Той е продължение на предишна инициатива по подобен проект, свързан с медийната грамотност, фалшивите новини, екранната зависимост, онлайн агресията и живота на младите в онлайн обществото.
В днешното динамично време не може да живеем без телефон, но смисълът на този проект е да покаже, че трябва да има граници.
"Живеем в 21 век, във време, в което почти всичко е онлайн, и колкото и да не ни се иска, нещата стоят така, но всичко може да бъде в правилната пропорция, да има баланс. Ние всъщност реално търсим баланса, който да се постигне между това да бъдем онлайн и да не бъдем", каза Ния Петрова.
Тя разказа и любопитни истории за живота без телефон. Първият пример е от Ловеч, където при една от срещите, ученици се опитват да дадат рецепта на мусака и да опишат етапите в готвенето й, без да гледат и търсят помощ в интернет. Другият пример е от живота на самата Ния: "Един ден се събуждам и се събудих късно, защото телефонът ми не беше звъннал. Беше предал своя жизнен път. И аз тръгвам да ходя на работа със закъснение и осъзнавам, че картите, с които плащам в трамвая също са онлайн в телефона ми, който не работи вече. Глобиха ме." А за да отиде до сервиза, търсила адреса в интернет и прилежно си записвала маршрута и на колко преки от офиса й се намира телефонният техник. "Но всъщност една седмица без телефон ми се отрази много отрезвяващо", коментира Ния.
Според нея обиколката из страната показва, че младите хора не се различават много в различните градове, включително и в Кърджали. "Те са си едни млади хора, които ги вълнуват горе-долу едни и същи неща. Различен е начинът, по който може да събудиш тяхното внимание... Трудно е да ги докараш, за да слушат...", смята Ния Петрова.
Проектът създава и игри - едната е онлайн и може да се намери на сайта на сдружението, другата е физическа, с карти, на основата на настолните игри и може да събере до 8 участници. С нея уж се отговаря на въпроси, но всъщност започва дискусия, която може да е забавна и води до комуникация и гледане очи в очи, обясни Ния Петрова.
Според нея скролването и втренчването в екраните на телефоните е мода, която ще отмине. И даде за пример Щатите, където пейджърите се завръщат в живота на хората.
целият разговор на Станислава Георгиева с Ния Петрова може да чуете в прикачения звуков файл.
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478