Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Георгиев: Виждам настъплението на неофитите

Хората да не чакат да ги налегнат житейски проблеми, за да дойдат в храма

5
Григор и Мартин Георгиеви гостуваха в "На чаршията, в чата"
Снимка: Галина Стефанова

Виждам настъплението на неофитите към храмовете у нас. Този оптимизъм изрази кърджалиецът Мартин Георгиев, който години наред помага в служението на покойния отец Боян Саръев в храма „Св. Успение Богородично“ в кв. „Гледка“ в Кърджали. Заедно с двамата си синове – Григор на 9 години и Петър на 7 години, той беше ръкоположен в първа степен на свещеничество от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, заедно с други миряни в храма „Св. Успение Богородично“ в Хасково на Ивановден.

Пловдивският митрополит Николай ръкоположи миряни в първа степен на свещеничество

Мартин Георгиев е на 39 години. По професия е мебелист и мебелен бояджия. Цялото семейство – той, съпругата му Виктория, двамата им синове Григор и Петър и дъщеря им Александра, от години не пропускат църковна служба. „Оказа се в един момент, че няма човек, по стечение на обстоятелствата, който да му (на отец Саръев, б.р.) помага вътре в олтара. Беше изминал вече известен период. Отец Боян виждаше, че сме  редовни на църква със съпругата ми, тогава все още нямахме и дечица, и ме извика вътре в олтара. А когато свещеник благослови за християнина остава само да отговори с добре“, спомня си Мартин. По-късно взимат решение да преминат през тайнството на пострижението, задно с двете му момчета, за да бъде служението им в църквата напълно канонично.

Когато съм в храма се чувствам така, че съм в къщата на Господ и се моля за Него, за близките ми, за приятелите ми и за роднините ми и ми е приятно, защото, ако се молим, то Господ може да спаси и така да направи, че болестите да не идват при тези, които се молим,да не се разболеят“, споделя Григор.

В България има отлив на желаещи да стават свещеници, но това се дължи на целенасоченото отдалечаване от религията в минали години, смята Мартин.

„По последни мои данни, които надявам се да не са грешни, свещениците в България към настоящия момент са около 500, като 300 от тях са в Пловдивска епархия, тоест в нашия регион. Навсякъде има пустеещи храмове. Но проблемът е, че свещеничеството не е професия, то е призвание и човек трябва да усети това призвание, за да поеме този път. Ако го гледа като професия, губи се цялото духовно нещо и смисълът да се тръгва по тая пътека. А защо са толкова малко? Наследство. Наследство от един тежък режим, който за съжаление, си е свършил добре работата в България – да откъсне поколението на нашите родители от църквата. И сега остава на нашето поколение – 30- 40-годишните и надолу, тези, които не са били въцърковени, както моите деца са от малки, да се въцърковяваме самички, което е много труден, много труден начин да го направиш това нещо – изведнъж да се промениш на такава зряла възраст, да тръгнеш обратно на течението, което си свикнал да вървиш. И затова няма и хора в църквите, тъй като възрастните хора, за съжаление, си отиват, както е нормалният ход на нещата, а млади не идват. Не идват, защото не са запознати, дори като традиция го няма“, коментира Георгиев.


Не е песимист обаче. Напротив. В последните години наблюденията му сочат, че младите поколения все повече се обръщат към вярата. „Другото нещо, което виждам е точно това – самовъцърковяване или настъплението на неофитите. Неофит е нововъведен във вярата, който сега навлиза във вярата, в зряла възраст, не говорим като деца, а в зряла възраст, който човек сам се обръща. И това е нещо, което виждам, че много, много и мои връстници, лека-полека се обръщат и се въцърковяват дори и самички“, изразява надеждата си Мартин.

