Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят гид за уникалната дървена джамия в Подкова

| Репортаж
Снимка: Венета Нниколова БНР

Дървената джамия в село Подкова община Кирково, която е известна като „Джамията на седемте девойки“, се нуждае от местен гид, който да разкаже на стотиците туристи за историята на уникалния религиозен храм.  Това каза за Радио Кърджали кметът на Подкова- Хълми Муса.

Село Подкова се намира в Източните Родопи, едва на 15-ина километра от границата ни с Гърция. Разположено е встрани от главния път, който води към ГКПП “Маказа”, затова тук рядко се отбиват случайни пътници, но тези които идват, го правят с определена цел – да се докоснат до мистиката на една уникална конструкция, 

разказва за нея в свой репортаж журналистът от БНР Венета Николова.

Високо в небето над село Подкова се извисява минарето на дървената джамия, известна като “Джамията на 7-те девойки“. Тя е единствената по рода си в България и представлява уникален образец на ислямската архитектура. Мястото е свято за тукашното население, което e съставено предимно от българо-мохамедани и турци, изповядващи исляма. Джамията е постоянно отворена за посетители. Всеки може да открехне дървената порта на добре поддържания й двор, да се разходи сред цветните  лехи и да влезе в покоите на храма. Но преди това следва да се събуе бос, както подобава традицията.


Освен датата на изграждането на джамията, не се знае почти нищо за нейното минало. “Нашата джамия е построена през 1428 г. и казват, че е завършена точно на 6 май. В тази връзка всяка година на този ден, когато отбелязваме Хъдърлез, (пролетен празник в мюсюлманиските общности, съвпадащ с християнския Гергьовден) в джамията се стичат хиляди гости от цяла България, както и от Гърция, Турция, дори от Западна Европа“, разказват местните хора. 

Изглежда повечето хора тук приемат като исторически факт легендата за 7-те девойки, които със собствените си ръце издигнали дървения храм за нула време:

“Годениците им заминали за война и не се завърнали. Затова девойките продали своята зестра и със средствата са направили нашата джамия. Те докарали дървения материал от близката гора, намираща се край днешните ж.п. прелези и за една нощ построили джамията, без да забият нито един железен пирон в конструкцията. На сутринта, преди да се разсъмне, девойките се поклонили, направили молитвата си и повече никой не ги видял и нищо не се е чуло за тях", разказва легендата, която се предава от поколение на поколение.

Хората от Подкова отдават почит на подвига на 7-те девойки чрез седем символични гроба - кенотафи, подредени в двора на храма.

В непосредствена близост пък попадаме в турско гробище, но не какво да е, а осеяно с … лечебни камъни.

“Там имаме няколко камъка, които са лековити, а също и едно провирало – разказва местната жителка Севинч Шериф. 

– На турски се казва “Деликликая“. 

Но от по-старите ми баби съм чувала, че трябва да вярваш в лечебната им сила, за да те избавят от болестите. Те са там откакто се помня аз. Казват, че камъните са от времето когато е построена джамията. Но никой не знае с точност дали садокарани отнякъде или са си оттук.“

Всеки от четирите камъка в гробището си има табелка с фигурално обозначение как точно да се възползваме от лечебните им сили. Смята се, че ако се допрем до тях и поемем от живителната им енергия, след време ще оздравеем. Единият камък е за коленете и ставите, другият - за главоболие, има и камък за кръста. А провиралката, известна още като “Дупчения камък“ била универсална! Твърдят, че помага при всички болести, включително и при безплодие. Но има едно условие – да се промушиш през нея три пъти в посока обратна на часовниковата стрелка и по възможност на 6-ти май, когато лечебните свойства на това мистично място, са най-силни.

Снимки Венета Николова


По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Айджан Ахмед

Няма промяна в местните данъци и такси в община Черноочене

Община Черноочене започна кампанията по събиране на местните данъци и такса битови отпадъци за 2025 г. Размерите на всички видове налози остават същите както през предходната година, съобщи кметът на общината Айджан Ахмед. Вече се приемат плащания за данък върху недвижимите имоти, такса битови отпадъци и данък върху превозните средства за тази година...

публикувано на 02.01.25 в 17:22

Честват Богоявление и Христо Ботев в Смолян

С военен ритуал и поднасяне на венци  ще бъдат отбелязани 177  години от рождението на Христо Ботев в Смолян.  По традиция ще бъде честван 6 януари, един от големите цълрковни празници – Богоявление (Йордановден).  С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, в 9.00 часа в храм „Св.Висарион Смоленски” ще бъде..

публикувано на 02.01.25 в 16:57
Зографски манастир

Ограничават посещенията в манастирите на Света гора

Въвеждат се ограничения за посещаване на манастирите в Света гора. Сред хилядите посетители всяка година са и много българи. Съвета на игумените на манастирите в Атон въведе ограничения за посещение на поклонници. Достъпът ще бъде разрешен само с официална покана, която трябва да бъде изпратена до офиса за разрешителни за влизане. В нея трябва да се..

публикувано на 02.01.25 в 16:46
Снимката е илюстративна

Изплащат пенсиите от 7 до 20 януари

Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..

публикувано на 02.01.25 в 16:38

В Хасково вече купуват по-скъп хляб

Хлябът в Хасково поскъпна с 30 стотинки.  От днес най-купуваният хляб, произведен в Хасковския хлебозавод, от 650 грама, струва 1,75 лв., предаде кореспондентът на БНР Дора Атанасова. Увеличението е основно заради връщането на ставката от 20% на ДДС за хляба и брашното от началото на 2025 година.  Косвеният налог беше премахнат като антикризисна..

публикувано на 02.01.25 в 16:26
Димитър Главчев

МС: Законът, заменящ редовен бюджет, да е в сила до края на март

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 16:05

Пловдивският митрополит Николай води Богоявленския ритуал в Кърджали

Пловдивският митрополит Николай ще възглави празничното богослужение в Кърджали на Богоявление (Йордановден) съобщи във фейсбук свещеноиконом Николай Величков.  Негово Високопреосвещенство ще сложи начало на празника в  9:00 ч. и ще извърши освещаване на знамената на Българската армия. Двадесет минути по-късно ще  хвърли Светия Кръст в река Арда...

публикувано на 02.01.25 в 15:36