Най-пъргавият и може би най-известният щъркел в Южна България – Дончо, се грижи за две гнезда. Дългоклюният предвестник на пролетта и тази година превари Баба Марта и се завърна в хасковското село Подкрепа, където е домът му от поне 20 години, много преди Първа пролет. Местните жители казват, че този път ги е изненадал, защото традиционно си идва около 25 февруари, а тази година още повече е подранил.
Дончо, както галено го наричат съселяните му, вече се е захванал с ремонта на жилището преди да посрещне съпругата си, която се очаква да си дойде след няколко дни. Екип на Радио Кърджали беше на място, за да заснеме как започва ремонтната дейност. Изненадващо обаче констатирахме, а хората от селото потвърдиха, че щъркелът всъщност се грижи за две гнезда, които са в съседство. Видяхме го как прелита от едното, което е досами църквата, до другото, което е на около двадесетина метра, към детската площадка.
Местни зевзеци се шегуват, че е възможно да подготвя едното гнездо за даване под наем, тъй като е изключено да е за наложница. Запознати твърдят, че щъркелите са абсолютно моногамни животни и даже, ако единият от партньорите се спомине, другият до края на живота си не създава друга двойка.
Милен Пилев, който е съсед на Дончо разказва какво си говорят хората в селото. „Уж за добро е, ама като гледам накъде вървят нещата, май – май ...“, скептичен е за ситуацията в страната мъжът. Все пак не отрича, че всяка година пристигането на дългокракия им съселянин повдига духа в Подкрепа.
Пред портата на къщата му се вее българския трибагреник, защото „сме родолюбци“, не крие националната си гордост Милен.
В селото се живее спокойно. Наблизо е до Хасково, само на десетина километра, но е достатъчно далече от суетата на големия град. Има всичко – електричество, добро водоснабдяване. През лятото се осигурява даже поливна вода. През последните две-три лета нещо обаче разболява посевите в дворовете. Причината все още се търси.
В селото живеят повече от 150 души, по преценката на Пилев. За разлика от повечето малки населени места, тук има и много млади. Липсващи са само атракциите.
„Без коментар“ е категоричният отговор на Пилев на въпроса ми дали е хубаво да си пенсионер в България. „Искат да няма пенсионери. Аз гледам тука ... Напоследък на два пъти се сблъсквам с разни институции ... като Ви кажа, че нещо страшно е ...“ започва Милен, но внезапно прибира и замълчава мисълта си.
Той и семейството му влизат в графа „средностатистически“ по отношение на пенсиите. Това, което може да си позволят повечето възрастни у нас – „да си покрие сметките, за храна и това е“, обобщава домакинът ни. Добре че са децата, които помагат. Пилев е горд, че след като са опитали късмета си по чужбините, са се завърнали в родината, осъзнавайки, че „камъкът си тежи на мястото“.
Така щъркелът Дончо се оказва за сега единствената атракция на село Подкрепа, където хората живеят все пак спокойно. Всяка година го чакат да се завърне, за да извести пристигането на пролетта и надеждата, че животът в селото, а и в страната като цяло ще стане по-добър. И защото камъкът си тежи на мястото, както е казал народът ...
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..
Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..
Сеизмичната активност в района на гръцкия остров Санторини продължава. Превантивните мерки за жителите на няколко острова около епицентъра ще останат в сила поне още седмица. Училищата ще бъдат затворени до края на следващата седмица. Детският лагер на Община Атина приюти първите 45 жители на Санторини, които се евакуираха от острова и нямат подслон...
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори с седем ВиК оператора за ремонт на водопреносни мрежи на стойност около 800 милиона лева на 10 февруари. Става дума за оператори в София, Габрово, Плевен, Велико Търново, Хасково, Търговище и Добрич. Министър Манол Генов обясни, че средствата ще бъдат разпределени наравно - 50% за..
Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478