Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

5
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско
Снимка: Данчо Йорданов

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски башибозук, а мирните му жители - жестоко избити.
Проф. Паскалев, който е и бивш ректор на Медицинския университет в Пловдив, получи званието лично, а почетната титла за писателя Георги Петков, който почина наскоро, бе приета от дъщерите му. Една от тях - художничката Ваня Петкова, дари на кмета Анка Юлиянова картина на църквата „Свети Йоан Благослов“ в селото. 
"Получавал съм много награди, но тази ми е най-близка до сърцето ми, защото я получавам от мили хора, които виждам, че се радват на това, което подаряват. Не е протоколно", каза след получаването на званието проф. д-р Паскалев. Той уточни, че никога не е крил, че е от Гугутка: "Исках дса го има на картата, но в ония географски карти го нямаше отразено. И като студент, и като преподавател винаги съм казвал, че съм от Гугутка. Много хора го знаят... Когато дават някой репортаж или филма за Гугутка, или книгата на Гошо Петков, обаждат ми се хора, които не познавам - бивши студенти, лекари, да ми кажат - проф. Паскалев, дават филма за Гугутка, да гледаш. Успяхме да се наложим и да покажем, че хората от Гугутка са образовани хора, хора с ум и талант. Гошо Петков проби пръв - той направи селото известно в цяла България", разказа професор Георги Паскалев. Той е категоричен, че гугутчани са хора, готови да помогнат безвъзмездно и благородно: "Хора на честта са. Няма да ви излъжат, няма да ви измамят."
Стената на родолюбието носи мотото „Вярата и знанието са силата и духа на Гугутка“. На нея са изобразени патриархът на българската литература Иван Вазов, двамата свети равноапостоли Кирил и Методий и революционерът-поет Христо Ботев. До портретите са изрисувани сградите на първото светско училище в селото, направени по рисунки на учителя Петко Кацаров от казанлъшкото село Турия, племенник на Чудомир, директор на школото от 1934 г. Стената е подготвена от Русин Касабов и изрисувана от художника Стойко Гъгъмов. Тя е изградена по идея и със спомоществователството на проф. д-р Георги Паскалев. 
На тържеството за откриването ѝ по време на църковния празник на светите братя Кирил и Методий присъстваха и официални гости - председателят на Общински съвет в Ивайловград Богдана Богданова и заместник-кметовете на Община Ивайловград Светла Моллова и Кръстю Делииванов.
Паралелно с идеята за стената се развива и идеята да бъдат отличени двамата видни гугутчани, спомня си Станка Везирова от Инициативния комитет в селото.
"Идеята да направим почетни граждани Георги Паскалев и Георги Петков дойде спонтанно. Защото това са хора, които прославят Гугутка и ние сме възхитени от тях и винаги с уважение сме се отнасяли", разказа  Станка Везирова. Тя припомни как е получила оригиналите на рисунките на старото училище в селото от първия учител, претворени на стената на родолюбието и които и досега пази в дома си. И с доза радост коментира, че с обновения площад, на който се намира паметника на загиналите в смутната 1913 г. и новата Стена на родолюбието, селото вече става известно: "Даже вече от съседните села идват в Гугутка семейно и си правят снимки хората. Нашият площад вече се обнови."
 И още за празника и за бъдещето - от Райна Делимоллова, също член на Инициативния комитет за изграждането на стената на родолюбието в ивайловградското село Гугутка
Освен да продължат традицията да пазят паметта на селото и да отличават и други значими съселяни, в Гугутка вече обмислят нова идея - да възстановят, отново с подкрепата на проф. д-р Георги Паскалев камбанарията на църквата "Св. Йоан Богослов", построена през 1838 г. и изиграла важна роля в историята на селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06