Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфекционист: Варицелата не е опасно заболяване, но да внимават бременни и онкоболни, които не са преболедували

| Интервю
д-р Магдалена Маринова
Снимка: Личен архив

Варицелата е заболяване, което протича обикновено леко, но бременните жени трябва да заострят вниманието си, ако не са преболедували или ваксинирани. Вирусът, който причинява тази болест е възможно да остане в латентно състояние у човека, при определени условия да се активира отново и да причини заболяването, известно като херпес зостер.

Увеличаването на случаите на варицела в областта е нормално за сезона. „Като всяка инфекциозна болест варицелата има сезонност и цикличност. Цикличността ѝ е на три-четири години, а сезонността – зима-пролет. Това заболяване се среща много по-често при децата от 2 до 10 години, а в световен мащаб годишно се регистрират 30-40 млн. заболели от варицела“, каза в ефира на Радио Кърджали д-р Магдалена Маринова, началник на „Инфекциозно отделение“ в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.

Заболяването е силно заразно. Ако човек, който няма имунитет срещу него, се срещне с болен от варицела, вероятността и той да се разболее е 90 процента.

Източник на заболяването са само болни. Те са заразни от началото на заболяването до изкрустиране, т.е. когато обривът навсякъде повехне и се покрие с коричка. Това е периодът, в който болният е опасен за околните“, поясни д-р Маринова. Вирусът се предава по въздушно-капков път, но е възможно също и при контакт с пъпчиците, които са се образували по кожата.

Симптомите, за които родителите трябва да следят, ако детето им е било контактно са висока температура и характерни обриви основно по главата и тялото.

Обикновено обривите закърняват до три-четири дни. Най-често заболяването протича леко.

„Варицела-зостер вируса може са остане в латентно състояние в гръбначния мозък и по-късно във времето в човешкия живот, при стрес, при прилагането на кортикостероиди, при онкоболни, може да настъпи реактивиране на този дремещ, латентен вирус и да се прояви клиничната картина, която е известна като херпес зостер“, каза д-р Маринова. И допълни: „При пациенти, които са имунокомпрометирани, деца до 1 година, възрастни на лечение с кортикостероиди, тогава заболяването протича много по-тежко“, подчерта лекарят. Има случаи на усложнения, макар да са редки. Ако родителите на боледуващи от варицела деца забележат промяна в походката им, е сигурен сигнал, че непременно трябва да потърсят консултация с лекар.

От 1995 г. светът разполага с ваксина срещу варицела. За България тя не е в задължителния имунизационен календар. Все пак е добре да се преболедува в детска възраст от варицела, за да се изгради имунитет за цял живот. Бременни, които са преболедували или пък придобили имунитет чрез ваксинация, изграждат антитела, които до шестия месец те се предават трансплацентарно и могат да защитят новороденото. Като далечна превенция обаче, ако майката не се е срещнала с вируса и е изградила имунитет, е добре да се ваксинира, препоръчва медицината.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49
И в най-отдалечените кътчета на планината слушат радио.

Радиото и хората на Родопите

Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота.  Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..

обновено на 28.01.25 в 12:48

"Родопската гъсеница" – влакът, който пресича времето и планината

"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната  Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..

публикувано на 24.01.25 в 10:33

Тютюнът в Кран - традиция, спасение или надежда? (видео)

С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена.  Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..

публикувано на 12.01.25 в 17:10

Дължим ли такси за синята зона по отменени разпоредби в общинска наредба?

Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба.  Отменените текстове за синята..

обновено на 08.01.25 в 11:16

Величко Карабоюков и Виктор Авренлиев извадиха Богоявленския кръст от водите на Арда (видео)

33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..

публикувано на 06.01.25 в 10:08
Снимка: Прессекретариат на президента

Послание за единение отправи президентът в новогодишното си слово

Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..

публикувано на 01.01.25 в 09:08