Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Устойчива е популацията на египетския лешояд у нас


С един по-малко ще са египетските лешояди в района на Източните Родопи тази година. На фона на един смъртен случай обаче тенденцията за запазване на световнозастрашения вид е положителна, казаха от Дружеството за радио Кърджали.
Египетският лешояд Бела наскоро загина в Саудитска Арабия, по време на миграция. Екземплярът е маркиран с GPS предавател от екип на дружеството в Източни Родопи през 2022 г. За втора година този прекара зимния месец в Етиопия и подобно на другите възрастни египетски лешояди напролет се запъти на дългото и опасно пътуване до дома.
Сред най-големите опасности, които дебнат птиците при прелета им са електрически стълбове, отровни примамки и бракониери. В някои случаи браконерите убиват просто за удоволствие. Разговарям с експерта от БДЗП Волен Аркумарев.
"...информацията, която получихме е благодарение на джипиес предавателят, с който е маркирана птицата. Става въпрос за египетски лешояд, който е възрастен. Бяхме й дали името Бела заради характерния бял цвят за тези птици и наистина получихме тревожен сигнал по времето на миграция. Докато птицата се завръща от зимните си квартири в Етиопия, тя мигрира през Йемен при Саудитска Арабия, докато достигне до България. В резултат на този тревожен сигнал, че птицата не се движи известно време, ние веднага се свързахме с колеги в Саудитска Арабия, които успяха да изпратят на място служители на местните власти и откриха птицата мъртва под един електрически стълб. А като най-вероятната причина за смъртта е сблъсък точно с жиците на стълба или от самото електричество. При хищните птици това е чест проблем, когато излитат или кацат на стълба. Те има шанс с крилото си да докоснат жицата, докато все още са стъпили на металната конструкция и по този начин затваря връзката и през тях преминава огромно количество електричество.
И всъщност този инцидент още веднъж доказва множеството предизвикателства и заплахи, пред които са изправени тези птици по време на миграцията.
Това са над 5 6000 км, пресичайки повече от 10 държави, в които ги дебнат всякакви заплахи. Интересното в този случай е, че само десет дни по-рано, 1000 км по на юг на границата между Йемен и Саудитска Арабия отново тази птица преживява вероятно леко натравяне и в рамките на два-три дни стоеше неподвижно на земята. Отново мястото  беше посетено от местни рейнджъри, които успяха да наблюдават птицата, но тя се подплаши, излетя и малко по малко възвърна така нормалното си поведение". Според експерта в Близкия изток, в Ливан, в Сирия, в Йордания бракониерството е широко срещано. Всяка година през тези държави преминава огромен брой щъркели и хищни птици, които мигрират от цяла Европа към Африка и масовото бракониерство е сериозен проблем.
Имали случаи случаи на застреляни щъркели, египетски лешояди, включително в Ливан
За щастие у нас, смъртността на тези птици е ниска, положени са усилия на БДЗП съвместно с институции. Основната причина за подобряването на популацията е, че в района на повечето гнездящи двойки в
Източни Родопи електрическите стълбове са обезопасени.
Аркумарев припомни скандален случай на убит египетски лешояд преди две години, който бе разследван, но не бе стигнато до извършителя на престъплението.
За популацията на вида в района, експертът каза: "В момента популацията на египетския лешояд у нас е едва 27 гнездящи двойки, като 20 от тях са в Източни Родопи. Останалите седем двойки са в Североизточната част на страната. През последните години, от Българското дружество за защита на птиците, заедно с партньори от повече от 10 държави по целия миграционен път, координирано са положили огромни усилия за опазването на вида. Така се променя тенденцията в опазването на вида.
"До преди 5-6 години видът рязко намаляваше на целия Балкански полуостров, а през последните пет години виждаме тенденция към стабилизиране. Тоест, последните няколко години броят е винаги около 26 -27- 28 двойки в нашата страна, така че това ни дава увереност, че всички тези усилия дават резултат. Но все още трябва да бъде извървян дълъг път, за да видим отново покачване в популацията на този емблематичен вид, който в интерес на истината от дълбока древност навсякъде, където се среща по света е свързан с човека. Има множество предания, легенди, че е дълбоко преплетен с културата на хората. Така че се надяваме, че царството на египетския лешояд ще се възстанови през следващите години в България".

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41

Народната певица Дарина Славова с музикално предизвикателство към талантливите деца на България

Дарина Славова, солистка на ансамбъл „Тракия“, завърши годината с интересно музикално предизвикателство в социалните мрежи. Тя призова талантливите деца на България да участват, като публикуват видео с изпълнение на песен от нейния репертоар на официалната ѝ Facebook страница. В рамките на един месец около 23 деца се включиха в инициативата. Сред тях..

публикувано на 28.12.24 в 15:15
Снимката е илюстративна

Магията на коледуването оживява в квартал Гледка

И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..

обновено на 24.12.24 в 11:35

40 години от Възродителния процес: Поклонения и възпоменания в региона на Кърджали

Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..

публикувано на 24.12.24 в 09:55