Нора казва, че се чувства "като българка, но и американка, но също и малко французойка". Уточнява, че съотношението е 60 към 40 в полза на "френското". Със смях разказва, че не се налага да обяснява на приятелите си къде е Америка, затова пък често им пояснява къде е България и колко е красива, а те понякога я питат дали не е в Азия.
За пътя до Париж разказва майка й Маргарита: "Аз съм си от Кърджали. Завърших английската гимназия 97-ма година. След това започнах моето следване в "Климент Охридски" в Стопанския факултет и след две години всъщност продължих да следвам в Германия. Германия съм учила до докторска степен, аз съм доктор на икономическите науки и след това, като ми предложиха позиция във Франция, всъщност се преместих във Франция. Мъжът ми тогава дойде от Америка и всъщност се установихме във Франция от 2009 година и децата ни са родени там."
Музиката винаги е била важна част от семейството - самата Маргарита е свирила на пиано и акордеон в Школата към Дома на културата в Кърджали и е през 1993 г. е изнесла два самостоятелни концерта. Затова, когато Нора е проявила интерес към първите детски песнички, родителите ѝ я записват в авангардна музикална детска градина, в която музиката е интегрирана в обучителния процес. "Даже математика се изучава с музика, страните се изучават с музика", обяснява Маргарита.
"Аз много я харесах, просто ние винаги правехме проекти, много често правихме и шоу с музика, спектакли", включва се Нора.
Обучението на момичето започва в школа по специален метод, наречен на японския цигулар Шиничи Сузуки. Маргарита разказва: "Доста разпространен е при цигулката и сега и при пианото. И при някои други инструменти също вече се използва този японски метод, където децата започват да свирят, без да ги мъчат още да четат нотите на 3 години. Работи се с цветни кодове, нотите са дадени, но всъщност са цветни кодове. Много е важно да се слуша музика през цялото време, да се тренира ухото. Така започнахме с едно българска пианистка Виола Черноокова, която преподава по метода Сузуки."
След това Нора има и други учители по пиано, които са известни и концертиращи артисти. Един от тях е Давид Кадуш, който вече се е отдал предимно на концертираща дейност. Когато си е в България, в Кърджали Нора свири под ръководството на Тавит Мачикян, пианист и звукорежисьор в Радио Кърджали. Именно той я подготвя за изпита за реномираната Консерватория Булон Биянкур, в която Нора кандидатства и е приета. "Но не за висшето училище, а да продължи образованието си все още на аматьорско ниво", уточнява майка ѝ.
По време на уроците, преподавателите на момичето се опитват да я научат не само на нотите, техниката и динамиката на произведението, но и на неговата философия. Един от съветите на Кадуш, който Нора е запомнила, е фразата: "Музиката е родена от тишината и тишината е най-добрата музика."
Преподават им и начина, по който да усещат музиката, обяснява Маргарита, която често присъства на уроците на дъщеря си. "Специално Давид Кадуш, който прекъсна преподавателската си дейност и се отдаде на концерти, той винаги казваше, представи си някаква история, някаква приказка, докато изпълняваш определено произведение", спомня си Маргарита.
И Нора спазва съветите, не само защото са дошли от голям музикант. А и защото "за мен музиката е малко като друг език, защото нотите са малко като букви, но не като език, който говорим, а чувствителен език, някак си". Най-много обича да свири Барток и Дебюси и е убедена, че ще свири цял живот, защото не може да си представи живота без музика.
Когато я питам - кога ще престане да се занимава с пиано, е категорична: "Няма такова нещо!"
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението. Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..
Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478