Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Чанев: Притеснителна, но не и критична е ситуацията с язовирите в област Кърджали

За по-малко от три месеца над 1.45 млнл души и повече от 550 хиляди автомобили са преминали през ГКПП "Маказа"

3
Никола Чанев, областен управител на Кърджали

Язовир „Студен кладенец“ е пълен на 55 процента от обема си, водата в яз. „Кърджали“ е дори повече – почти 65 %. Това съобщи за Радио Кърджали областният управител Никола Чанев. Той уточни, че актуални данни за състоянието на всички язовири е публикувана на сайта на Министерството на околната среда  и водите.

„Дали ситуацията е притеснителна? Да, безспорно. Количеството на водата е намаляло, така както намаля обаче всяка година. И да, тази година климатичните промени отново дават своето изражение - в този аспект е най-горещият месец юни от 90-те години насам в България. Вие сами виждате, че на територията на област Кърджали истински дъжд, така обилен, напоителен, не е валял от месеци“, коментира областният управител, като подчерта, че ситуацията не може да се определи като опасна и критична, а по-скоро като притеснителна.

Водата в питейния язовир „Боровица“, от който се водоснабдяват Кърджали, Момчилград и околните населени места, е в достатъчно количество. „Няма никаква опасност от воден режим за тези населени места“, поясни Никола Чанев.

Река Върбица преди да се влее в яз.

В същото време в областта има пресъхнали водоеми и микроязовири с намалени обеми, заради което е наложен режим в определен брой населени места. „На практика от седемте общини, в Кърджали и единствено в община Крумовград нямаме данни за наложен воден режим. В останалите общини - говорим за малки населени места, а не за общинските центрове, такъв воден режим има в различна бройка села в област Кърджали. В община Кърджали те са четири, като в две от тях проблемът е най-сериозен за цялата област, тъй като на практика тези две села нямат вода, заради пресъхнал микроязовир“, каза Никола Чанев. Едното от тези села е Скърбино, а другото Солище, цитира по памет областният управител и увери, че в момента се работи по свързването им с алтернативен водоизточник.

Той коментира и натовареният летен трафик през ГКПП „Маказа“.

Над 550 хиляди автомобили и повече от 1 450 000 туристи, граждани на страната ни, на Европейския съюз и на други държави извън общността са преминали границата с Гърция през „Маказа“ от 1 юни до 21 август. „Бройката на туристите, преминали „Маказа“ до 21 август, е горе долу аналогичен с преминалите през миналата година. Тук правя 1 уточнение… все още август месец не е приключен. Аз затова очаквам леко превишение, както всяка година на хората, които минават през „Маказа“, коментира Чанев.

Той изрази надежда възможно на-скоро, но след активния сезон, да започне и ремонтът на бул. „Беломорски“ в Кърджали, откъдето минава трафикът за Гърция: „Доколкото съм запознат, беше избран изпълнител. Беше избрана и надзорна фирма. Надявам се възможно най-скоро да започнат ремонтните дейности по него. Разбира се, обаче това трябва да бъде съобразено с туристическия сезон, тъй като считам, че  все още са нецелесъобразни каквито и да е действия по булевард „Беломорски“, тъй като те биха взривили пътния трафик в Кърджали до момента, в който има интензивно туристи.“

Чанев изрази притеснения и по темата за околовръстния път на Кърджали.

„На практика беше загубено ценно време за ОВОС по времето на предишния областен управител до 2023 г. И тази процедура трябва да започне отново. Тя е изключително тежка, изключително дълга, в рамките на поне три години. Не знам каква е причината и защо Агенция „Пътна инфраструктура“ по време на правителството  на „Продължаваме промяната“ и на няколко служебни правителства са проспали ОВОС. Сблъскваме се и още един проблем – трябва да имаме конкретна и целенасочена визия на управление как ще бъде решен проблемът с околовръстното в Кърджали, защото различни правителства даваха различни варианти за неговото решение. В един момент беше застъпван варианта, че част от околовръстния път ще бъде препроектирана и ще стане част от коридора Русе-Маказа. Сами разбирате, че това по времето на служебни кабинети, които действат между три и четири месеца, е много трудно да  бъде установено и да бъдат зададени времеви рамки от няколко години напред. Но това е проблем, върху който всички, които по някакъв начин участват в управлението на страната и са от област Кърджали, трябва да работят. Трябва да се работи заедно и да се предприеме стратегия с ясни стъпки“, категоричен е областният управител Никола Чанев.


цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Радостина Лулова

Радостина Лулова: Европейската титла идва с упоритост, постоянство и вяра

Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..

публикувано на 13.05.25 в 14:27
Здравко Петров

Здравко Петров: Радвам се, че прославям България

"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..

публикувано на 13.05.25 в 13:34

Д-р Гюнер Осман: Институциите са в дълг към професията на медицинската сестра

"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..

публикувано на 12.05.25 в 13:16

Д-р Марин Мухтаров: Зеленчуците могат да бъдат опасни или как помага една супена лъжица сол

Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..

публикувано на 10.05.25 в 17:57

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35