Той е продължение на предишна инициатива по подобен проект, свързан с медийната грамотност, фалшивите новини, екранната зависимост, онлайн агресията и живота на младите в онлайн обществото.
В днешното динамично време не може да живеем без телефон, но смисълът на този проект е да покаже, че трябва да има граници.
"Живеем в 21 век, във време, в което почти всичко е онлайн, и колкото и да не ни се иска, нещата стоят така, но всичко може да бъде в правилната пропорция, да има баланс. Ние всъщност реално търсим баланса, който да се постигне между това да бъдем онлайн и да не бъдем", каза Ния Петрова.
Тя разказа и любопитни истории за живота без телефон. Първият пример е от Ловеч, където при една от срещите, ученици се опитват да дадат рецепта на мусака и да опишат етапите в готвенето й, без да гледат и търсят помощ в интернет. Другият пример е от живота на самата Ния: "Един ден се събуждам и се събудих късно, защото телефонът ми не беше звъннал. Беше предал своя жизнен път. И аз тръгвам да ходя на работа със закъснение и осъзнавам, че картите, с които плащам в трамвая също са онлайн в телефона ми, който не работи вече. Глобиха ме." А за да отиде до сервиза, търсила адреса в интернет и прилежно си записвала маршрута и на колко преки от офиса й се намира телефонният техник. "Но всъщност една седмица без телефон ми се отрази много отрезвяващо", коментира Ния.
Според нея обиколката из страната показва, че младите хора не се различават много в различните градове, включително и в Кърджали. "Те са си едни млади хора, които ги вълнуват горе-долу едни и същи неща. Различен е начинът, по който може да събудиш тяхното внимание... Трудно е да ги докараш, за да слушат...", смята Ния Петрова.
Проектът създава и игри - едната е онлайн и може да се намери на сайта на сдружението, другата е физическа, с карти, на основата на настолните игри и може да събере до 8 участници. С нея уж се отговаря на въпроси, но всъщност започва дискусия, която може да е забавна и води до комуникация и гледане очи в очи, обясни Ния Петрова.
Според нея скролването и втренчването в екраните на телефоните е мода, която ще отмине. И даде за пример Щатите, където пейджърите се завръщат в живота на хората.
целият разговор на Станислава Георгиева с Ния Петрова може да чуете в прикачения звуков файл.
Нов холистичен център за здраве и подкрепа – „ОХАНА“ отвори врати в Кърджали. В него се предвиждат безплатни и платени беседи, програми и занимания за хора с репродуктивни проблеми, кърмачки и деца. Негов създател е Екатерина Ковачева. „Всъщност в себе си това пространство ще включва много различни лекции и б еседи. Ще има безплатни..
Серра Мутлу е родом от Маниса- Турция, но от 6 години живее в Кърджали. Завършила е рисуване в университета в Чанаккале. Преподавала е 8 г. рисуване в частен колеж в Турция. Омъжена е и има дъщеря на 9 години. Серра е идвала на гости при семейството на мъжа си, но никога не си е представяла, че ще живее тук. Харесва зеленината, спокойствието,..
Няма нищо лошо в това да има редовен кабинет, но той е сформиран с цената на много големи компромиси от всички страни и моралът, може би, остана на заден план . Такава е оценката за новото правителство на историка, писател, журналист, политически наблюдател – д-р Ибрахим Карахасан-Чънар, изразена в ефира на Радио Кърджали. Той припомни..
България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа. Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев,..
Кърджали е първият град в страната, в който ще се проведе регионален бариста шампионат. На него ще се срещнат майстори на приготвянето на еспресо и всякакви напитки от кафе. 10-мата събрали кураж да премерят сили помежду си ще се борят за честа да бъдат обявени за Бариста шампион на град Кърджали. Най-добрият ще представи града ни на републиканското..
По-малко като брой и като видове водолюбиви птици зимуват тази година във водоемите на Източните Родопи, сочат наблюденията от проведеното този уикенд среднозимно преброяване. Отново най-масово е присъствието на зеленоглавите патици, а Водното огледало и Чапловата колония в Кърджали са дом на най-много птици. Това сочат първите предварителни..
Награди за постижения през 2024 година ще получай отличили се лекари и служители на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали. Инициативата е на изпълнителния директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов. "2024 година приключи изключително успешно за болницата и това ми даде повод да отчетем накратко тези резултати, тъй като данните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478