Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и маймунският салеп. Цъфтежът на пролетните орхидеи продължава до средата на месец юни, а след лятото идва времето на есенните диви орхидеи
Според Христо Христов, който е експерт по биоразнообразие и познава добре орхидеите на терен, въпреки че наблюдаваме климатични промени в последните години, първите орхидеи си цъфтят навреме. Хората не ги забелязват, тъй като са единични видове. "Просто май месец, понеже най-много видове има нацъфтели, тогава е пикът на цъфтежа на повечето видове, и хората през май месец виждат повече", обясни той.
Той припомни, че Източните Родопи, Странджа и Югозападна България са местата с най-богато видово разнообразие на диви орхидеи. Причината: "Ние имаме тук почти средиземноморски климат, имаме на по-високите места в планината и вече към континентален, така че се срещат две зони. Затова видовото разнообразие тука е най-богато, но също така има във високите части на Пирин и на Стара планина съвсем други видове, които тук не се срещат."
По думите му само в Маджаровско и Ивайловградско са установени 46 вида диви орхидеи, а всяка година се откриват и нови видове, които не са били известни досега.
Сред най-разпространените са пурпурният салеп, маймунският салеп, редкоцветният салеп, боровият също. Някои от тях правят цели колонии по поляните на Източните Родопи.
Най-редкият вид, който се среща в Източните Родопи, е провансалският салеп. "Имаме две находища в Източните Родопи. Само още едно е познато в България - някъде в Странджа, но напоследък не се потвърждава там. А тук имаме в Кирковско и Ивайловградско", каза Христо Христов.
Още един от редките видове присъства в региона - това е Венерината пантофка, находището е край Асеновград и е много малко.
Христо Христов припомни, че дивите цветя не бива да се късат. "Не става въпрос само за орхидеите. По принцип в дивата природа, ако видим нещо хубаво, красиво, е по-добре да се снима,... отколкото да го откъсне, то да увехне или пък да се опита да си го сложи в саксия - нещо, което няма да стане. Понеже орхидеите са уникални създания, на тях кореновата им система е един отделен микросвят, отделен микрокосмос с много видове микроорганизми, които създават условията за това растение да се появи над повърхността на земята. Този микрокосмос не можеш да го пренесеш в саксия, така го убиваш."
повече може да чуете в прикачения звуков файл
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478