При това съвпадение, в Кърджали поп и мюфтия решават за пореден път да дадат пример за единност и толерантност. Семействата на духовниците заговяха заедно.
„Някак си стана от само себе си, със семейството на мюфтията и моето семейство заедно заговяхме. Тъй като и при тях говеенето, и при нас е еднакво, като те го наричат „хоруч“, но това няма значение, значението е това, че понякога молитвите ни, понякога празниците ни, и особено този важен момент на постенето, съвпада, когато и едните и другите вярваме, че молитвите са най-силни и хората са най-състрадателни, когато със своите, макар и минимални лишения, се доближават до лишенията на други.“, каза отец Петър Гарена от храма „ Свети Георги Победоносец“.
Кърджалийският свещеник призова към повече състрадание и към единение по време на поста:
„Нека всеки един, дали мохамеданин, дали християнин, дали от някакъв етнос, си даде ясна сметка, че с нашия малък пост ние със съвсем малко можем да се доближим до хората, и особено до децата, които гладуват по света. Глада не избира християни , мохамедани, не избира черни или бели, и ние трябва да бъдем състрадателни към всички тях, без значение кой какъв е. Нека молитвите ни бъдат общи за целия град, за целия наш народ , защото ние народа в Кърджали не го делим, не ми се ще никой друг да го разделя. По турски да го наречем това е „инсан“. Има една поговорка „Insanlık var sorun yok!“ - когато има човещина между хората, няма как да има проблеми, или поне ще бъдат по-малки. Затова нека всеки който пости си даде ясна сметка, че не го прави нито за диета, нито за нещо си, а да прави добро да се състрадава, да се постави на мястото на друг, и Бог ще види по-скоро това, което той прави, а не това, което не е изял или не е изпил. Много вода, много вино, много ракия, много жени, или кой каквото си иска да го казва, ще остане неизпито, не целувано, не видяно, но едно добро е винаги много по-силно от всичко друго. Ние не можем да придобием целия свят, но може да придобием едно малко късче доброта за душата си. Пожелавам леки пости, и пак ще кажа и на мохамедани, и на християни, и дано Бог, като молитвата ни е обща, да помогне в днешните времена, когато света има нужда от мир, мир, мир, а ние друго оръжие освен молитвата, за съжаление нямаме. Пък може и да не е за съжаление, може добротата да победи най-голямото зло и най-тежките бомби. „
Всичко което каза енорийския свещеник от храма „ Свети Георги Победоносец“ в Кърджали отец Петър Гарена чуйте в прикачения файл.
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478