Във всички заведения, които са с две и повече звезди трябва да има осигурена възможност за плащане чрез ПОС терминал. Промяната в Закона за туризма, гласувана миналата година влезе вече в сила от началото на месец март, след като изтече гратисния период. Информация за тази възможност трябва да е поставена на видно за клиентите място.
Репортерска проверка на Радио Кърджали установи, че към 4 март в областния град все още има заведения със съответните звезди, които не разполагат с устройства за безкешово плащане. „Моето заведение работи с ПОС терминал още от създаването си преди четири години“ и има натрупан опит, сподели Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали. Той допусна, че е възможно липсата да е заради дефицит на устройства, тъй като за да се изпълни изискването на закона са необходими големи количества за цялата страна, но изрази увереност, че до края на месеца новите изисквания ще бъдат изпълнени от всичките му колеги.
Мустафов припомни, че новото изискване е улеснение единствено за клиентите, а натоварва собствениците на заведения с допълнителните такси към банките. „Давам пример – аз имам една пакетна услуга към банката за ПОС терминал, която е близо 20 лв. на месец. Освен това на всяка транзакция се взима някакъв процент от сумата. Давам фрапантен пример от морската ни столица – с 3 млн. лв. оборот за миналата година (заведение, б.р.) е платило близо 50 хил. лв. такса към банката само“, каза председателят на БАЗ. Има и други такси, които се заплащат, като например за поддръжката на устройствата за безкешово плащане. „При груби сметки между стотина и двеста лева за средно голям ресторант имаме минимални такси на месец за банките“, допълни той.
ПОС терминалът е наистина голямо удобство за клиентите, особено за чужденците, които пътуват за Гърция и преминават през града ни и които нямат в себе си български левове.
Като цяло това ново изискване е тежест за собствениците на заведения и улеснение за клиентите, са коментарите на ресторантьорите. „Това не е мярка, която ще спомогне да се осветли сектора или ще спомогне да има повече приходи в хазната“, посочи Мустафов.
Промените в Закона предвиждат глоби за нарушителите. Ако обектът е с две и повече звезди, но няма ПОС терминал глобата за физически лица, които не са търговци, е от 100 до 500 лева, а за еднолични търговци и юридически лица – от 500 до 2000 лева. При повторно нарушение санкцията се увеличава от 200 до 1000 лева, а за фирми – от 1000 до 4000 лева. Ако пък липсва информационна табела и клиентите не са уведомени, че могат да плащат с карта, тогава глобата е от 100 до 300 лева за физически лица и от 300 до 1000 лева за фирми. При повторно нарушения сумата се удвоява.
Много от заведенията в Кърджали предлагат за Осми март атракция – жива музика и „звездни“ изпълнения. Сериозен интерес от колективи за празника на дамите се забелязва тази година. „Има голямо търсене“, сочат наблюденията на Мустафов.
Там, където има екстрата „жива музика“, кувертите започват „от 25 до 40 и нагоре лева“, посочи регионалният председател на БАЗ.
Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..
Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..
Сеизмичната активност в района на гръцкия остров Санторини продължава. Превантивните мерки за жителите на няколко острова около епицентъра ще останат в сила поне още седмица. Училищата ще бъдат затворени до края на следващата седмица. Детският лагер на Община Атина приюти първите 45 жители на Санторини, които се евакуираха от острова и нямат подслон...
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори с седем ВиК оператора за ремонт на водопреносни мрежи на стойност около 800 милиона лева на 10 февруари. Става дума за оператори в София, Габрово, Плевен, Велико Търново, Хасково, Търговище и Добрич. Министър Манол Генов обясни, че средствата ще бъдат разпределени наравно - 50% за..
Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478