По думите му не са единични случаите, когато децата са тези, които завеждат родителите си в храма. Първоначално от любопитство те отиват на неделно училище, но постепенно увличат и родителите си и те се самовъцърковяват. „Така че пътищата към църквата са много, но не мисля, че е мода“, категоричен е иподяконът. Според него усърдието за редовно участие – всяка неделя, на всеки църковен празник, в службата, не би могло да е дълготрайно, ако не е осъзнато и вътрешна душевна потребност.


Инак ежедневието на семейството не се различава от това на средностатистическото у нас. „Помагаме на мама“, твърди Гришо, защото покрай трите деца тя има много ангажименти.

Според момчето няма негови връстници, които никога не са влизали в храма, но „ако има, щях да им кажа да влязат и да почувстват, че не е неприятно да седиш в църквата, а даже ти е хубаво и ти се иска да стоиш и пак да дойдеш другата неделя“. Не е далече от идеята един ден да стане свещеник и да води той службата, да учи хората да бъдат добри.

Посланието на Мартин пък е хората „да не чакат да се разболеят, за да идат на лекар. В медицината има нещо, наречено профилактичен преглед и всеки обяснява как профилактиката е най-добрият начин за лечение на болести. В духовен план, може да се каже, че е по същия начин – да не чакат да ги налегнат проблеми и житейски неволи, за да се обърнат към църквата. Да дойдат на профилактични прегледи. Всяка неделя сутрин от 8 часа, във всички храмове, в цялата страна, в които има служби. Не е задължително да се ходи в един храм“.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджали с нови туристически маршрути

Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..

публикувано на 12.12.24 в 11:35

Творчество и празничен дух от клуб „Ахридос"

Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..

публикувано на 12.12.24 в 11:10

Весела Фламбурари: Пипи е коледният дух!

Няма уютна и топла Коледа без топло какао или кафе с мляко, гушливо одеяло и сгряваща коледна история, която да вземем в ръце или пък видим по телевизията. Какви ги вършат детските герои по Коледа?Пипи прави пакости, но само разумни, защото е духът на младостта, а той е винаги неспокоен . Карлсон сигурно дъвче лакомства, за да..

публикувано на 10.12.24 в 14:21

Албумът на група X-R@y идва експресно, натоварен с емоции и пейзажи

Новият албум на груп а X -R@y идва при нас със скоростта на светлината, за да огрее коледната ни елха. В него са вплетени много жанрове като рок, поп, пънк, ска, фънк, блус и дори народни ритми. Ще чуете малко известна песен на група Уикеда, заиграваща се със Конфуций, и Радой Ралин на фона на кулинарна рецепта, както и кавър на една..

публикувано на 10.12.24 в 12:13
Свещеноиконом Николай Величков

Свещеникът не е страшен, той е благовестникът на Господ на земята

„В деня на моето тезоименитство Ви благодаря, че се молите с мен и за мен! Моля Ви, не ми дарявате никакви подаръци и цветя. Дарете средствата си за Габи или за някоя друга добротворна кауза.  Св. Николай, архиепископ Мирликийски, Чудотворец да молитства пред Божия престол за всички!“, благопожела във фейсбук профила си..

публикувано на 07.12.24 в 16:15

Храмът на книгите в област Кърджали с ново хранилище

"За целия екип беше страхотно предизвикателство, за мен също, като неделима част от нашия екип . Ние буквално, к огато изнесохме литературата, която беше доста повредена наистина и нямаше абсолютно никаква възможност за нейното спасение, всички ние стояхме пред огромната машина, която изнесе литературата и повярвайте ми, плакахме...

публикувано на 06.12.24 в 17:05

Автоматичното добавяне на мобилни екстри при увеличение на цената е некоректно

Автоматичното добавяне на двоен обем мобилни данни , повече национални минути и/или по-висока скорост на интернет към действащи договори по инициатива на мобилния оператор и представянето му като „подобряване на абонаментния им план“, ведно с повишаване на цената, следва да се разгледа като хипотеза на нелоялна агресивна търговска..

публикувано на 05.12.24 в 12:29