Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никола Каравасилев: Талантите, също като болестите, трябва да се откриват навреме

Астрофизикът Никола Каравасилев е треньор на отбора, който представя България на международни олимпиади по астрономия и астрофизика. На последната олимпиада по астрономия в Китай в края на миналата година възпитаниците му Мартин Недев, Елена Йорданова, Красимир Станков и кърджалиецът Атанас Митрев, спечелиха осем медала. Никола Каравасилев е преподавател в Националната природо-математическа гимназия в София. Отбор на училището участва в проведеното в Кърджали Пролетно национално състезание по физика, а самият той беше сред проверяващите на задача на участниците от 7 клас.

"Впечатленията ми са добри, бяха се справили добре на това, което аз проверих. Повечето ученици имаха над средния брой точки за задачата. Набелязах си няколко човека, които са между 7 и 10 клас, с които бих искал да продължим да работим по-късно. Вече съм се свързал с някои от техните учители и за тях виждам надежда и в бъдеще", коментира Никола Каравасилев за Радио Кърджали. Той уточни, че на всяко такова състезание се виждат нови  таланти, с които си струва да се работи, важното е и след форума да бъдат насърчавани да се развиват.

Шегува се, че талантите, както и болестите, трябва да се откриват навреме, но "навреме" е разтегливо понятие и не бива да се унифицира. И дава пример: "Аз самият се интересувам от астрономия от 6 клас...Но истината е, че много ученици започват да се изявават в 9 и 10 клас и се оказва, че показват наистина отлични резултати. Тоест няма късно, това искам да кажа... Всеки има своя индивидуална крива на развитие. Някои достигат своя максимум 7-8 клас. Някои по-нататък. Има дори такива, които всъщност реализират пълния си потенциал чак през студентските си години."

"За жалост, в повечето училища в България няма необходимата среда, за да се развие един талант. Затова всъщност има специализирани училища, тоест математически гимназии, природо-математически гимназии, където се предполага да има необходимата творческа атмосфера за развитието на талантите и в голяма степен това се случва, защото там има извънкласни дейности, като школи, като кръжоци, в които талантливите ученици се развиват." Така Никола Каравасилев отговаря на въпроса дали талантите изгряват "заради" или "въпреки" българското образование.

В подготовката на българския олимпийски отбор по астрономия и астрофизика няма нищо скрито, казва той: "Всичко е публично, което правим. Тоест, който не ми е поискал задачите и методиката, по която се готвим, на него не съм ги дал."

Обяснява, че всяка година, след като се избере разширеният отбор, се прави анализ на участниците - какви ученици са попаднали, какво знаят, къде са им пропуските, какъв тип подготовка се изисква. Когато е ясна петицата класирани ученици за международна олимпиада, се прави индивидуална подготовка с всеки един от тях, целта на който е всеки да покаже максимума на своя потенциал.

Според него, когато обяснява на учениците си, "се качвам на тяхното ниво. Често пъти казвам, че всъщност това не е слизане, това е по-скоро изкачване, защото това е пречупване на начина, по който преподаваш".

Младите го учат на това да не спира да има интерес към науката, да търси нови начини за преподаване на физика и астрономия, да се развива.

А освен да се заеме сериозно с желанието си да защити докторска степен и да прави изследвания за удоволствие, Никола Каравасилев мечтае още да продължи да създава научни таланти и бъдещи учени, а също и мислещи хора. "Никой не е длъжен да стане физик или астроном, важно е стане мислещ човек, който прилага научното във всичко, в което работи", казва астрофизикът.


цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Кръгла маса по повод Международния ден на психичното здраве се организира на 4 октомври в Кърджали с участието на медицински специалисти, училищни педагози, лекари и гост лекар детски клиничен психолог. Тя ще се състои в конферентната зала на хотел Кърджали от 10 часа, а организатор е Общинският съвет по наркотични вещества. Повече по..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57
Снимка Фейсбук

Не подценявайте запотяването на стъклата в автомобила, това може да е предпоставка за катастрофа

Есента настъпи, с нея идват и дъждовете, а  с тях и един много неприятен, даже досаден проблем, който може и да е опасен, а именно - запотяването на стъклата на автомобила. Наглед може и да се стори за някого маловажно, но знаем, че  понякога малкото камъче може да преобърне каруцата, защото и запотяването на стъклата може да  създаде предпоставка..

публикувано на 24.09.24 в 13:48

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"   ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов . Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични..

публикувано на 18.09.24 в 14:55