Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция. 
Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в Турция. Това се отрази на общата активност, въпреки че в останалите секции броят на гласувалите се оказа сходен с предишни години. Според източници на "Хоризонт" причина за разликите е промяна в самата изселническа общност и появата и развитието на повече организации, които както помагат в подготовката на вота, така и имат различни приоритети за развитие.
Гласувалите в крайна сметка са над 46 хиляди, въпреки че избирателите признават, че са отегчени от честото гласуване – това е шести вот за Народно събрание за период от 3 години. Междувременно през май миналата година в Турция имаше избори за президент, а през март тази година гласуваха и за местна власт.
Гласуващите са основно по-възрастни хора, а целта на изселническите организации е да привлекат към процеса и младите, като по този начин ги стимулират да запазят връзката си с България. Предпочитанията на избирателите към ДПС се обяснява с факта, че те са партията, която продължава да поддържа контакти с изселническата общност тук.
Хюлия Алтън, която е представител на организация "Балкански турци" за района на Истанбул обясни:
"90% от гласовете отиват за ДПС. Като гледам най-много те идват тук да се представят, да се запознаят. Доколкото забелязах последния път - много младежи, млади представители, много жени. Това много ни хареса". 
След толкова много избори има ясно изразено желание за стабилно управление в България, както посочи и Джеват Гюнеш, който също е представител на "Балкански турци", но за района на Одрин.
"Искаме да виждаме стабилна държава, стабилна политика и стабилна икономика. Това е най-важното за нас. Ако има стабилно правителство, ние ще носим нашите проблеми в парламента - който и да е". 
От неговата организация признават, че ДПС е единствената партия, която се интересува от проблемите им, които са свързани най-вече с бавни административни процедури при пенсиониране, признаване на стаж или кандидатстване за гражданство. 
"Ние сме част от една държава, която ни е родина. Ние сме мост между двете държави. Ние можем да допринесем само добро. Това трябва да го оценят и другите политици, не да се заиграват с хората - дали са в Турция, дали са в Канада. Нашите проблеми са еднакви. За етноса никой не говори. Проблемът не е етносът, а в отношението на партиите към нас", категоричен е той.
Председателят на организацията на изселниците "Бултюрк" Рафет Улутюрк обаче отправи критики към ДПС и обяви, че самият той няма да гласува:
"ДПС много добре използва Турската страна, идва преди изборите и казва "Ние сме тук, те са българи, ние сме турци и това е. Само със страх взимат. "Ако дойдат българите, ще ти вземат името, ще е както през 1984 г.". Хората наистина са се уплашили. Повечето по селата мислят, че това ще стане. /.../ Всички партии много говорят, но какво са направили? Трябва взаимно да се работи. /.../ Нарочно го правят - от 35 години го правят. Защо българските партии не го виждат? Защо българските партии не искат тези гласове?".
Улутюрк остро разкритикува ръководството на ДПС в лицето на председателя му Делян Пеевски.
"Дали е българин, турчин, циганин - това няма значение. Но когато си мафиот, когато не си добър човек, и българин да си, и турчин да си, и циганин да си - на хората трябва да се обясни не дали е българин или турчин, а какво е направил. Че е богат - това не ме интересува, но какво си направил за хората. Когато не те искат българите, тогава идват в ДПС - всички го знаят, но не могат да го кажат".
Улутюрк призова всички партии да обърнат внимание на избирателите в Турция.
На хората им писна да гласуват и нищо да не се променя, обясниха членове на секционни комисии в Истанбул, и допълниха, че дори хубавото време и започналите ученически ваканции са оказали влияние върху вота тук. Изводът, който можем да направим е, че на успех сред избиратели в Турция може да се надява партия, която обещава стабилност, говори с хората и предлага решения на проблемите им, които са достатъчно добри, за да могат да се конкурират с топлото време.


По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гласуването за вота за недоверие ще е в четвъртък, в 13:45 часа

Гласуването на вота на недоверие на кабинета Желязков ще се състои в четвъртък, в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Според..

публикувано на 02.04.25 в 14:02

Турските власти: Призивите на опозицията за ден без пазаруване са опит за "икономически саботаж"

Правителството на Турция осъди призивите на опозицията за масов търговски бойкот след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който предизвика национални протести, описвайки тези призиви като опит за "икономически саботаж", предаде Ройтерс. След като кметът беше задържан преди две седмици, основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП)..

публикувано на 02.04.25 в 12:25

Великобритания иска разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване от всички в ЕС

От днес Великобритания изисква електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, въпреки установения безвизов режим.  Гражданите от ЕС, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес пътуване,..

публикувано на 02.04.25 в 12:02

Европейският център за транспортни политики: ТОЛ-системата може да бъде манипулирана

ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана. Така  коментират от Европейския център за транспортни политики увеличението на тол таксите. Пътните експерти са направили експеримент директно от терминала, разположен във фоайето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Експерт Ангел Попов обясни, че фирмите, които превозват товари у..

публикувано на 02.04.25 в 11:53

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос.Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. На Крит трети ден вали проливен дъжд. Много коли водата..

публикувано на 02.04.25 в 11:09

Залесяват парк "Момчил юнак" с кедър и черен бор

Акция по залесяване организират Държавно горско стопанство-Момчилград и Община Момчилград на 12 април, събота,  в парк Момчил юнак .Събитието е във връзка със Седмицата на гората, ще участват граждани и деца. Ще бъдат залесени 3 декара с кедър и черен бор - около 750 дръвчета. Подробности за инициативата чуйте от зам.-директора на Държавно горско..

публикувано на 02.04.25 в 10:23

Студентите в Турция обявиха "икономически бойкот" заради ареста на кмета на Истанбул

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази "силното безпокойство" на Евросъюза от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и съобщи, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там.  Турската опозиция призова през днешния ден да се бойкотират всякакви покупки в страната, заради арестуваните при протестите студенти, които..

публикувано на 02.04.25 в 08:45