Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

4
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде другаде, напускат селата. Така се къса нишката с родното, с предаването на наследствеността. В смесената фолклорна група на Егрек има две момиченца - на 7 и 13 години, които пеят местните песни.

Фолклорната смесена група при НЧ “Кирил и Методий - 1952” е създадена през 1985 година. Първото участие на групата е на Националният събор на българското народно творчество в Копривщица през 1989 година, където групата представя обичая ронене на царевица. През годините много хора са минали през състава, но има пет-шест души, които са от самото основаване, разказва Анка Бояджиева. През 2021 година фолклорната група на Егрек има участие в Турция, по покана на народния певец Хамид Имамски. През годините егрекската група са имали изяви на Националният фолклорен събор „Рожен“, в Банско, Кърджали и други места.

“Да живееш  Родопите, тук да осъществяваш препитанието си, никак не е лесно. Ни за старо, ни за младо, разказва Боян Бояджиева.

Селищният празник на Егрек е първата събота на септември. Тогава малкия площад на селото се изпълва с хора, които играят няколко ката хорà.

Гордостта на селото, освен фолклорната група са и водениците, наречени караджейки. В момента само две са функциониращи. Останалите три чакат своята реставрация и връщането им към нов живот. Спомени от миналото в селото пази един римски мост. Имало и друг, по-голям, който разрушили, когато са стрели асфалтовия път към населеното място.

“Докато ни има и фолклорът ще го има, но след нас децата ни избягаха от селата...”, разказва Анка Бояджиева.

“На младия човек, колкото и да му е мило и драго, той ще се връща в Егрек, докато гори бащино огнище, но тук няма бъдеще за тях”, казва още Боян Бояджиев.

Такава е действителността в малките населени места. Още повече, когато са в периферията на държавата, високо в планината. Малцината жители на Егрек не виждат бъдеще за селото, въпреки, че си имат училище и детска градина. Затова самодейците пеят народната песен като за последно. С лъчезарни лица и очите, които греят от щастие, когато изпълняват народните песни.  

 Чуйте разказите и песните в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35