Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийци съградиха паметник на свещеника

Българи и турци се поклониха пред паметта на отец Александър Чъкърък

Миряни искат служение на български език в църквите в Одрин

| Репортаж

Паметник на отец Александър Чъкърък откри в българската църква „Св. Георги Победоносец“ в Одрин вицепрезидентът Илияна Йотова. Това се случи на годишнината от смъртта му. Инициативата за паметника е на Съюза на тракийските дружества в България в партньорство с българските дипломатически представителства в Одрин, Истанбул и Анкара. Средствата за изграждането на барелефа са дарение от членовете на тракийските дружества в цялата страна.


Денят започна с божествена света литургия, отслужена на български и гръцки език от Адрианополския митрополит Амсилохий от Вселенската патриаршия, в съслужие с архимандрит Атанасий Султанов от Старозагорската митрополия, както и отец Ангел и отец Георги, най-близък приятел на отец Чъкърък. След това българските духовници отлсужиха и заупокойна молитва на гроба на свещеника в църквата "Св. Георги", където той служи 20 години. Дворът на храма се оказа тесен, за да събере стотиците, които се стекоха от България и от Одринско да почетат паметта на духовния си пастир.


Председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов припомни, че църквата „Св. Георги“ е построена през 1880 г. в Одрин за българската православна общност в региона. Отец Александър Чъкърък служи в нея от 1993 г. когато е ремонтирана след инициатива на покойния Костадин Карамитев, председател на СТДБ. Премянов припомни, че паметникът е построен с даренията на тракийци от дружествата в България и с подкрепата на Генералното консулство на страната ни в Одрин, както и със съдействието на заместник-кмета на община Одрин Ертурул Кулу. Проектът на паметника е изготвен от арх. Явор Дичев, а барелефът е дело на скулптура проф. Валентин Старчев.  

"Отец Чакърък е достоен патриот, пазител и защитник на българщината. Той е верен служител на българската православна църква, който тихо и скромно си върши работата, развива приятелства с властите и хората от този район", подчерта Красимир Премянов.

Гостите изказаха мислите и отношението си към отец Александър Чъкърък. Генералният консул Борислав Димитров припомни, че „като човек той беше честен, родолюбив, деен и много инициативен. Помагаше на всички – без значение, било то познати или непознати, които се обърнат към него за помощ, достоен продължител на делото на своя баща Филип Чъкърък“. Дипломатът припомни заслугите на свещеника за възстановяването и на двете български църкви в Одрин – „Св. Георги Победоносец“ и „Св. Св. Константин и Елена“. Като свещеник „твърдо устояваше служението на български език в храмовете. Направи много за поддръжката на българското гробище, където е погребан баща му. Беше основният фактор за създаване на българското неделно училище. Това беше една негова мечта“, допълни Димитров. Отец Чъкърък беше мост между България и Турция, „той винаги с гордост казваше – аз съм българин и аз съм турчин. Беше един достоен човек“, каза генералният консул.

„Отче Александре, ти си тук, ти ни гледаш и ни слушаш и те моля да ни простиш, ако не винаги сме на висотата на твоя завет. ... Липсваш ни“, емоционален беше в словото си посланикът на България в Анкара Н.Пр. Ангел Чолаков.

Областният управител на Одрин Юнуз Сезер също каза добри думи за отец Александър Чъкърък. „Надявам се новите свещенослужители, които ще работят тук, ще продължат доброто дело на Александър в името на добрите отношения между двата народа“, изрази увереност валията.


Важното е да работим заедно и да бъдем заедно. Иначе, всеки да се моли на какъвто език иска. Тя, молитвата, звучи еднакво“. Започнах с тези думи на отец Чъкърък, защото това бяха първите думи, които чух в тази великолепна църква „Св. Георги Победоносец“ преди седем години, когато се запознах с него и тези думи ще помня винаги“. Така започна прочувственото си слово пред гроба на отеца вицепрезидентът Илияна Йотова. Многобройното и силно присъствие в почит пред паметта на духовника на хора и институции от двете страни не са случайни, а са демонстрация на философията на толерантност и взаимност, която изповядваше през целия си живот отец Александър.  „Отиде си твърде млад, но всяка една минута от живота му беше посветена на това да пази българщината, да брани и развива езика тук, в Одрин, да има все повече съюзници и сподвижници, да укрепва българската общност“, каза вицепрезидентът. Тя припомни, че за тези му заслуги за опазване на българските традиции, на българския дух и българското самосъзнание президентът на България Румен Радев връчи на отец Александър Чъкърък един от най-високите ордени на страната ни – орден „Св. Св. Кирил и Методий“. Йотова благодари на турските власти за оказаното съдействие за реконструкцията и възстановяването и на двете български църкви в Одрин. Тя припомни, че свещеникът беше погребан в двора на храма благодарение на специалното разрешение на президента на Турция Реджеб Ердоган. Вицепрезидентът изрази увереност, че делото на отец Александър Чъкърък ще бъде продължено от семейството и сподвижниците му и заяви категоричната подкрепа на българската държава, институции и неправителствени организации за това. „Ние всички  сме тук, за да ви уверим, че в двете църкви ще продължава да се чува българска реч на светата църковна литургия, че училището ще продължава да учи и млади, и стари на български език така, както го искаше отец Чъкърък, в името на България и в името на православната ни вяра“, категорична беше Илияна Йотова.

Мария, съпругата и верен помощник на свещеника трудно сдържаше сълзите и емоциите си, но каза, че отец Александър и със смъртта си обединява хората.


Красимир Премянов изрази загриженост, че в храмовете в Одрин няма български свещеник, а в тях идват да служат гръцки духовници. Въпросът е поставен пред президентството, уточни той, откъдето е поискано съдействие от Светия синод възможно най-скоро да се назначат български свещеници в църквите. Същото коментираха и хора, които бяха на панихидата – че са притеснени, че вече година в църквата не се служи на български език. БПЦ все още не е посочила свещеник, който да служи там. Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира темата: „Имахме среща и не само със Светия синод, но и с настоятелството на Българската екзархия в Истанбул, защото това е общо наше дело, час по-скоро тук трябва да има духовно лице, което да извършва служба на български език. Виждате, че тук общността не е малка. Идват хора дори от Истанбул, идват от цялата околност. Имаме уверението на Светия синод, че това ще стане съвсем скоро. Надявам се сега, след като бъде избран Сливенски митрополит, след като завърши избора за Патриарх, че и тук проблемът ще бъде разрешен“.

По-рано вицепрезидентът каза, че Мария и семейство Чъкърък ще получат помощта на българската държава, за да продължат да развиват дейността на читалището към храма, което е единственото, което работи извън пределите на България. „Тук идват много млади хора не само от български произход, които учат българска култура, български традиции. Тук става един истински духовен център“, подчерта Йотова. „Другото нещо, за което си струва да се замислим в България е как по удачно да насочи по-голям брой туристи най-вече от нашата страна, които да минават оттук през двете църкви, защото „Св. Св. Константин и Елена“ е църква-музей. За съжаление много българи идват в Одрин, но много малко се отбиват по тези места. Една голяма част от тях дори не знаят, че съществуват. Ето това е нашата задача – и в България да има повече информация, каза още вицепрезидентът.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 24.11.24 в 17:51

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22