Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и маймунският салеп. Цъфтежът на пролетните орхидеи продължава до средата на месец юни, а след лятото идва времето на есенните диви орхидеи
Според Христо Христов, който е експерт по биоразнообразие и познава добре орхидеите на терен, въпреки че наблюдаваме климатични промени в последните години, първите орхидеи си цъфтят навреме. Хората не ги забелязват, тъй като са единични видове. "Просто май месец, понеже най-много видове има нацъфтели, тогава е пикът на цъфтежа на повечето видове, и хората през май месец виждат повече", обясни той.
Той припомни, че Източните Родопи, Странджа и Югозападна България са местата с най-богато видово разнообразие на диви орхидеи. Причината: "Ние имаме тук почти средиземноморски климат, имаме на по-високите места в планината и вече към континентален, така че се срещат две зони. Затова видовото разнообразие тука е най-богато, но също така има във високите части на Пирин и на Стара планина съвсем други видове, които тук не се срещат."
По думите му само в Маджаровско и Ивайловградско са установени 46 вида диви орхидеи, а всяка година се откриват и нови видове, които не са били известни досега.
Сред най-разпространените са пурпурният салеп, маймунският салеп, редкоцветният салеп, боровият също. Някои от тях правят цели колонии по поляните на Източните Родопи.
Най-редкият вид, който се среща в Източните Родопи, е провансалският салеп. "Имаме две находища в Източните Родопи. Само още едно е познато в България - някъде в Странджа, но напоследък не се потвърждава там. А тук имаме в Кирковско и Ивайловградско", каза Христо Христов.
Още един от редките видове присъства в региона - това е Венерината пантофка, находището е край Асеновград и е много малко.
Христо Христов припомни, че дивите цветя не бива да се късат. "Не става въпрос само за орхидеите. По принцип в дивата природа, ако видим нещо хубаво, красиво, е по-добре да се снима,... отколкото да го откъсне, то да увехне или пък да се опита да си го сложи в саксия - нещо, което няма да стане. Понеже орхидеите са уникални създания, на тях кореновата им система е един отделен микросвят, отделен микрокосмос с много видове микроорганизми, които създават условията за това растение да се появи над повърхността на земята. Този микрокосмос не можеш да го пренесеш в саксия, така го убиваш."
повече може да чуете в прикачения звуков файл
В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие. "Първи април е празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478