Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

4
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде другаде, напускат селата. Така се къса нишката с родното, с предаването на наследствеността. В смесената фолклорна група на Егрек има две момиченца - на 7 и 13 години, които пеят местните песни.

Фолклорната смесена група при НЧ “Кирил и Методий - 1952” е създадена през 1985 година. Първото участие на групата е на Националният събор на българското народно творчество в Копривщица през 1989 година, където групата представя обичая ронене на царевица. През годините много хора са минали през състава, но има пет-шест души, които са от самото основаване, разказва Анка Бояджиева. През 2021 година фолклорната група на Егрек има участие в Турция, по покана на народния певец Хамид Имамски. През годините егрекската група са имали изяви на Националният фолклорен събор „Рожен“, в Банско, Кърджали и други места.

“Да живееш  Родопите, тук да осъществяваш препитанието си, никак не е лесно. Ни за старо, ни за младо, разказва Боян Бояджиева.

Селищният празник на Егрек е първата събота на септември. Тогава малкия площад на селото се изпълва с хора, които играят няколко ката хорà.

Гордостта на селото, освен фолклорната група са и водениците, наречени караджейки. В момента само две са функциониращи. Останалите три чакат своята реставрация и връщането им към нов живот. Спомени от миналото в селото пази един римски мост. Имало и друг, по-голям, който разрушили, когато са стрели асфалтовия път към населеното място.

“Докато ни има и фолклорът ще го има, но след нас децата ни избягаха от селата...”, разказва Анка Бояджиева.

“На младия човек, колкото и да му е мило и драго, той ще се връща в Егрек, докато гори бащино огнище, но тук няма бъдеще за тях”, казва още Боян Бояджиев.

Такава е действителността в малките населени места. Още повече, когато са в периферията на държавата, високо в планината. Малцината жители на Егрек не виждат бъдеще за селото, въпреки, че си имат училище и детска градина. Затова самодейците пеят народната песен като за последно. С лъчезарни лица и очите, които греят от щастие, когато изпълняват народните песни.  

 Чуйте разказите и песните в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34