Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три поколения момичета пренасят със сърцата си българския фолклор в бъдещето

Д-р Петя Терзиева-Петрова: Всеки българин трябва да носи фолклора ни на 100 процента

Три поколения момичета пазят с танците си жив българския фолклор в пограничния Тополовград.

Българският фолклор трябва да се пази и да се предава на поколенията напред. Това е всеизвестна истина. Всички със сигурност я знаем, но малцина са тези, които наистина влагат сърце и душа, за да го правят в действителност. Коментарът е на тополовградчани, които с удоволствие гледат изявите на момичетата от танцов клуб „Сакар“.


Формацията е създадена през 2015 г. Началото е поставено от жени и е по инициатива на ръководителя Дарина Терзиева. Впоследствие към групата се присъединяват и много деца, които с времето, заради различни причини, остават по-малко, разказва хореографът д-р Петя Терзиева-Петрова. Репертоарът им включва танци от всички фолклорни области на България, но любими са им най-трудните – шопските. Имат много награди – медали, купи, грамоти от десетките участия във фестивали. Най-ценни са им обаче срещите с хората, от които черпят знания – професори-хореографи, а също и колеги самодейци.

„Всеки българин трябва да обича българския фолклор, трябва да го пази“, категорична е Дарина Терзиева.

Трудно е да „запалиш“ днешните деца по народната музика и танци, сочи опита на Петя, „а това е най-българското и най-истинското. Българският фолклор трябва не само да го предадеш, ти трябва да го носиш в себе си 100 процента“, допълва тя.


Впечатляваща е репетиционната зала на танцов клуб „Сакар“. Първото, което посреща погледа са многобройните грамоти и награди... И снимки, много снимки от десетките участия и стотиците часове заедно – в усилия, пот, разочарования, болка, но също с невероятната емоция да си с приятели, с близки по дух хора и с неповторимите български ритми, събрали мъдростта, топлотата, красотата на народа ни.

И всичко това подредено с грижовността и обичта на три поколения танцьорки.


Ръководител на състава е Дарина Терзиева, хореограф е дъщеря ѝ д-р Петя Терзиева-Петрова, а петокласничката Дара Терзиева, внучка, е най-малката сред младите танцьорки. Танцува от тригодишна. Не се притеснява, че е най-малка. Шегува се, че е по-висока от „каките“ – Силвия Атанасова и Уарис Петрова в седми клас и Денислава Панкова в осми клас.


Девойките казват, че ходят на репетиции с удоволствие. Често, на купон със съученици, са „звездите“, защото танцуват добре. Най-трудно им е разпределянето на времето за многобройните ангажименти и подготовката на уроците. А инак всички са с много таланти. Уарис е шампионка по джудо. Дара, Сиси и Дени са майстори на художественото слово. Дени е и певица. Хореографът Петя е и актриса в любителския комедиен театър в града. Дарина също има и друг талант – сръчни ръце. Изработила е огромен гоблен с любимата си петорка – Дара, Сиси, Уарис, Дени и Петя. Подреден е на видно място в репетиционната зала. Даже завесите им са с мотиви от народни шевици. И всичко това са събрали и подредили сами, със собствени средства, време и любов.

Програмата им е запълнена до края на годината с участия във фестивали, на които „ще танцуваме от сърце“, отсича Петя. „Най-важното е, че професорите винаги оценяват нашите деца какво са постигнали и какво могат, а това е гордост за нас, защото го правим ние и се гордеем с децата си“, категорична е и Дарина. А още по безапелационни са девойките, че ще продължат да танцуват български народни танци и да пренасят традицията за поколенията напред.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52