Вчера бе първият ден от свещения за мюсюлманите по цял свят месец Рамазан. Сезер Садулов, районен координатор на мюфтийството в област Кърджали сподели, че през годината последният брой на постещите сред младите се е увеличил и това се увеличава на нарастващия процент на информацията за сред младите. За това моделирайте и организирайте от мюфтийството безплатните курсове на Корана. Със Садулов разговаря Билге Мехмед със Сезер Садулов.
- Господин Садулов, намираме се в един много специален момент. В началото сме на месец Рамазан, месецът на мюсюлманските пости. В какво се изразява специално през този месец, какво трябва да следват мюсюлманите?
- В месец Рамазан сме и това е много вълнуващо. С изключително вълнение изчакахме този месец и той дойде. Най- важното по време на месец Рамазан, разбира се, това е повелята на Аллах да се държи оруч, да се говее през месец Рамазан. Това трябва да се направи, защото е според повелите на Корана. Според нашата религия това е задължително. Разбира се, като се има предвид говеенето през месец Рамазан се става преди залез слънце и се яде малко. Това се нарича сухур. Яде се малко, пие се достатъчно вода и след това до залез на слънце нищо не се яде, нищо не се пие и по този начин в продължение на 30 дена целият Рамазан се изкарва. Разбира се може би пак едно от най-важните неща за месец Рамазан е молитвената терави, която почнахме още предишния ден преди първия ден на постинието.
- Накратко може ли да разберете същността на Рамазана?
- Човек чрез говеенето през месец Рамазан може да осъзнае стойността на храната. И също така да осъзнаете какво е глад. Има толкова много гладуващи по света...
Сред тях има и мюсюлмани, има и немюсюлмани. Всички те са хора. А и пък от друга страна като погледнем има толкова много изобилие. Цел е човек да осъзнае благата на Аллах. Какъв е смисълът да те облагодетелства, да те дарява с блага. Да се храниш с тези блага и като ги няма тези блага какво е да съчувстваш на хората, които не могат да се хранят толкова свободно, когато си искат. Нямат вода за пиене, нямат най-исконните и прости неща. Човек тук трябва да може да осъзнае тези неща да ги преживее един вид и да тренира душата си, да възпитава душата си, това е смисълът от цялото това нещо по принцип.
- Има ли хора на които е позволено да не постят?
По принцип постът е за здрави хора, които нямат здравословни проблеми. Разбира се, човек, ако е пътник, което е споменато и в Корана, ако си пътник, ако си болен, може и да не постиш тези дни. Например, ако е болен човек и постенето може да увеличи болестта, съответно мюсюлманската религия тук е много строга и не иска по всякакъв начин човек да си навреди. Но след това трябва даси отпостят тези дни.
Ако болните хора не постят, може ли чрез даване на пари, сега да си отпостят?
По скоро това е за възрастни хора. Ако няма как да пости такъв човек може да даде пари, смисълът е да се покрият тези пропуснати дни. Това се нарича фидие за месец Рамазан и се дава под формат на пари. Може да се дава и като храна и като пари. За тази година както се определя комисията по фетва в главно мюфтийство е 12 лв. за ден. Трябва да се види колко дни е изпуснал или целият месец Рамазан. Нали, става въпрос за човек, който вече няма да може да говее. Тоест 30 дена по 12 лв. е 360 лв. Трябва да дадете на бедните.
Има ли някакви други пари,които човек трябва да даде или това е единственото? Хората, които са с по- добро материално състояние трябва ли да подпомогнат бедните, има ли нещо специално?
По-добре е да се дава през месец Рамазан, ако ще се дава. Например няма някакво материално мерило, за да се дава фитрето и всеки може да го дава и всеки трябва да го дава, това се касае за всички мюсюлмани. Обаче колкото за зекята него го дават вече по-заможните мюсюлмани. Както пак комисията по фетва определи и стойността за зекят един мюсюлманин през 2020 г. трябва да притежава поне 8000 лв.на страна, това е спестени за да му се полага зекят. Ако има чисти 8000 лв. и ,ако е минал 1 годишен период върху тази сума и от тази сума вече се пресмята 40 на 1 и се намира стойността и тя се дава на бедните.
Тази година мюсюлманските и християнските пости ще съвпаднат, как ще коментирате?
Тази година мюсюлманските и християнските пости ще съвпадат, което разбира се е хубаво от една страна, защото по този начин според хората се сливат и виждат, че религиите искат да насочват хората към по-добро.Това е много радващо и рядко съвпадат.
Може ли да кажеш някакво послание, нещо за всички мюсюлмани и постещи?
От името на районното министерство Кърджали им пожелаваме да им е честит месецът. Дано месецът рамазан ни стори по- добри хора, по- добри мюсюлмани. По- разбиращи и с повече човещина. Това е най-важното според мен.
Интервюто може да чуете в прикачения файл.
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478