Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

5
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско
Снимка: Данчо Йорданов

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски башибозук, а мирните му жители - жестоко избити.
Проф. Паскалев, който е и бивш ректор на Медицинския университет в Пловдив, получи званието лично, а почетната титла за писателя Георги Петков, който почина наскоро, бе приета от дъщерите му. Една от тях - художничката Ваня Петкова, дари на кмета Анка Юлиянова картина на църквата „Свети Йоан Благослов“ в селото. 
"Получавал съм много награди, но тази ми е най-близка до сърцето ми, защото я получавам от мили хора, които виждам, че се радват на това, което подаряват. Не е протоколно", каза след получаването на званието проф. д-р Паскалев. Той уточни, че никога не е крил, че е от Гугутка: "Исках дса го има на картата, но в ония географски карти го нямаше отразено. И като студент, и като преподавател винаги съм казвал, че съм от Гугутка. Много хора го знаят... Когато дават някой репортаж или филма за Гугутка, или книгата на Гошо Петков, обаждат ми се хора, които не познавам - бивши студенти, лекари, да ми кажат - проф. Паскалев, дават филма за Гугутка, да гледаш. Успяхме да се наложим и да покажем, че хората от Гугутка са образовани хора, хора с ум и талант. Гошо Петков проби пръв - той направи селото известно в цяла България", разказа професор Георги Паскалев. Той е категоричен, че гугутчани са хора, готови да помогнат безвъзмездно и благородно: "Хора на честта са. Няма да ви излъжат, няма да ви измамят."
Стената на родолюбието носи мотото „Вярата и знанието са силата и духа на Гугутка“. На нея са изобразени патриархът на българската литература Иван Вазов, двамата свети равноапостоли Кирил и Методий и революционерът-поет Христо Ботев. До портретите са изрисувани сградите на първото светско училище в селото, направени по рисунки на учителя Петко Кацаров от казанлъшкото село Турия, племенник на Чудомир, директор на школото от 1934 г. Стената е подготвена от Русин Касабов и изрисувана от художника Стойко Гъгъмов. Тя е изградена по идея и със спомоществователството на проф. д-р Георги Паскалев. 
На тържеството за откриването ѝ по време на църковния празник на светите братя Кирил и Методий присъстваха и официални гости - председателят на Общински съвет в Ивайловград Богдана Богданова и заместник-кметовете на Община Ивайловград Светла Моллова и Кръстю Делииванов.
Паралелно с идеята за стената се развива и идеята да бъдат отличени двамата видни гугутчани, спомня си Станка Везирова от Инициативния комитет в селото.
"Идеята да направим почетни граждани Георги Паскалев и Георги Петков дойде спонтанно. Защото това са хора, които прославят Гугутка и ние сме възхитени от тях и винаги с уважение сме се отнасяли", разказа  Станка Везирова. Тя припомни как е получила оригиналите на рисунките на старото училище в селото от първия учител, претворени на стената на родолюбието и които и досега пази в дома си. И с доза радост коментира, че с обновения площад, на който се намира паметника на загиналите в смутната 1913 г. и новата Стена на родолюбието, селото вече става известно: "Даже вече от съседните села идват в Гугутка семейно и си правят снимки хората. Нашият площад вече се обнови."
 И още за празника и за бъдещето - от Райна Делимоллова, също член на Инициативния комитет за изграждането на стената на родолюбието в ивайловградското село Гугутка
Освен да продължат традицията да пазят паметта на селото и да отличават и други значими съселяни, в Гугутка вече обмислят нова идея - да възстановят, отново с подкрепата на проф. д-р Георги Паскалев камбанарията на църквата "Св. Йоан Богослов", построена през 1838 г. и изиграла важна роля в историята на селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15