Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

5
Маймунски салеп
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната. 

Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и маймунският салеп. Цъфтежът на пролетните орхидеи продължава до средата на месец юни, а след лятото идва времето на есенните диви орхидеи

Според Христо Христов, който е експерт по биоразнообразие и познава добре орхидеите на терен, въпреки че наблюдаваме климатични промени в последните години, първите орхидеи си цъфтят навреме. Хората не ги забелязват, тъй като са единични видове. "Просто май месец, понеже най-много видове има нацъфтели, тогава е пикът на цъфтежа на повечето видове, и хората през май месец виждат повече", обясни той.

Той припомни, че Източните Родопи, Странджа и Югозападна България са местата с най-богато видово разнообразие на диви орхидеи. Причината: "Ние имаме тук почти средиземноморски климат, имаме на по-високите места в планината и вече към континентален, така че се срещат две зони. Затова видовото разнообразие тука е най-богато, но също така има във високите части на Пирин и на Стара планина съвсем други видове, които тук не се срещат."

                               Пурпурен салеп           Маймунски салеп

По думите му само в Маджаровско и Ивайловградско са установени 46 вида диви орхидеи, а всяка година се откриват и нови видове, които не са били известни досега.

Сред най-разпространените са пурпурният салеп, маймунският салеп, редкоцветният салеп, боровият също. Някои от тях правят цели колонии по поляните на Източните Родопи.

                                                 

Най-редкият вид, който се среща в Източните Родопи, е провансалският салеп. "Имаме две находища в Източните Родопи. Само още едно е познато в България - някъде в Странджа, но напоследък не се потвърждава там. А тук имаме в Кирковско и Ивайловградско", каза Христо Христов.

Още един от редките видове присъства в региона - това е Венерината пантофка, находището е край Асеновград и е много малко. 

Христо Христов припомни, че дивите цветя не бива да се късат. "Не става въпрос само за орхидеите. По принцип в дивата природа, ако видим нещо хубаво, красиво, е по-добре да се снима,... отколкото да го откъсне, то да увехне или пък да се опита да си го сложи в саксия - нещо, което няма да стане. Понеже орхидеите са уникални създания, на тях кореновата им система е един отделен микросвят, отделен микрокосмос с много видове микроорганизми, които създават условията за това растение да се появи над повърхността на земята. Този микрокосмос не можеш да го пренесеш в саксия, така го убиваш."

повече може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Кръгла маса по повод Международния ден на психичното здраве се организира на 4 октомври в Кърджали с участието на медицински специалисти, училищни педагози, лекари и гост лекар детски клиничен психолог. Тя ще се състои в конферентната зала на хотел Кърджали от 10 часа, а организатор е Общинският съвет по наркотични вещества. Повече по..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57
Снимка Фейсбук

Не подценявайте запотяването на стъклата в автомобила, това може да е предпоставка за катастрофа

Есента настъпи, с нея идват и дъждовете, а  с тях и един много неприятен, даже досаден проблем, който може и да е опасен, а именно - запотяването на стъклата на автомобила. Наглед може и да се стори за някого маловажно, но знаем, че  понякога малкото камъче може да преобърне каруцата, защото и запотяването на стъклата може да  създаде предпоставка..

публикувано на 24.09.24 в 13:48

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"   ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов . Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични..

публикувано на 18.09.24 в 14:55