Делян Пеевски“. По думите ѝ обръщането на формацията да не е само етническа партия е отдавна и причина са демографските реалности. По икономически причини все повече хора напускат страната, а сред тях са също традиционни избиратели на ДПС. „Този „резервоар“, с който Движението разполагаше отдавна се оказва недостатъчен, за да може да запази ролята си на трета политическа сила и се обърна към други региони, нетрадиционни“, посочи Филева.
„Все пак ДПС има един характерен облик, има един електорат, който е в основата на създаването на тази формация и за мен това „отваряне на ветрилото“ не беше логично. Не съм пророк, но все пак ми се струва, доколкото познавам, а и доколкото съм разговаряла с членове на тази партия, че дори и депутати, просто не се приема благосклонно точно Пеевски, етнически българин да поеме еднолично юздите на партията. И ето доказателството – той ще има съпредседател, което според мен не е защото наистина го готвят за друга роля, а е точно знак на доверие, знак на разбиране към чувствата на членовете на партията. Затова втори човек и то политик с турско име ще поеме съуправлението на формацията. Макар че в това обръщение се твърди, че те трябва да се допълват, а не да се конкурират, аз, честно казано, предвид активността, размаха и до известна степен този грубо прям начин на говорене на Пеевски, не виждам как ще успеят да вървят заедно. Не знам доколко дългосрочна ще е тази формула. Имам някакви съмнения“, изрази скептицизъм журналистката.
Тя коментира ролите и ангажиментите, които определя Доган в бъдещото съпредседателство на Чакъров и Пеевски – първият да държи важните позиции – връзката с традиционния електорат, с Турция и с Европа, а вторият да преодолява конкуренцията на останалите партии и да налага Движението в нови региони в страната. „Тази функция на „другия“, с която той (Пеевски) е натоварен, не знам..., ще видим до какъв сблъсък ще стигнат. Дебютът му на Тюркян чешма беше приет с ръкопляскания. То и самото му издигане като едноличен кандидат за председател на партията беше посрещнато с аплодисменти, но както виждате в тази партия бързо се сменят местата и ситуациите в зависимост от волята на един човек – полубожество“, коментира още Мария Филева.
Целия коментар можете да чуете в прикачения звуков файл.
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478