Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атентати, преврати и революции събират млади историци от страната в Кърджали през април

Школата "Историка" към СУ "П.Р. Славейков" в Кърджали подготвя за девети път Национална ученическа конференция по история. Тази година са подадени рекорден брой заявки за участие - над 160 от цялата страна.

Конференцията ще се проведе от 5 до 7 април, а броят на участниците е рекорден тази година. Разширява се и географията - освен традиционните училища и населени места, сега интерес са проявили и нови и неучаствали до момента градове, като например Лом, Силистра, Балчик. Това съобщи за Радио Кърджали Димитър Димов, историк в училището, ръководител на школата и организатор на събитието.

Тази година темата също провокира младите историци. „Общата тема е „Атентати, преврати, революции и граждански войни в световната история“, като съм дал няколко опорни аргументи. Тази година се навършват 35 години от събитията на 10 ноември 1989 г. – промените в България, навършват се 80 години от 9 септември 1944, навършват се 90 години от преврата на 19 май 34-та. Т.е. имаме три кръгли годишнини, свързани с нашата история. А да не говорим, че в световната история от френската революция имаме годишнина, от английската буржоазна революция имаме годишнина“, разясни Димитър Димов.

Според него, вероятно над 50 на сто от участниците ще се спрат на теми от българската история и смята, че сред заявките има много интересни попадения. Даде като пример темата за гражданската война след смъртта на втория наследник на Иван Асен II, след смъртта на Михаил Асен – от 1256 до 1261. Тогава политическата ситуация в България е близка до гражданска война, сменят се владетели, има напрежение. Периодът е слабо изследван и затова сега Димитър Димов очаква с нетърпение да види разработката по темата на младите историци.

Журито тази година е респектиращо. Съставено е от представители на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В него влизат проф. Диляна Ботева, проф. Веселин Янчев, доц. Румяна Маринова-Христиди и доц. Димитров. Според Димов това, че специалисти ще дават оценка на докладите и работите на конференцията ще бъде мотивация за младите историци, които ще се явят.

Освен това журито ще даде оценка и на организацията и нивото на конференцията и дали победителите, които са със сериозни интереси в историята, могат да бъдат приемани без изпит в Софийския университет, каза още Димитър Димов. „Ние имаме една далечна цел, за която говорим от две години – победителите да бъдат приемани без приемен изпит в Историческия факултет… Сега на 6 март с представители на Школата „ИстОрика“ имаме среща с декана проф. Мира Маркова, за да получим отговор на писмото кои преподаватели ще бъдат изпратени като жури и как ще подкрепят нашето желание и какво следва в следващ етап. След конференцията ще има Декански съвет, където тези четирима наши гости, които са част от журито, ще представят своите впечатления. Надявам се да има един положителен резултат на тази идея“, коментира Димов.

Според него напълно реалистично е това да стане факт следващата 2025 година, когато ще се проведе и юбилейната Десета национална ученическа конференция по история.

В прикачения файл може да чуете цялото интервю с Димитър Димов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57