Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българчета от цял свят написаха песен за езика ни

Снимка: Фейсбук

Първата песен за българския език създадоха възпитаниците на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж и я нарекоха по името на патрона си „Вазовчета“. Текстът е изцяло съчинен от участниците в Студиото по журналистика и творческо писане с ръководител Янета Димитрова. Музиката пък им подари младият български композитор Георги Зайков.

Тази година школото навърши десет години от създаването си и отбеляза юбилея с голям концерт, където песента имаше своята премиера. Множество събития отбелязаха годишнината, каза за Радио Кърджали Янета Димитрова, дългогодишен журналист, а сега преподавател по български език и литература в школото. Едно от тези събития беше първото издание на международен литературен конкурс – „Вълшебното перо“. „Безкрайно сме доволни, защото това беше конкурс за всички деца по света, които пишат на български език. Бяха вълшебни истории в проза и поезия. Явиха се много дечица, изпратиха ни 630 творби и се явиха деца то 15 държави, което за нас беше страхотно“, не скри емоции в ефира на Радио Кърджали Янета Димитрова.

Компетентно жури с председател писателката Здравка Евтимова, е присъдило статуетката „Вълшебното перо“ на три деца – две от Франция и едно от България.

„Нашата най-свидна рожба за юбилея беше песента „Вазовчета“, чиито текст написаха децата от Студиото ни по журналистика и творческо писане, а един талантлив български композитор, Георги Зайков, написа музиката към нея. Солистите ни от Студиото по музика изпяха песента заедно с всички деца от училището“, разказа Янета.

Само за няколко седмици с професионалния ѝ клип песента е събрала стотици хиляди гледания. Това е „една съвременна песен, със съвременно звучене, която да докосва и да я харесват младите, защото те са тези, които след нас ще пренасят този език в бъдещето. Това е и целта на нашето училище и целта на всички български училища по света – да съхраним българския език и българските ценности, българските обичаи и всичко, свързано с България, за да можем да се съхраним, като нация“, категорична беше Димитрова.

Песента разказва накратко историята на България.

В училището се учат 160 деца от 3 до 18-годишна възраст, основно от смесени бракове. Заниманията са само в събота. Присъствено посещават школото учениците, които живеят в Париж и в близки райони. Деца от още 15 държави обаче се учат онлайн. Има изработена специална платформа в сътрудничество със Софийския университет и още даже преди ковид пандемията вазовчетата са имали възможността да използват съвременните технологии, за да се учат на българското четмо и писмо. Това е първото виртуално училище във Франция и второто такова в света. „Така деца от всички кътчета на света могат да учат при нас, дори когато имаме голяма часова разлика", разказа Димитрова.

В училището има различни клубове, в някои от които участват деца и родители заедно. Средно около 180 награди завоюват вазовчетата ежегодно при участието си в различни конкурси по литература, музика, танци, поезия, изобразително изкуство, разказа още Янета Димитрова.


Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс за детска рисунка запознава малчуганите с творчеството на големите художници

За четвърти път се провежда национален конкурс за детска рисунка „Детство-вълшебство“. Организатори са  Детска градина по изкуствата – Хасково, а т емата на това издание е „Рисувам като големите художници“. Това съобщи Веселина Петрова, старши учител в Детска градина по изкуствата – Хасково. Чрез тази инициатива децата ще бъдат запознати с..

публикувано на 30.01.25 в 11:10

Искат до 20% увеличение на бюджета за музеите

39 милиона и 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“.  Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив. Той добави..

публикувано на 28.01.25 в 11:00

Около 56 000 лв. са задълженията на театъра в Кърджали. Приходите за миналата година са рекордни

Съюза на артистите в България алармира за сериозни финансови затруднения в театри в България, довели до спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности, неизплатени хонорари...

публикувано на 13.01.25 в 15:48

Дамска вокална група „Ахрида” получи златен медал на международен фестивал

Дамска вокална група „Ахрида” към НЧ „Обединение 1913”, с ръководител Гергина Стаматова, получи златен медал и грамота за първо място на Международния фестивал на народна, патриотична и руска песен за самодейни пенсионерски и читалищни колективи. „Дамската вокална група имаше различни участия през изминалата година – беше гост на тържество,..

публикувано на 06.01.25 в 15:15

Концерт спектакъл бележи 110 години от създаване на читалището в Ивайлоград

С грандиозен концерт спектакъл НЧ "Пробуда 1914" отбелязва 110 години от създаването си. Събитието ще се проведе на 26 декември от 18 часа в залата начиталището. Това съобщи секретарят Елена Бойназлиева. Около 80 души ще участват в културната проява, част от които са певческите групи към клоновете на читалището. Ще се включат още и Детската вокална..

публикувано на 26.12.24 в 13:15

Фотоизложба разказва историята на читалище "Пробуда" в Ивайловград

Фотоизложба от старите ленти показва културния живот на Ивайловград през годините. Събитието е под надслов "Кадрите на времето" и е част от инициативите, посветени на 110 годишнината от създаването на Народно читалище "Пробуда 1914" Ивайловград. Това съобщи секретарят Елена Бойназлиева. Фотоекспозицията ще бъде представена в петък, 13 декември в..

публикувано на 11.12.24 в 15:58

Читалище "Христо Ботев" в Крумовград отбеляза 110 години

НЧ „Христо Ботев-1914“ Крумовград отбеляза с концерт 110 години от създаването си. С пъстрите си изпълнения, в събитието се включиха бъдещите самодейци от детска градина „Митко Палаузов“, ученици – читалищни дейци, група за автентичен родопски фолклор „Изворче”, клуб за народни танци „Ритмика”, а гвоздеят на програмата бяха събралите се за юбилея от..

публикувано на 05.12.24 в 15:16