Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българчета от цял свят написаха песен за езика ни

Снимка: Фейсбук

Първата песен за българския език създадоха възпитаниците на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж и я нарекоха по името на патрона си „Вазовчета“. Текстът е изцяло съчинен от участниците в Студиото по журналистика и творческо писане с ръководител Янета Димитрова. Музиката пък им подари младият български композитор Георги Зайков.

Тази година школото навърши десет години от създаването си и отбеляза юбилея с голям концерт, където песента имаше своята премиера. Множество събития отбелязаха годишнината, каза за Радио Кърджали Янета Димитрова, дългогодишен журналист, а сега преподавател по български език и литература в школото. Едно от тези събития беше първото издание на международен литературен конкурс – „Вълшебното перо“. „Безкрайно сме доволни, защото това беше конкурс за всички деца по света, които пишат на български език. Бяха вълшебни истории в проза и поезия. Явиха се много дечица, изпратиха ни 630 творби и се явиха деца то 15 държави, което за нас беше страхотно“, не скри емоции в ефира на Радио Кърджали Янета Димитрова.

Компетентно жури с председател писателката Здравка Евтимова, е присъдило статуетката „Вълшебното перо“ на три деца – две от Франция и едно от България.

„Нашата най-свидна рожба за юбилея беше песента „Вазовчета“, чиито текст написаха децата от Студиото ни по журналистика и творческо писане, а един талантлив български композитор, Георги Зайков, написа музиката към нея. Солистите ни от Студиото по музика изпяха песента заедно с всички деца от училището“, разказа Янета.

Само за няколко седмици с професионалния ѝ клип песента е събрала стотици хиляди гледания. Това е „една съвременна песен, със съвременно звучене, която да докосва и да я харесват младите, защото те са тези, които след нас ще пренасят този език в бъдещето. Това е и целта на нашето училище и целта на всички български училища по света – да съхраним българския език и българските ценности, българските обичаи и всичко, свързано с България, за да можем да се съхраним, като нация“, категорична беше Димитрова.

Песента разказва накратко историята на България.

В училището се учат 160 деца от 3 до 18-годишна възраст, основно от смесени бракове. Заниманията са само в събота. Присъствено посещават школото учениците, които живеят в Париж и в близки райони. Деца от още 15 държави обаче се учат онлайн. Има изработена специална платформа в сътрудничество със Софийския университет и още даже преди ковид пандемията вазовчетата са имали възможността да използват съвременните технологии, за да се учат на българското четмо и писмо. Това е първото виртуално училище във Франция и второто такова в света. „Така деца от всички кътчета на света могат да учат при нас, дори когато имаме голяма часова разлика", разказа Димитрова.

В училището има различни клубове, в някои от които участват деца и родители заедно. Средно около 180 награди завоюват вазовчетата ежегодно при участието си в различни конкурси по литература, музика, танци, поезия, изобразително изкуство, разказа още Янета Димитрова.


Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ОДК-Кърджали с две първи и едно второ място от национален конкурс

Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Започва Международният документален „Родопи филм фест“ в Смолян

Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..

публикувано на 10.07.25 в 11:22

Хасково РОК 2025 стартира с младежки групи и благотворителна кауза

Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..

публикувано на 05.07.25 в 11:05
Стефан Вълдобрев

Стефан Вълдобрев ще участва в срещата на момчилградчани

Стефан Вълдобрев ще бъде гост на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград винаги в сърцето ми“ . Концертът му ще се състои на 24 юли от 20:30 часа в градския парк. Събитието е част от културната програма на традиционната среща, която събира хора с произход от Момчилград, живеещи в страната и чужбина. Във видеообръщение към..

публикувано на 05.07.25 в 10:06

Хасково събира хората с кино, музика и култура под открито небе

Хасково посреща лятото с пъстра и наситена културна програма, която събира на едно място кино, театър, музика и социални каузи. Заместник-кметът Мария Вълчева разказа пред БНР Кърджали за акцентите в календара, сред които е и първото издание на Фестивала на българското кино . „Гледайки хубаво българско кино под звездите, хората споделят емоции...

публикувано на 03.07.25 в 11:40

Ансамбъл „Орфей” ще представи България и Кърджали на международен фестивал

От 7 до 14 юли Представителният танцов ансамбъл „Орфей” при Дома на културата в Кърджали с главен художествен ръководител Марияна Ликова  ще участва в 4-то издание на  Международния фолклорен фестивал „Новороден”, който ще се проведе в столицата на Косово - Прищина. Фестивалът, който има конкурсен характер, е с широко международно участие,..

публикувано на 02.07.25 в 13:43
Сцена от началото на спектакъла

Акън Хасан от Езиковата с приз за актьорско майсторство за образи на Йовков

Изключително успешен дебют направиха младите актьори от Театралното студио на български език при Езикова гимназия „Христо Ботев“ в  XII-о издание на Театралния фестивал „Талантино“  в град Благоевград. Те се завърнаха с  Голямата награда на Военния клуб - Благоевград, наградата за костюми, както и с индивидуален приз за актьорско майсторство на Акън..

публикувано на 30.06.25 в 19:03