Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В напреднал стадий е проектирането на лифт до Патмос

До средата на годината се очаква да бъде възложено проектирането на новия лифт, който ще води до крепостта Патмос в община Ардино. Районът стана изключително популярен в последните години заради големия завой на яз. Кърджали до село Сухово. Лифтът ще минава над язовира и ще свързва двете сухоземни части над меандъра. Той е стара мечта на кмета на Ардино Изет Шабан.

"Ние работим с много бързи темпове, колкото ни позволяват процедурите за направата на лифтово съоръжение за достъпа до крепостта Патмос, точно на мандрите, едно от най-посещаемите", каза Изет Шабан за Радио Кърджали. Към момента процедурата е на съгласувателен режим и след като общината получи съгласието на министерството, ще се пусне виза за проектиране. 

По първоначални сметки бъдещият лифт ще бъде дълъг около 800 метра. Няма да има междинни стълбове. Кабините вероятно ще са леки, но повече.

"Предпроектното проучване ще покаже какво точно трябва да се направи, защото ние веднъж ще дадем пари за съоръжението, но след това цял живот ще го експлоатираме, тоест експлоатационните разходи трябва да направим така, че да са максимално ниски и приемливи", коментира кметът Изет Шабан и уточни, че общината ще вземе заем, за да изгради съобръжението.

Друга от идеите на градоначалника на Ардино е изграждането на черен път до крепостта Кривус в района на село Башево. Това, според него, ще улесни достъпът на туристи до археологическата забележителност.

Идеи има и за новия музей на тутюна, които тепърва ще се работят. За част от експонатите там се обмисля дигитална визуализация, което ще "съживи" експозицията и ще позволи на посетителите да се потопят в миналото.

Статистиката показва, средно годишният брой туристи на Дяволския мост е над 35 хиляди. Според кмета на Ардино също толкова посещават и меандрите.  

"Аз смятам, че ще стигнем до 100 000 още тази година. Ще използваме някакви инструментариум и наистина да го направим", коментира той

 повече чуйте в интервюто в прикачения файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Вълната от младежка енергия на протестите дава надежда за промяна

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..

публикувано на 26.03.25 в 15:39
Язовир

Сниман в Кърджали филм разказва защо България плаща на Гърция репарации с вода от река Арда

Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..

публикувано на 26.03.25 в 14:11

Промяната на времето влияе на депресивните състояния и сърдечно-съдовите заболявания

Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..

публикувано на 24.03.25 в 21:25
Нихал Йозерган

Приемането на Турция в ЕС – опровержение на тезата за сблъсъка на цивилизациите?

Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..

публикувано на 21.03.25 в 16:54
Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция.

Христо Копано: В българските черкви в Истанбул езикът на служение е български

Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..

публикувано на 21.03.25 в 16:42