Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благовещение е ден на майката и жената

| обновено на 25.03.24 в 13:09

Днес православната църква празнува един от 12-те големи християнски празници - Благовещение. Той е възпоменание на радостното библейско събитие, което поставя началото на помирението на човека с Бога. Ангел Господен съобщава на Дева Мария благата вест, че е избрана да роди Спасителя на човечеството.

В църковната традиция Благовещение се приема като ден на майката и жената. Имен ден празнуват близо 18 хил. българи.

Всяка година този християнски празник се пада в един и същи ден. Библейското поверие гласи, че при оповестяване на благата вест от Св. арх. Гавриил на Пресвета Богородица, че ще зачене и роди син, долетели кукувици и лястовици, за да известят за идващата пролет.

"Радвай се ти, чрез която се отвори раят!" - Oбразът на тази словесна богослужебна възхвала на Св. Богородица посреща във всеки православен храм. Ако се вгледаме в централните - наречени Царски - двери на иконостаса, в средата им са изобразени ангел Господен и Дева Мария. Сцената на Благовещението винаги и неслучайно украсява Царските двери, защото чрез Божието въплъщение се отворят небесните врати за спасението на хората. Неговото начало е радостният повод, който днес празнува православната църква.

"Празникът Благовещение е този, на който ние величаем благата вест, която чува Света Богородица, че именно тя ще стане майка на Спасителя на Света. Архангел Гавриил я поздравява. Той й благомести, че ще роди син и ще Иисус. Тя разбира, че чрез нея Бог ще стане човек, чрез нея словото ще стане плът.

Без да се замисля тя приема да бъде тази, чрез която е възможно идването на Христос при нас. Това е началото на спасението на човешкия род", разказа пред БНР Врачанският митрополит Григорий, наместник-председател на Св. Синод.

Великият празник на Благовещението носи радостен трепет във вярващото сърце.


Света Богородица е закрилница на майките и това е причината празникът да се чества от тях. Благовец или Благовещение е известен още като "половин Великден".

Празникът е по време на Великия пост, който изключва пищнит трапези. На този ден църквата разрешава консумацията на риба, растителна мазнина и вино. Постна, но същевременно богата трябва да е празничната трапеза. На нея задължително присъства обредна питка и риба. Приготвя се и лучник, както и каша от прясна коприва, лучена салата с джоджен и магданоз. 

Какъвто е Благовец, такава ще е и годината! На този ден в църквата се носи стрък босилек, който се освещава и се връща обратно у дома. На Благовец се засаждса босилек в саксия, за да пази дома. На празника трябва да се стане рано, за да е богата годината. Първото парче от обредната пита се отчупва от домакинята и се оставя пред прага на дома. То е предназначено за домашния дух, който покровителства къщата. На празничната трапеза трябва да се събере целият род. Приготвената питка се маже с ме и с нея се черпят съседи и близки. Празникът се посреща с чисти домове и дворове, а боклукът се пали, за да се изгорят и болестите. На празника не се върши никаква домакинска работа.

Друга традиция, свързана с този християнски празник, е пробиването на ушите н момиченцата. Вярва се, че на този ден няма да ги боли заради кръжащия над тях архангел Гавраил. На този "благ ден" домакинте не трябва плетат и шият. Поверието гласи, че на този ден всяка отрова губи силата си. Лоша поличба е, ако някой види щъркел, който не лети, а лежи или ходи. Дръвчета, засадени на този ден, раждат много сладки плодове. Хубавото време на празника вещае плодородна година. Паленето на огньове е друга традиция заради вярванията в пречистващата сила на огъня. Децата и младежите прескачат запалените огньове за здраве. От този ден и времето започва да се затопля – змиите и гущерите излизат от леговищата. Според традицията се палят парцали от конопено платно, за да се прогонят гущерите и змиите. Друг обичай е паленето на оборски тор във всички ъгли на двора. Той се изпълнява рано сутрин. Вярването е, че по този начин могат да се прогонят влечугите от двора.




По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Да, България" започва информационна кампания за еврозоната

"Да, България" започва кампания, която да даде отговор на страховете на хората, свързани с приемането ни в еврозоната. Това заяви Надежда Йорданова пред репортери в Кърджали. Днес се  е състояла среща с жители на Крумовград.  Абсолютно недопустимо е повишаването на цената на синята зона за почасово паркиране в Кърджали от 1 лев на евро, каза още Надежда..

публикувано на 04.07.25 в 18:34

Питейната вода в Кърджали отговаря на нормите

В периода от 15 до 30 юни в област Кърджали не са установени отклонения в качеството на питейната вода, съобщават от Регионалната здравна инспекция. Данните са резултат от регулярния мониторинг, който здравните експерти извършват на територията на региона. Проверени са общо 34 населени места, като от тях са взети 23 проби питейна вода за анализ по..

публикувано на 04.07.25 в 16:00

Двама мъже са задържани с наркотици при полицейска акция в Кърджали

Двама мъже на възраст 30 и 43 години бяха задържани при специализирана полицейска операция, проведена от служители на сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ към областната дирекция на МВР в Кърджали. Акцията е била насочена към ограничаване на разпространението на наркотични вещества в региона. По време на операцията служителите на реда..

публикувано на 04.07.25 в 15:26

Тодор Батков: Държавата трябва да възобнови проекта „Горна Арда“

В началото на 80-те години на XX век възниква идеята за изграждане на хидроенергийни съоръжения по горното течение на река Арда. Проектът предвижда строителството на три язовира – „Мадан“, „Ардино“ и „Сърница“, всеки от които с водноелектрическа централа.   До 1989 г. дейността остава на идейно ниво, а впоследствие проектът е замразен за близо..

публикувано на 04.07.25 в 13:50

Окръжният съд в Кърджали даде ход на дело за умишлено убийство

На 4 юли 2025 г. Окръжният съд в Кърджали проведе разпоредително заседание по наказателно дело от общ характер № 142/2025 г., свързано с обвинение в умишлено убийство. Подсъдим по делото е 27-годишният К. И., който е обвинен, че в периода от 16 до 18 август 2024 г. в Кърджали умишлено е причинил смъртта на 68-годишния Н. М., също от града. Деянието..

публикувано на 04.07.25 в 12:00

Представят книгата „Застиналите огнища на българщината“ в Кърджали

В Държавен архив – Кърджали ще се състои представяне на новата книга на доц. д-р Геновева Михова „Застиналите огнища на българщината“. Авторката е потомка на бежански род от Източна Тракия, преживял съдбата на стотици хиляди наши сънародници. В своя труд тя изразява дълбока обич към Тракия и съпричастност към тракийската кауза, наследена като свещен..

публикувано на 04.07.25 в 11:10

Над 40 души инсталираха приложението е-Здраве в Кърджали

Повече от 40 жители на Кърджали успешно инсталираха мобилното приложение е-Здраве и получиха достъп до своето електронно здравно досие в рамките на първите три дни от информационната кампания на Министерството на здравеопазването. Инициативата се реализира чрез изнесени мобилни пунктове и цели да улесни гражданите при използването на електронните..

публикувано на 04.07.25 в 11:05