Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският политически и управленски проблем е системен

Проф. Иво Христов: В момента избираме между войната и мира

Въпросът е ще се стигне ли до гореща фаза

| Интервю
Проф. Иво Христов
Снимка: Ани Петрова

Вече става въпрос за екзистенциално оцеляване, все повече ни тласкат към война, въпросът е дали ще се стигне до гореща фаза, каза пред Радио Кърджали геополитическият анализатор проф. Иво Христов. В коментар на акцентите, свързани с военното подпомагане на Украйна, в срещата на лидерите от ЕС в Брюксел, той посочи два аргумента в подкрепа на изказаното мнение. „Първият, както забелязвате, постепенното излизане на Съединените щати от ангажиментите, свързани с украинската война и заместването на ролята на Съединените щати, ако въобще те могат да бъдат заместени, с Европейския съюз, тоест с всички нас – икономически, политически, организационно, пропагандно и разбира се, най-вече военно. Това се готви. Въпросът е дали това ще стигне до гореща фаза или ще премине само чрез даване на оръжие, чрез оказването на логистична и всякаква друга помощ или в един момент просто Европа ще бъде вкарана във война“, посочи геополитическият анализатор.

Европейските държави и общества не са готови да влязат в гореща фаза. „Наближават европейски избори, това ще си проличи ясно от новото разположение на силите в Европейския парламент. Но за съжаление, ЕП е една декоративна институция, която по никакъв начин не влияе на взимането на решенията, тъй като те се взимат от Европейската комисия, а ЕК не е под отчета на никого и никой не я е избирал, говоря за широкия кръг избиратели в Европа“, подчерта проф. Христов.

Той също счита, че ако Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ, е по-голяма вероятността да се избегне нагорещяване на конфликта. „Тръмп имаше много голяма реч, в която каза, че ако продължи досегашната политика по този начин, ние сме на ръба на термоядрена война. Това не са просто думи за сплашване или демагогия, предизборна, това е реалността. Така че, в момента избираме между войната и мира. Такъв избор не е имало от повече от 50 години в Европа“, поясни анализаторът.

В България политика няма. Имаме битка между различни клиентели за овладяването на властови политически и най-вече на икономически ресурс, но те всичките са под контрола на външния фактор. Основният кошмар на голяма част от нещото, което се е самоназначило за политическа класа в България – сакън да няма избори. В България няма активен политически и социален субект, който да желае да промени нещата, освен на думи“, категоричен бе политологът.

По думите му българският политически и управленски проблем е системен. Тридесет години се извършват промени само на думи, а „през това време нашата държава и нашата страна умира и това наистина не са силни думи. Вижте само данните на статистиката, демографските данни, данните за застаряването, етническата структура на населението, качествени характеристики, като компетентност, образованост и т. н. Те са ужасяващи, но това е последното нещо, което вълнува българските политици, пък и голяма част от българските граждани, освен на думи и лицемерно“, песимистичен бе професорът.

Светлината в тунела да не бъде само термоядрената война. Вече за това се молим. Аз максимално съм минимизирал своите очаквания към света, към българите и към живота. Опрели сме дотам, че вече въпросът е за нашето екзистенциално оцеляване. И това не са само думи. Много се надявам все пак да има някаква промяна на геополитическата ситуация в рамките на тази година, защото в противен случай това ще означава може би най-лошия сценарий за човечеството“, коментира проф. Иво Христов.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и ул. „Булаир“ в Кърджали- ще се изгражда кръгово

На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“.  По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..

публикувано на 01.04.25 в 16:28

Н.Пр. Жоел Мейер: България не е подарена нито на Путин, нито на Ердоган, тя е в основата на всички европейски системи

Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..

публикувано на 21.03.25 в 14:14

Ще има ли солари насред тракийски олтари?

Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..

публикувано на 13.03.25 в 14:52

Традиции, обичаи и вярвания на Тодоровден

Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..

публикувано на 08.03.25 в 09:48

Илия Илиев: Да запазим летището и да търсим инвестиции

“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..

публикувано на 27.02.25 в 16:12

Авиомеханикът Ковачев: В Кърджали може да се изгради писта за малки самолети, предимно за туризъм

“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..

публикувано на 27.02.25 в 15:10

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49