"Повод за написването на тази книга е това, че през 2025 година и двете с колегата Светла Михайлова имаме малък юбилей. Аз навършвам 30 години работа в Музея, а тя 20 и по този повод решихме да направим една компилация от теми, по които сме работили през годините, с които сме се явявали на конференции, които сме публикували в научни списания, като ги съберем на 1 място, за да е по удобно на всички, които имат интерес по тези теми", това каза за Радио Кърджали Лидия Кирилова.
Тя обясни, че публикациите не са в пълния си вид, както са публикувани в научните издания.
"Опитахме се да ги пречупим през погледа, така че да могат да бъдат достъпни до по-широк кръг читатели и да бъдат по-ясни, защото в научните сборници малко терминологията е по-различна. И много се надявам да сме успели да направим книгата така, че тя хем да бъде научна, хем да бъде достатъчно достъпна за читателите", уточни Светла Михайлова.
Изследваните теми са за ритуални практики, свързани с лечение, но и с баене, за целебната сила на водата, за традицията на сватбените ракли, за накитите от мъниста или малки раковини - "бабки", които освен като украса, се използват и със защитни функции, за дървета, които са използвани в ритуали още от Критско-Минойската епоха
"Като започвах работа в музея, научният ми интерес беше в сферата на етно-ботаниката, така че това за мен са естествени теми. Конкретно в тази книга, най-много присъстват растенията с техните лечебни свойства, защото по принцип става въпрос за лечебни практики, но тези лечебни практики в миналото, в древността са вървяли ръка за ръка с магическото, с баенето, с гаданията... Във втората част на книгата растенията също присъстват, но там вече са символи, апотропеи, служат за защита, изображенията им се откриват в материалната култура на хората от Източните Родопи", разкри част от съдържанието Лидия Кирилова.
Светла Михайлова е работила по темите за мънистените накити и е открила връзката между източнородопските и африканските племенни накити, които изглездат досущ еднакво, както и за водата и чешмите в региона, "защото те са много характерни за Родопите и в частност за Източните Родопи, защото може би това е един от регионите, където има най-много чешми. Знаем водата е символ на живот и е култ".
повече чуйте в звуковия файл
Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..
Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..
Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..
Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..
Агенция по заетостта продължава да дава възможност на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..
Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..
Възпитаниците на Българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин ще честват 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и българската просвета и култура, с тържествена програма. В празника ще участват преподаватели, родители, представители на българската общност и гости от Генералното консулство на България в Одрин. По..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478