„Свършихме добра работа.“ Така ръководителят на проучването доц. Георги Нехризов от Националния Археологически институт с музей при БАН коментира тридневните снимки на екипа на Харман кая и Асара. Нещо повече, след първите обработки на снимките, направени от лидара, вече са засечени и някои перспективни и интересни обекти.
„Това, което е известно на обекта, е, че в един период от функционирането на това място, хората са започнали да оформят различни структури, така наречените шарапани и така нареченият гроб, и така наречените площадки с дъги, както и изсичанията в южната част на централната скална група. Там вече виждаме много сходни на тези, които в Перперикон познаваме. Имаме основи на сграда, дори прага си личи, където се е влизало, имаме стълбички. И няколко структури, които пък само задават въпроси. Не можем да отговорим точно какво са, защото са частично са разкрити“, обясни доц. Георги Нехризов.
Той коментира, че на Харман кая има много работа, но задачата на експедицията е чрез снимките да очертае и установи границите на комплекса, който е много по-голям от видимото на повърхността. Съразмерим е с Перперикон и е възможно дори да заема по-голяма площ.
Едно от малкото проучвания на Харман кая през 2006-2007 г. открива следи от праисторически живот в района, доказателства за който са намерени от доц. Стефанка Иванова в две пещери в дерето под комплекса. Доц. Нехризов уточнява, че на терена най-масов е материалът от късната античност и ранновизантийския период – предимно битова и строителна керамика. Намерени са и фрагменти от праисторически съдове, което потвърждава хипотезата, че мястото е функционирало още от края на халколита.
Едно от най-разпространените хипотези е, че Харман кая е служил като археоастрономическа база или обсерватория.
Според доц. Георги Нехризов впечатляващи са и първоначалните резултати от заснемането и на друг археологически обект в района – Асара при с. Татул. Той има визуална връзка с Харман кая. На Асара лидарът е засякъл крепостна стена, която е изградена в западната и северната част на платото.
„Не знаем много за този обект, тъй като не са правени археологически проучвания. Това, което намираме на повърхността, са фрагменти керамика, които засега не сочат средновековие, но най-вероятно можем да очакваме доста по-ранни периоди. По принцип всичките ни скални паметници като този се започват с един късен халколит. Много се надявам като праисторик да попаднем при бъдещи проучвания на находки от халколита“, коментира археологът от Регионалния исторически музей в Кърджали Милен Камарев.
А проучвания ще се правят тепърва. През есента предстои втория етап на тази експедиция – т.нар. „верификация“, при която на терен ще се проверят по-интересните обекти, заснети от лидара и дали са създадени по естествен път или от човешка ръка. Така ще се очертаят и площите за бъдещо теренно проучване.
И първата, и втората експедиции се правят със съдействието на Регионалния исторически музей в Кърджали. Освен двамата археолози – доц. Георги Нехризов и Милен Камарев от Музея в Кърджали, в проучването с лидар на Харман кая до Биволяне и на Асара край Татул участваха и двама студенти по археология – Тодор Бояджиев, който е и АйТи специалист, и Стефан Пейчев. Заснемането на двата обекта е финансирано от Община Момчилград.
„Община Момчилград прави ход в бъдещето, като реши да финансира едно такова проучване, което е наистина с напреднала технология, която ще бъде основата за едни бъдещи проучвания на този регион“, коментира Милен Камарев.
Районът е изключително благоприятен за разкопки, тъй като е бил място за живот хилядолетия наред. Евентуални бъдещи разкопки ще дадат отговори на много въпроси, казват археолозите.
Според Милен Камарев оптимистичният срок за началото им е следващата година.
Доц. Георги Нехризов е предпазлив в очакванията си за бъдещите разкопки и за същността на двата обекта – Харман кая и Асара, защото предпочита да работи с факти, а не с предположения. И след дългите години работа в Източните Родопи, той продължава да е впечатлен от гъстотата на паметници от всички периоди винаги в този сравнително неплодороден район.
Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..
Вторият вот на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..
На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478