Стотици жители и гости на кирковското село Шумнатица се стекоха на селския мегдан на 1 юни за Празника на качамака. Той се превърна в традиция и жители и гости на селото за поредна година се събраха, "за да почетат зърнената култура, дошла по нашите земи от далечно Мексико и превърнала се не само в основен земеделски продукт за българина, но и в запазена марка на Кирковския регион".
Празникът започна с шествие от римския мост в центъра на селото към трибуната, поведено от кмета на общината Шинаси Сюлейман, кмета на с. Шумнатица Ваньо Трендафилов, народния певец Николай Славеев и гайдарски оркестър „Войводите“.
Още от ранни зори работеше и първата възстановена воденица в селото. Там любопитните можеха да видят как точно царевичните зърна се превръщат в брашното, от което се приготвя вкусния качамак. Мелничарят Венцислав Ханков показа процеса на мелене. Той разкри, че за хубавия качамак е нужно по-ситно смляно брашно. От рано сутринта туристи бяха дошли специално в Шумнатица, за да видят атракцията, правеха си снимки и споделяха в социалните мрежи.
Местната майсторка на качамака Шинка Пехливанова, която е родом от съседното село Априлци, но вече от 45 години живее в Шумнатица, разкри тайните за приготвянето на родопската вкусотия. Майсторлъкът имала по наследство от дядо си Юсеин, бащата на майка ѝ, който правел най-вкусния качамак в околността.
„Слагаш водата в тенджерата. Като заври, слагаш брашно. Подравняваш. Правиш дупки с точилката. Седем или девет дупки правиш. Така е по традиция. И в дупките слагаш сол. Трябва да прецениш колко сол да сложиш. После, като заври, две-три минути трябва да ври с дупките. Пробваш водата. Като започне водата да става малко гъста, сваляш тенджерата. Почваш да бъркаш с точилката. Напитяваш (правиш като питка, б.а.) с дървената лъжица. Слепваш отгоре. Слагаш пак малко на котлона да навдигне качамака. Като навдигне, сваляш го от огъня и почваш да го слагаш в тарелки или в тава с дървена лъжица, на топки. С дървена лъжица се прави, защото по-малко полепва. Има много тънкости“, разкри майсторката.
На мегдана се завъртяха кръшни хора, а междувременно кметовете Шинаси Сюлейман и Ваньо Трендафилов, както и заместник-кметът на община Кирково Валя Димитрова, раздадоха стотици самуни царевичен хляб. Народът се струпа и там, където пък майсторите на качамак раздадоха над 1200 порции от местния деликатес, овкусен с месо и сирене.
Шинаси Сюлейман каза, че скоро предстои да бъде реставрирана и да заработи още една от водениците в селото. Той не скри задоволството си, че празникът, станал вече традиционен, привлича гости и извън селото.
Главните виновници за това да се случи празника Ваньо Трендафилов и Валери Гюдюлев също бяха доволни.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл, както и да видите във видеото в YouTube.
Възпитаници на Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали отново бяха пионери сред учащите езика на Гьоте в цялата страна. В проведената неотдавна конференция на издателство „Клет България“ „Klett - Tag 2025“ за иновации в преподаването на немски език ученици и учители от Езиковата в Кърджали представиха новаторски проекти. На форума бяха..
С наближаването на Великден интересът към традиционните празнични продукти расте – най-вече към агнешкото месо, яйцата и козунаците. Проверка на Радио Кърджали показа, че цените в града варират в зависимост от мястото на покупка, а изборът е между вносно и местно производство. В големите хранителни магазини в Кърджали агнешката плешка се предлага по 20..
Необичайно увеличение на сигналите за ранени щъркели е отчетено в началото на април от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. По думите на директора на инспекцията Марияна Вълчева, най-вероятно причината е свързана с изтощението на някои от птиците или с наранявания, получени по време на дългия прелет към страната,..
Активният сезон за борба с градушките започва официално днес, като символичното му откриване ще се състои в командния пункт на Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив. Противоградовата защита в страната се осъществява чрез два основни метода – ракетен и самолетен. С ракетен способ се покриват около 22 милиона..
Три са пътните произшествия в областта в петък с двама пострадали, информират от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали. Около 11 часа в петък на пешеходна пътека в Кърджали е била блъснала 71-годишна жена от лек автомобил „Мерцедес“, управляван от 76-годишен, за което съобщи и Радио Кърджали. Пострадалата е била прегледана в Спешното приемно..
Две досъдебни производства са образувани в Районното управление в Кърджали след пожари в къща и лек автомобил, информират от регионалния пресцентър на МВР. През нощта на 12 април в Кърджали се запалил лек автомобил „Фолксваген“. Огънят унищожил задната броня на колата. Екип на на пожарната служба в града е бил изпратен на мястото на произшествието, но..
54-годишен мъж от село Ябълково е загинал след нападение от бик в кравеферма, разположена на територията на димитровградското село. Сигналът за инцидента е подаден на спешния телефон вчера в 18:25 часа. По първоначална информация, животното е нападнало работника, докато той се е намирал в краварника, причинявайки му тежки наранявания. Пристигналият..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478