Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Маев: Случващото се последните месеци на политическата ни сцена е уникално

Снимка: Личен архив


По-скоро оптимист е политологът Иво Маев за сформирането на правителство днес.: "Да кажем, че съм 60% оптимист и 40% песимист. Тоест ако се окаже, че заради един министър, в случая Тагарев, ПП-ДБ са готови да отидат на избори, това означава, че те сами ще си сложат примката на врата, без специално Борисов да ги натиска в тази посока."

Това което се случи последните месеци на българската политическа сцена е уникално, каза в ефира на Радио Кърджали  Иво Маев:

„ Защото, в сравнение с целия европейски опит , беше създадено правителство, основано на ротационен принцип, при което по-малко влиятелната като парламентарно представителство партия, получи огромната част от властта. Сега нещата се обръщат полека-лека, за да може да се балансират в рамките на политическата пиеса, и сега наблюдаваме типичните междупартийни дрязги и напрежения. Ще завърши със създаването на някакъв кабинет, без значение дали ще бъде в резултат на тази ротация, в резултат на новото подписано споразумение, или в резултат на променената конституционна процедура, при която може да бъде излъчен временен министър председател. Това в случая няма голямо значение.  Има значение доколко това правителство което си отива, остана в рамките на парламентарния контрол. И аз мисля, че за пръв път от много години, откакто всъщност президента му хареса някак си да управлява със служебни правителства, това правителство остана много по-зависимо от парламента, където всъщност му е мястото, отколкото от президентската институция.


Как политологът коментира случващото се през последните 9 дни на политическата сцена в страната, както и поведението на опозицията, чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Вълната от младежка енергия на протестите дава надежда за промяна

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..

публикувано на 26.03.25 в 15:39
Язовир

Сниман в Кърджали филм разказва защо България плаща на Гърция репарации с вода от река Арда

Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..

публикувано на 26.03.25 в 14:11

Промяната на времето влияе на депресивните състояния и сърдечно-съдовите заболявания

Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..

публикувано на 24.03.25 в 21:25
Нихал Йозерган

Приемането на Турция в ЕС – опровержение на тезата за сблъсъка на цивилизациите?

Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..

публикувано на 21.03.25 в 16:54
Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция.

Христо Копано: В българските черкви в Истанбул езикът на служение е български

Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..

публикувано на 21.03.25 в 16:42